A királyok növénye, a bazsalikom
Akár mediterrán receptek könyvét lapozgatjuk egy jó ételleírásért, akár a gyógyfüves könyvekben kutakodunk, akár ideális balkonnövényeket keresünk egy kertészeti szaklapban, a bazsalikommal minden esetben „összefuthatunk”. A konyhában és a gyógyászatban is fontos szerep jut ennek a könnyen nevelhető, tetszetős növénynek.
A bazsalikom neve a görög király szóból származik, mert – állítólag – a koronázáskor az ókori királyok felkenésére használt olaj bazsalikomot is tartalmazott. De a növény nem csak származási helyén, a Közel-Keleten és a Földközi-tenger térségében gyökeredzett bele alaposan a mindennapokba.
Erdély egyes vidékein az esküvőn a menyasszony bazsalikomcsokrot vagy a menyasszonyi csokrába kötött bazsalikomszárakat szorongat a sorsdöntő pillanatban. Görögországban a szerencsés utazás és a hazatérés biztosítéka az otthon szedett bazsalikomszár. Itáliában a növény sokkal inkább a kulináris örömök miatt része a hétköznapoknak, a tradicionális olasz konyha előszeretettel használja salátákhoz, tésztákhoz és szinte minden máshoz is, még édességekbe és italokba is.
A bazsalikom gyógyászati szerepe a benne rejlő sokféle ásványi anyagnak, vitaminnak és egyéb szerves anyagnak köszönhető. Szinte az egész szervezetre jótékonyan hat rendszeres fogyasztása, de kiemelten a máj, a vérképzés és az általános immunerősítés terén fejt ki kedvező hatást.
Teája az emésztőrendszert támogatja a toroktól a béltraktusig. Külsőleg sebek kezelésére alkalmazták, s alkalmazzák ma is. Mivel ízletes, így fogyasztására senkit nem kell külön rábeszélni, akár frissen, akár tartósítva (fagyasztva, szárítva, vagy magvakkal, olajjal pestóként eltéve).A növény az árvacsalánfélék családjába tartozik közel hatvan rokonával együtt. Nálunk a nagyobb levelű olasz változat és elvétve az apró levelű görög ismert. A fajtakör változatossága azonban ennél sokkal nagyobb; akár egy méter átmérőjű, szabályos bokrot, vagy salátaszerű, tenyérnyi leveleket nevelő bazsalikom is létezik.
Nevelése nem tartozik a nehéz kertészeti feladatok közé. Tavasszal a kertészetekben, a barkácsáruházakban és az élelmiszerboltokban is megvásárolható. Az így beszerzett cserépbe ültetett magoncok azonban a leggondosabb ápolás mellett is gyakran elpusztulnak röviddel a hazaszállítás után. Biztosabb, ha saját magunk vetjük el magjait márciustól a lakásban vagy május elejétől a szabadban.
A palánta ellenálló, így a kiszáradáson kívül nem fenyegeti veszély. Világos helyen, rendszeres öntözés mellett gyorsan bokrosodó, lágyszárú bokrot nevel, amiről bőségesen szüretelhetjük a világoszöld (vagy épp mély lila), vékony leveleket.
Fehér virágai hosszú, egész nyáron nyíló, álörvös virágzatba rendeződnek. A lombozat továbbfejlődésének ösztönzése érdekében azonban hasznos lehet ezek eltávolítása, hogy a növény ne a virágzásra és a magok érlelésére fordítsa erőforrásait.
A bazsalikomot a kártevők is kedvelik, de mivel gyorsan fejlődik, és a leveleket rendszeresen szüreteljük, szinte sosem akadunk konkurens rovarokra a bokron. Előfordul azonban – különösen a cserépben vásárolt egyedeknél –, hogy a levelek széle nem növekszik megfelelően, és ettől a teljes levéllemez domborúvá válik. Ez a jelenség, bár nem túl esztétikus, nem befolyásolja sem az egészségét, sem a fogyaszthatóságát.Összefoglalva: a bazsalikom tetszetős növény, akár egy cserépben, a konyhaablakban, akár erkélyládába kiültetve a kertben vagy a teraszon is könnyen nevelhető. Illatos levelei fűszerként és gyógynövényként is széles körben felhasználhatók és remekül tartósíthatók. Már csak a termesztés módját és a legjobban tetsző változatot kell kiválasztani a bazsalikomtartás megkezdéséhez.
(Barta)