Györgydeák Márton kapta az idei Hit pajzsa díjat
Györgydeák Márton, a Felső-krisztinavárosi Keresztelő Szent János Plébánia plébánosa, pápai káplán kapta az idei Parma fidei – Hit pajzsa díjat. A kommunizmus áldozatainak február 25-i emléknapjához kapcsolódó kitüntetést tizennegyedik alkalommal adta át Mádl Dalma, Mádl Ferenc volt köztársasági elnök özvegye.
Az Apor Vilmos téri plébániatemplomban rendezett díjátadó ünnepségen elsőként Kocsis Máté, a fővárosi közgyűlés önkormányzati és rendészeti tanácsnoka, józsefvárosi polgármester méltatta a díjazott munkásságát. A politikus kiemelte: a kommunizmus eszmerendszere hit- és egyházellenességen alapult, mégis sokan voltak azok az egyházi személyek, akik a diktatúra alatt is hűségesek maradtak hitükhöz és magyarságukhoz. Közéjük tartozik a Józsefvárosban született Györgydeák Márton, akit „emberhalásznak” is neveznek, hiszen a közösség építésére rengeteg energiát fordított életében.
Bolberitz Pál, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának professzora laudációjában elmondta, hogy az 1942-ben született, 1965-ben pappá szentelt Györgydeák Márton ifjúkorától tagja volt a Regnum Marianumnak, annak a 20. század elején alapított katolikus ifjúsági mozgalomnak, amelyet a kommunista pártállam illegálisnak tekintett, és hol burkoltan, hol nyíltan üldözött. A „regnumi atyák” összesen 72 évet töltöttek börtönben azért, mert nem voltak hajlandók lemondani az ifjúság katolikus neveléséről.A Regnum Marianum volt az egyetlen katolikus mozgalom, amely végig kitartott, és nem kötött olcsó kompromisszumokat. Nem alkudott meg Györgydeák Márton sem, pedig lett volna rá módja a Gyorskocsi utcai kihallgatások alkalmával.
Györgydeák Márton a kitüntetést megköszönve azt hangsúlyozta, hogy bár a kommunizmus áldozata lett, nem érzi magát annak, hiszen nem töltött éveket börtönben, mint sok paptársa. Porszem volt a gépezet ellen – fogalmazott –, akkor is, amikor a józsefvárosi plébánián egy stencilgépet kellett elrejtenie, vagy amikor kihallgatásokon kellett megjelennie a Gyorskocsi utcában.
A felső-krisztinavárosi plébános a Hit pajzsa díj mellett átvehette a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. által felajánlott, a Jó pásztort megformáló szobrot is. A díjátadáson közreműködött Kubik Anna színművész és a Felső-krisztinavárosi Keresztelő Szent János Plébánia énekkara Tőkés Tünde karnagy vezetésével. Az ünnepségen a kormányt Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár, Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érseket Monostori László egyházmegyei titkár képviselte.
A Hit pajzsa díjat 2002-ben Horváth Béla volt kisgazda politikus és a 2008-ban elhunyt Gyurkovics Tibor író alapította. Azoknak az egyházi személyiségeknek ítélik oda minden évben, akik a kommunista diktatúra alatt is hűségesek maradtak hitükhöz. Az elismeréssel járó vörösréz pajzs Madarassy István ötvösművész munkája.
z.