Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Trükkök, tippek, finomságok – háttérbe szorulnak a húsok

Ferenc Jóska nagyot nézne, ha tudná, mi lett a kedvenc Kaiserschmarnjából, de a túrós smarni receptje mellett tavaszváró kelbimbólevest, szakácsnőkímélő főfogást és ortodox csokifogyasztóknak javallott édességet is találna, ha felütné a mostani életmódoldalt – a praktikus háztartásbeli tanácsokról nem is szólva...

Kitűnő a reggeli pirítósra, de vendégmarasztaló mártogatósnak sem utolsó a diós-körtés sajtkrém, ami gyorsan, könnyen elkészíthető, és igazi különlegességnek számít az asztalon! A ropogós diódarabokra nemcsak jólesik ráharapni ebben a lágy krémsajtban, de egészséges is. Ne feledjük, egy marék dió mindennap, és a szervezetünk feltöltődik a szükséges E-vitamin-mennyiséggel!

Diós krémsajt

4 dl tejföl

4 dl jó minőségű natúr joghurt

1 dl tejszín

1 marék dió

1 körte

só, bors

Egy sűrű szövésű szitát mély tálra állítunk, kibéleljük tiszta gézzel vagy konyharuhával, beleöntjük a tejfölt, a joghurtot és a tejszínt, majd ráhajtjuk a ruhát, és 24 órán át hagyjuk lecsöpögni a hűtőben. Nehezéket is tehetünk rá, minél tovább csöpögtetjük, annál tömörebb, kenhetőbb végeredményt kapunk.
Ha megfelelő állagú a krémünk, jöhet bele a só, a bors, majd a durvára tört dió és az apró kockákra vágott körte. Alaposan összekeverjük, és 2 órán át pihentetjük a hűtőben, mielőtt tálaljuk, így van ideje átvenni az ízeket. Trukkok_tippek_finomsagok1

*

Nehéz „eladni” a gyerekeknek a zöldségfélék gyöngyét, a kelbimbót, pedig ez az egyik legvitamindúsabb, legtáplálóbb főzeléknek való. Tapasztalatom szerint ilyenkor segít a levestrükk, mert valami miatt azt általában jobban szívelik a kisemberek, mint a második fogást.

Kelbimbóleves

50 dkg kelbimbó

5 dkg húsos szalonna, lehet benne egy kis bacon is, ha van otthon maradék

2 szál virsli

4 dkg vaj

2 dkg liszt

2 dl tejföl

kis reszelt szerecsendió

A vaj felén kiolvasztjuk az apró kockára vágott szalonnát, megfuttatjuk a bacondarabkákat, és a kelbimbót félpuhára pároljuk benne, mindig kis víz hozzáadásával, nehogy kiszáradjon. A zsiradékon szépen kibomlik a kelbimbó íze, aztán már bátran felönthetjük kb. másfél liter húslével vagy csontlével. Óvatosan tegyük ezt, kóstolgatva, ellenőrizve, hogy megmaradjon a jó zöldségíz.
Ezután belekarikázzuk a virslit, majd a maradék vajból és lisztből könnyű, világos rántást készítünk, és besűrítjük vele a levest. Tálalás előtt hozzákeverhetjük a tejfölt. Egyetlen gyerek se tud ellenállni neki! Trukkok_tippek_finomsagok2

*

A karácsonyi ünnepek (persze szívmelengető) fáradalmait kiheverve meg szoktuk tárgyalni a barátnőkkel, ki hogyan ugrotta át a lécet. Kati nemcsak az önkormányzat gyermekjátszóházának pótmamája, otthon is nagy család gondját látja el. Az ünnepek alatt harmincfős ebédet adott. Rémülten, de némi önző kíváncsisággal kérdeztem, hogy: „Uramatyám, mit főztél???” Csak legyintett: olyat, ami mellett végig beszélgetni lehet a vendégekkel…

Rétegezett karaj túrós galuskával

A húsfogáshoz:

1 ½ kg csontos hosszúkaraj

20 dkg bacon

30 dkg félkemény sajt

kakukkfű, só, bors

9 dl tejszín

A túrós galuskához:

30 dkg liszt

20 dkg túró

7 gr só

1,5 gr szerecsendió

1,5 gr fehérbors

2 egész tojás

2 tojás sárgája

A tetejére:

