Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

„A főzés nem gyógyszerészmunka, hanem velünk született tehetség”

Mennyei mangólevest, régi nyári esték emlékét és még régebbi fogásokat idézünk meg most ezen az oldalon. Különleges ízélményt ígérünk egy lengyel rumos-almás süteménnyel, és a húsimádóknak is adunk tippeket az elkövetkező napokra, csakúgy, mint azoknak, akik nem (csak) a tányéron, de a könyvek lapjain is szeretnek ismerkedni a sokoldalú magyar gasztronómiával.

Mangóleves

Picit félve helyezzük a menü elejére ezt a mennyei mangólevest, mert valójában a desszertek közé kívánkozna, ha nem lenne mégis leves. Ha sikerül érett mangót vennünk, ez a fogás ellenállhatatlan, gyakorlatilag lehetetlen abbahagyni, amíg csak van belőle…

 

Hozzávalók:

2 érett mangó

5 dl tejszín

5 dl víz

10 dkg kristálycukor

1 rúd vanília

4-5 ek kókuszpép

fehér rum

 

Mindenekelőtt karamellizáljuk a cukrot! Míg aranybarna nem lesz, gyorsan felszeleteljük, lehámozzuk és felkockázzuk a gyümölcsöket, amiket rádobunk a sűrű karamellre. Rákaparjuk a vanília kikapart magjait.
Amikor kezd összeesni a mangó, felöntjük egy kevés vízzel, és sűrűre főzzük. Tejszínnel húzzuk fel, majd teljesen homogénre turmixszoljuk, és átengedjük egy finom szitán, hogy a szúrós kis rostok ne zavarják meg a selymes krémlevesélményt. Jól lehűtve, kevés fehér rummal megbolondítva tálaljuk. A_fozes_nem_gyogyszereszmunka2

 

Hosszúkaraj a hosszú nyári estékre

Egy régi nyár napfényes ízeit idézi meg bennem az a recept, amely a napokban a kezembe került. A Kis-Balaton zegzugait jártuk a gyerekekkel, Fekete István nyomdokán. A természetvédelmi terület madárvilága, a bivalytelep komor bikái, a Balaton-múzeum, a gyalogtúrák a szigeten, este a szállás a világvégi panzióban, Balaton-Hídvégen… – de a nap koronája a vacsora volt: Czakóné Marika tepsis csodája. (Szívesen feledném férjem pillantását, amikor harmadszor púpoztam meg önfeledten a tányéromat…)

 

Hozzávalók:

8 szelet hosszúkaraj

1 nagy pohár tejföl

1 ek mustár

1 ek ketchup

só, házi vegeta, fekete bors

4 termetes gerezd fokhagyma

50 dkg gomba

1 fej hagyma

20 dkg reszelt trappista

 

A hússzeleteket kiklopfoljuk. A tejfölt összekeverjük a mustárral, ketchuppel, borssal, vegetával és az áttört fokhagymával (elég sós legyen, mert a húst ezúttal nem sózzuk külön!).
Az elkészített masszával bőségesen megkenjük a szeleteket, és egy éjszakát állni hagyjuk őket. Ezután az apróra vágott hagymán megdinszteljük a felaprított (de meg nem hámozott) gombát. A hússzeleteket megforgatjuk paprikás lisztben, és egy enyhén kizsírozott tepsibe egymás mellé rakjuk. Végül a gombát rájuk halmozzuk, majd reszelt trappistával betakarjuk, 180 fokon körülbelül egy órát sütjük.
Az ízek harmóniája olyan, hogy az is elbűvölten fogyasztja, aki egyébként valamely agresszívabb ízt (például a fokhagymáét) nem kedveli. Kipróbáltam, bevált!A_fozes_nem_gyogyszereszmunka

 

Sajtkrokett

Gyalogos háziasszonyok réme a köret, mindenki unja már a saját repertoárját. Ezért örültem meg ennek a franciás, könnyed és könnyen elkészíthető ötletnek, amely magában vagy valami mártogatós szósszal, tartárral vagy egyébbel különleges finomság.

 

Hozzávalók:

30 dkg trappista sajt

1 db tojás

30 dkg búzaliszt

olaj a sütéshez

 

Lereszeljük a sajtot, hozzákeverjük a tojást és a lisztet, majd mindezt kézzel jól összedolgozzuk. Könnyen összeáll. Három-négy centiméteres rudacskákat sodrunk belőle. Tanács: ne tegyük közel egymáshoz őket a sütésnél, mert könnyen összenőnek!
Javaslom, hogy inkább több adagban süssük. Amikor kérget kapnak, fordítsuk meg őket. Vegyük ki gyorsan, ha aranybarna színt kaptak, ne süssük tovább, mert könnyen kipukkadhatnak! A_fozes_nem_gyogyszereszmunka4

 

Részeg barát

Kedves barátunk, az absztinens Gyula hívott meg rá. A kitűnő gulyásleves után kivitt minket látványkonyhájába, ahol bemutatta az ötszáz éves erdélyi különlegesség elkészítését.

 

Hozzávalók:

panírozáshoz való liszt, tojás, morzsa

5 dl édes fehérbor (legjobb a tokaji furmint)

baracklekvár

olaj a sütéshez

4 db nagy kovászos zsemle

porcukor

 

A zsemléket keresztben 3-4 szeletbe vágjuk, és egyenként megforgatjuk a borban, majd egymás mellé tesszük. A szeleteket úgy helyezzük egymásra vissza, hogy minden réteget külön-külön gazdagon megkenünk baracklekvárral. Ezután gondosan bepanírozzuk az ismét felépült zsemléket, majd kisütjük forró olajban. Porcukorral meghintve tálaljuk.A_fozes_nem_gyogyszereszmunka5

 

Lengyel almás sütemény

Felhős nyári napokon, amikor nincs kánikula, érdemes elpepecselni ezzel a süteménnyel, elég sok odafigyelést kíván, de megéri a fáradságot. A friss gyümölcs üde ízt kölcsönöz a különleges tésztaalapnak, a tojáshab pedig könnyűvé, légiessé teszi a sütiszeleteket.A_fozes_nem_gyogyszereszmunka3

 

Hozzávalók:

20 dkg vaj

22,5 dkg liszt

5 dkg keményítő

2 tk sütőpor

25 dkg cukor

75 dkg alma

3 tojás

1 késhegynyi őrölt szegfűszeg

1/2 tk fahéj

1 rúd vanília

10 dkg mazsola

2 ek rum

1 citrom

 

A vajat kikeverjük 10 dkg cukorral. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájukhoz hozzáadjuk a vanília kikapart magjait, majd összevegyítjük a vajjal. A lisztbe belekeverjük a keményítőt és a sütőport, s fokozatosan hozzákeverjük a vajas masszához.
Az almát meghámozzuk, apró szeletekre vágjuk, hozzáadjuk a rumba áztatott mazsolát és 15 dkg cukrot, a szegfűszeget és a fahéjat, belereszeljük egy citrom héját és levének a felét. Kivajazott tepsibe kenjük a tésztát, ráhalmozzuk az almát, és 200 fokon 25 perc alatt megsütjük.
Erre jön a kemény habbá vert tojásfehérje, amit 3 vaníliás cukorral édesítettünk. Ha nagyon lédús almát használunk, szórhatunk a töltelék alá néhány evőkanál búzadarát is.