Búcsú a Kútvölgyi házi gyermekorvosaitól
Mintegy ezerkétszáz budai gyermek szüleinek kell ezekben a hetekben új házi gyermekorvost keresniük, mivel a területi ellátási kötelezettséggel nem rendelkező dr. Berend Katalinnak és dr. Dévai Gabriellának augusztus végéig meg kell szüntetnie rendelését a Kútvölgyi Klinikai Tömbben. Természetesen senki nem marad ellátatlanul, hiszen a körzetileg illetékes háziorvosok – amennyiben hozzájuk fordulnak a szülők – kötelesek fogadni a gyerekeket.
Az érintett családoktól kaptunk hírt arról, hogy megszűnik a Kútvölgyi Klinikai Tömbben működő házi gyermekorvosi rendelés, ezért az oda járó szülők kénytelenek más rendelőt és új orvost választani gyermekeiknek. Az okok iránt érdeklődve megkerestük a klinika fenntartóját, a Semmelweis Egyetemet, ahonnan azt a választ kaptuk, hogy a területi ellátási kötelezettség nélküli házi gyermekorvosok helyiségbérleti szerződését még 2006-ban mondták fel a bérleti díj alacsony volta miatt, de a felmondást akkor, rektori kedvezményként, nem léptették életbe – ezt a helyzetet azonban átmenetinek tekintették.
Az elmúlt években a klinikán gyermekgyógyászati rendelést végző három orvos közül az egyik gondoskodott arról, hogy máshol folytathassa tevékenységét. Az egyetem tájékoztatása szerint ez év májusában döntöttek arról, hogy véglegesen megszüntetik a házi gyermekorvosokkal korábban kötött bérleti szerződéseket, amiket egy hónapos határidővel lehetett volna felmondani, ennek ellenére megadták a lehetőségét annak, hogy az orvosok augusztus 31-ig még maradhassanak.
A felmondás miatt távozó két doktornő, dr. Berend Katalin és dr. Dévai Gabriella lapunknak elmondta: bár az egyetem döntése jogszerű volt, túlságosan rövid idő állt rendelkezésükre, hogy értesítsék a szülőket rendelésük megszűnéséről, vagy máshol keressenek rendelőt. A gyermekrendelés megszűnése összesen mintegy ezerkétszáz gyermek családját érinti, főként I., II. és XII. kerületieket.
A két orvos helyzetét megnehezítette, hogy először rövid szóbeli tájékoztatást kaptak, miszerint június végéig kell elhagyni rendelőjüket, ezért a szülőknek is ezt a határidőt adták meg a kiküldött levelekben. Az írásbeli felmondásból derült ki számukra, hogy az egyetem augusztus végéig adott lehetőséget a kiköltözésre – ez a pluszidő némi könnyebbséget jelentett azoknak a családoknak, amelyek még nem tudták elintézni a gyermekorvosváltást.
Kérdésünkre, hogy kerestek-e más helyszínt, ahol folytathatták volna rendelésüket, az orvosok azt válaszolták: ilyen rövid idő alatt befogadó helyet találni lehetetlen, különösen akkor, ha tiszteletben tartják a szigorú tisztiorvosi előírásokat. Korábban például felmerült, hogy a Szent János Kórház gyermekosztályára költözzenek át, azonban ez a lehetőség sem valósult meg.
Mindkét orvos elmondta, hogy jelenlegi rendelésüket már biztosan nem tudják máshol folytatni, hiába ragaszkodnak hozzájuk a családok, sajnos tovább kell küldeniük őket. Bár nyugdíjba is vonulhatnának, ennek ellenére, amíg lehetőségük van rá, szeretnének tovább dolgozni a szakmájukban. Szívesen vállalnának helyettesítést házi gyermekorvosként a Hegyvidéken; emellett továbbra is folytatni akarják magán-gyermekorvosi rendelésüket a II. kerületben, a Retek utcai Szent Ferenc rendelőben.
A két háziorvoshoz tartozó gyerekek jelentős részét a szülők már átjelentették más orvosokhoz, ám vannak még, akik eddig ezt nem tették meg. Természetesen nekik sem kell félniük attól, hogy ellátás nélkül maradnak, orvosaik továbbra is segítenek a megfelelő rendelő megtalálásában. A lakóhely szerinti, körzetileg illetékes háziorvosnak kötelessége fogadnia a gyermeket, amennyiben hozzá szeretnének bejelentkezni.
d.