1 póréhagyma

3 dkg vaj

reszelt sajt

A hosszúkarajt úgy vágjuk fel, hogy a csonton ülve maradnak a hússzeletek, amiket megsózunk, borsozunk, kakukkfűvel megszórjuk, majd egy-egy szelet sajtot és bacont rakunk minden szelet mellé. A két végén hústűvel összetűzzük, vagy cérnával körbetekerjük, hogy ne essen szét. Különösen széppé teszi, ha a tetejét is befedjük baconnal, ami pirosra sül majd a végén.
Mélyebb tálba (kacsasütőbe) helyezzük, ami ne legyen sokkal nagyobb a húsnál, mert tejszínt öntünk rá úgy, hogy lehetőleg ellepje. Kicsit lehet csalni, hogy valamennyi tejjel hígítjuk, ha kiderül, hogy mégsem lepi el, amennyiben túl magas a hús. Kipróbáltam, a siker biztos!
Köretnek túrós galuskát ajánlok hozzá. Először elkészítjük a vajon, kis vízzel megpárolt, durván felkarikázott póréhagymát, amivel majd a galuskát díszítjük, ízesítjük. A hozzávalókat tésztává dolgozzuk össze, és fakanállal addig keverjük, amíg buborékok jelennek meg benne.
A tésztát galuskaszaggatóval forrásban lévő sós vízbe szaggatjuk. Amikor a galuskák a víz színére emelkednek, kivesszük, és meleg vízzel leöblítjük. Összekeverjük a párolt póréval és a reszelt sajttal. Ez önálló egytálételként is kiválóan megteszi! Trukkok_tippek_finomsagok5

*

Figyelem, ortodox finomság következik! Ez a tejszínes-mentás csokoládétorta sűrű, mégis csak úgy olvad a szájban; alapja pedig egy hajszálnyit sós zabkekszből készül, ami kellemesen ellenpontozza a desszert édességét.

Mentás csokoládétorta

25 dkg zabkeksz

17,5 dkg vaj

5 dkg mandula

40 dkg csokoládé

40 dkg tejszín

1 tojás

1 marék friss mentalevél

1 rúd vanília

A kekszet robotgépben finomra őröljük, hozzáadjuk a mandulát, ezzel együtt tovább őröljük, majd beledobunk 12,5 dkg felkockázott vajat is, és ezzel is megfuttatjuk a gépet. Ha szükséges, kézzel még átgyúrjuk, majd a masszát belenyomkodjuk egy 24 centis tortaforma aljába. Ezután 180 fokos sütőben 12-15 perc alatt megsütjük, majd hűlni hagyjuk.
A tejszínt felfőzzük a mentalevelekkel, pár perc után levesszük a tűzről, és lefedve három órán át pihenni hagyjuk, hogy jól átvegye a levelek ízét. A megmaradt 5 dkg vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a tejszínt, majd a csokoládét, és addig hevítjük, amíg egészen homogén krémet kapunk. Közben, még mielőtt elérné a forrpontot, hozzáadjuk az egész tojást, és körülbelül 70 fokig melegítjük.
Hűlni hagyjuk, és amikor már alaposan sűrűsödik, ráöntjük a kihűtött tortaalapra, és a jégszekrényben legalább egy éjszakán át pihentetjük. Friss mentalevelekkel díszítjük. Trukkok_tippek_finomsagok3

*

Családom mindig felzúdul, ha valami jól bevált, csukott szemmel is elkészíthető recepten változtatok abban a reményben, hogy valami újat alkothatok. Belegondolok, mit szólna most Ferenc Jóska, ha látná, hová fajult az ő kedvenc smarnija, a híres Kaiserschmarn a lázadó magyarok sparheltjén.

Túrós smarni

20 dkg vaj

50 dkg liszt

44 dkg porcukor

1 sütőpor

reszelt citromhéj

1 kg túró

20 dkg mazsola

8 tojás

8 dl tej

Villámgyorsan telepotyogtatom a tepsit a feldarabolt vajjal, majd keverőedényben összevegyítem a lisztet a porcukorral, a sütőporral. A keveréket finoman kettéosztom, és az egyik felét a vajdarabkákra szórom.
Ezután meghintem a túróval, a mazsolával és a citromreszelékkel. Végül ráöntöm a maradék liszt–porcukor–sütőpor-keveréket, és nyakon locsolom a nyolc tojással felvert tejjel. Alufóliával lefedve sütöm háromnegyed órát, majd leveszem a sztaniolt, és hagyom megpirulni a tetejét.Trukkok_tippek_finomsagok4

Az oldalt szerkesztette és írta:

Juhász Zsófia