Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

szedlacsek_pokorni_vasvari10k

A Kaszás Attila-díj idei jelöltjei

A közönségszavazás eredményétől függően Csankó Zoltán, Schneider Zoltán vagy Spolarics Andrea veheti át az idén a Kaszás Attila-díjat. A három jelöltre augusztus 7-ig lehet szavazni a www.kaszasattiladij.hu oldalon.

Nemcsak lakókörnyezetünkben, hanem a szakmai környezetben is fontos, hogy inspiráló erőt jelentő közösségek vegyenek körül bennünket. A színházi világban különösen ösztönző a közösségben való együttlét, az együtt gondolkodás – fogalmazott Szedlacsek Emília, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közösségi Művelődési és Művészeti Főosztályának vezetője a Kaszás Attila-díj idei jelöltjeit bemutató sajtótájékoztatón. A minisztérium képviselője úgy véli, a színházi közösségek erősítéséhez hozzájárul a – Pokorni Zoltán polgármester és a Mozaik Művészegyesület által nyolc évvel ezelőtt alapított – díj. (A szervezést a kezdeményezést támogató kulturális államtitkárság megbízásából tavaly óta a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. végzi.)
Pokorni Zoltán hangsúlyozta, hogy 2008-ban, Kaszás Attila halála után olyan díjat kívántak alapítani, amit nem politikusok vagy bürokraták, hanem színészek ítélnek oda színészeknek, azoknak, akik kiemelkedő művészi teljesítményük mellett jelentős közösségépítő szerepet is betöltenek. A kormányzat most sem szól bele a díjazásba, csak a feltételeket teremti meg – változatlanul a színházi társulatok választják ki maguk közül a jelölteket, a második körben bent maradó három színész közül pedig a közönség döntheti el, ki részesüljön az elismerésben.
Ebben az évben harmincnégy társulat jelölt egy-egy művészt a díjra. Közülük a jelöltek egymásra leadott voksai alapján a Győri Nemzeti Színház tagjára, Csankó Zoltánra, a fővárosi Radnóti Színházban játszó Schneider Zoltánra vagy a Budaörsi Latinovits Színház társulatához tartozó Spolarics Andreára szavazhatnak a nézők. „A díjra jelöltek a szakma krémjét képviselik, ezért már a jelöltség is rangot jelent” – vélekedett Vasvári Csaba, a Mozaik Művészegyesület alelnöke.
A www.kaszasattiladij.hu oldalon már lehet szavazni a három jelöltre. A közönségszavazás augusztus 7-ig tart, ennek eredménye alapján a győztes augusztus 26-án, a kecskeméti Katona József Színházban rendezendő országos évadnyitó ünnepségen kapja meg a Kaszás Attila-díjat.

 

Csankó Zoltán színművész közel harminc éve kezdte színházi pályafutását, a főiskola után az Arany János Színházhoz szerződött, majd 1992-ben a Radnóti tagja lett. Itt gyakran együtt dolgozott Jordán Tamás színésszel és rendezővel, aki a Nemzeti Színházba invitálta, miután megválasztották főigazgatónak. Csankó 2004-től négy évig játszott a Nemzetiben, ahol több közös munkája is volt társulatbeli kollégájával, Kaszás Attilával. 2008-ban a Győri Nemzeti Színházba ment, számos nagy szerepet kapott – az idén például a Csiszár Imre rendezte Anna Kareninában Karenint, a Valló Péter által színre vitt „Vízkereszt, vagy bánom is én” című darabban Malvoliót alakítja.
Valló Péterrel nemrég egy újabb művet kezdett el próbálni Győrben, és szintén az ő rendezésében szerepel a szombathelyi – Jordán Tamás által vezetett – Weöres Sándor Színházban, a Mandragóra című komédiában. A színészt időnként Budapesten is láthatjuk: a Radnótiban három hónapja mutatták be a Turandot-t, amiben – mások mellett – a szintén Kaszás Attila-díjra jelölt Schneider Zoltánnal játszik együtt. A színház mellett sokat szinkronizál, Colin Firth és John Travolta rendszeresen az ő hangján szólal meg a magyar nyelven vetített filmekben.A_Kaszas_Attila-dij_idei_jeloltjei1

Schneider Zoltán, aki másodszorra jutott be a Kaszás Attila-díj döntőjébe, 1994-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Ezt követően az Új Színházhoz került, ahol két előadásban, a Hermelinben és az Éjjeli menedékhelyben is Kaszás Attila partnere lehetett. 2001 óta a Radnóti állandó művésze.
Az elmúlt tizenöt év során sok radnótis előadásban láthatta a közönség. Ezek közül ő maga is szívesen emlékszik vissza Spiró György Prah című darabjának főszerepére, a Cseresznyéskert Lopahinjára, vagy akár Lars von Trier A Főfőnök című abszurdjából az izlandiul hadováló Finnur Sigurdson figurájára.
„Nem vágyom máshova. Számomra nagyon fontos a társulat, biztonságot nyújt” – nyilatkozta egy alkalommal a Radnótiról Schneider Zoltán, aki csapatjátékosnak tartja magát. Szinte minden este színpadra lép, az elmúlt évadban játszott a Buborékokban, A párnaemberben, a Vágyvillamosban, a már említett Turandotban és A Főfőnökben, valamint az Alföldi Róbert rendezte Lear királyban, amit a napokban a POSZT, azaz a Pécsi Országos Színházi Találkozó egyik versenyprogramjaként is bemutattak.A_Kaszas_Attila-dij_idei_jeloltjei2

Spolarics Andrea 1986-ban a Madách Színházban kezdte pályáját, majd 1988-tól négy évig a szolnoki Szigligeti Színház színésze volt. 1992 után a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem színész szakán tanított, ezzel egyidejűleg pedig a Kolozsvári Állami Magyar Színházban lépett fel. 1997-ben az akkor megalapított Bárka Színház tagja lett, amely mellett tizenhét évig, az intézmény bezárásáig kitartott. Tavaly csatalakozott a Frigyesi András rendező vezetésével újjáalakuló Budaörsi Latinovits Színházhoz.
„Hiszek abban, hogy fontos, kik verődnek össze egy társulatban, milyen típusú színészek, és milyen típusú emberek. Az emberi minőség rendkívül meghatározó” – mondta a színésznő egy interjúban azt követően, hogy többekkel együtt leszerződött a budaörsi teátrumhoz. Spolarics Andrea a most zárult évadban eljátszotta a mostohát a János vitézben, a dajkát a Rómeó és Júliában, Romulus feleségét A nagy Romulusban, valamint Kamillát a Liliomfiban, amit szintén beválogattak a POSZT versenyprogramjai közé. A_Kaszas_Attila-dij_idei_jeloltjei3

sz.

 

Az eddigi díjazottak

Szarvas József (2008)

Nemes Levente (2009)

Mátray László (2010)

Mucsi Zoltán (2011)

Bányai Kelemen Barna (2012)

Borovics Tamás (2013)

Nagy Alfréd (2014)

Mészáros Tibor (2015)