„Osztálytalálkozó” a színpadon
Szebényi Dániel neve – fiatal kora dacára – nem ismeretlen a hegyvidékiek előtt. A huszonnégy éves fiatalember nemcsak a kerület szülötte, és iskolái zömét végezte itt, de zenei tehetségét is megismerhettük, legutóbb például a tavalyi Hegyvidéki Napokon. A Solti György Zeneiskola volt növendéke egyre ismertebb a hazai és már az európai közönség előtt is.
Mióta része életének a zene?
– Hat-hét éves lehettem – még első osztályba jártam, ez biztos –, amikor különböző zenei oktatásokra a Solti György Zeneiskolába küldtek el a szüleim, mert úgy gondolták, nem árt, ha kicsit ezzel is foglalkozik a gyerek. Börzseiné Takács Andi néninél tanultam az elejétől kezdve, és egészen a gimnázium végéig jártam hozzá. Nyolc évig zongoráztunk, utána azt mondta Andi néni, érdemes lenne mást is kipróbálni. Így kezdtem foglalkozni az orgonálással is. Hock Bertalan tanár úrhoz kerültem, ő szintén a Solti György Zeneiskolában tanít, amúgy a Mátyás-templom orgonistája, orgonarestaurátor, elismert és köztiszteletben álló ember. Mellette is igen komoly zenei tapasztalatokat szereztem. Nagyon szerettem ezt is, még győzni is sikerült egy orgonaversenyen.
Mégpedig?
– A salgótarjáni orgonagálán nyertem 2010-ben, de korábban, 2006-ban különdíjat is kaptam már ott. Nos, innen próbáltam tovább lépni valamerre. Felmerült, hogy orgonával, és az is, hogy visszatérek a zongorához. Végül ez utóbbit választottam, és a jazz felé nyitottam. Bodajkon rendeztek egy zenésztábort, ahol sok kiváló muzsikussal megismerkedtem, közülük néhányan mára már a cimboráim. Ott mondták nekem, hogy érdemes lenne kipróbálnom a jazzt. Végül annyira megtetszett, hogy Blahó Attilánál tanultam két évig, s közben már felvételiztem a Bartók konzervatórium OKJ-s jazz szakára, persze közben le is érettségiztem. Felvettek a konzervatóriumba, ahová szintén két évet jártam, onnan felvételiztem az akadémiára, amit tavaly végeztem el.
És most?
– Most csak zenekarozok, semmi mást nem csinálok. Vagyis iskolába már nem járok.
Az, hogy „semmit nem csinál”, valóban nem épp megfelelő kifejezés a mindennapjaira.
– Igen, ez igaz. Egyik koncertről a másikra futkosok különböző zenekarokkal.
Ezek jazz-zenekarok?
– Nem, pop- vagy reggae-pop együttesek. A legfőbb az Ocho Macho, egy nyolctagú latin-reggae-ska-pop zenekar, velük egész évben járom az országot. Ez száz százalékig leköt most. Amúgy egy volt jazz tanszakos osztálytársam, Gotthárd Misi gitározik benne. Ő igazán kiváló zenész, több versenyt is nyert. Az Ocho Macho mellett sessionzenészként dolgozom, vagy vendégművészként veszek részt a Ganxta Zolee és a Kartel, Király Viktor és mások produkcióiban. Főleg popzenekarokéban.
A Hegyvidéken él, fellépett már a Hegyvidéki Napokon is. Szereti ezt a kerületet?
– Igen, a Thomán István utcában lakom, és nem is tervezek messzire menni, ez a legjobb környék. Tavaly Munkácsy Eszterrel adtunk koncertet a Hegyvidéki Napokon, ő jazzénekesnő, szintén a tanszakon volt osztálytársam. A kvartettünkkel bejártuk fél Európát, Svájcot főleg, de csomó más helyet is. Jó kis zenekar volt.
Milyen tervei vannak?
– A legfontosabb: még jobban felfuttatni az Ocho Machót. Most nyertük meg a Petőfi Rádió Nagy-Szín-Pad! című versenyét, ahol már működő zenekarokat versenyeztettek meg egymással. Az, hogy ennek köszönhetően felléphetünk a Sziget nagyszínpadán, számunkra extra publicitás, amit megpróbálunk minél jobban kihasználni, hogy még inkább megindítsuk a zenekar szekerét. Emellett most már a saját dolgaimat szeretném rendesen elkezdeni.
Mik ezek?
– Egy része kortárs jazz, fúziós jazz, jazz-rock, instrumentális zene, aminek inkább szakmai közönsége van. Aztán ott a Mooters, egy blues-rock-pop zenekar, amivel érdemes lenne foglalkozni – ez még szinte csak a fejekben létezik. Igaz, hogy sok mindenben részt vettem már, mégis a pályám elején tartok. Most kell sokat dolgoznom, hogy minden tényleg úgy alakuljon, ahogyan szeretném.
Antal Ildikó
Ocho Macho
Az Ocho Macho 2003-ban alakult Kőszegen, a reggae, a ska, a punk és a latin keveredéséből született, a tagok által „huppogásnak” hívott stílusú zenét játszik. A zenekar spanyol nevének jelentése: „nyolc hím”. A zenészek: Csík Andor, Kirchknopf Gergő, Mersics György, Mórocz András, Keresztesi Krisztián, Mike Gotthárd, Szalai Márton és Szebényi Dániel.
Mooters
Szebényi Dániel korábban az Avatar billentyűse volt. Vadonatúj csapata a bluesos hard rockban utazó Mooters, itt nemcsak billentyűs hangszereken játszik, hanem énekel is. A Mooterst Mike Gotthárd gitárossal alapították, akivel az Ocho Machóban is együtt zenélnek, melléjük sorakozott fel Kovács Dávid basszusgitáros és Szumper Ákos dobos. Bemutatkozó EP-jükről két dal már meg is hallgatható.