Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A kerti zöldhulladék nem az erdőbevaló

Míg az építkezésekről, vagy az ipari termelésből származó, sokszor az emberekre is veszélyes hulladék, továbbá a háztartásokban keletkező szemét tudatos környezetkárosítás révén kerül az erdőkbe, addig a kertekben keletkező zöldhulladékot sokan úgy helyezik ki a természetbe, hogy azt gondolják, azzal semmilyen kárt nem okoznak. Ez azonban tévedés, az illegálisan lerakott zöldhulladék is komoly problémát jelent! – figyelmeztetett közleményében a Pilisi Parkerdő Zrt.
A leggyakoribb zöldhulladékok közé tartozik a frissen kaszált fű, a díszcserjékről, sövényekről levágott nyesedék és a lehullott, rohadó, fogyasztásra már alkalmatlan gyümölcs. Ezek táplálékot biztosítanak a vaddisznóknak, amelyek megtelepednek a belterületeken, és állandó jelenlétükkel riogathatják az ott élőket. Egy tavaly publikált kutatás megállapította, hogy részben az ilyen táplálékforrások miatt alakult ki a főváros térségében a belterületen élő vaddisznó-populáció, amely el sem hagyja a településeket, emiatt pedig nehéz megoldani a létszámszabályozását.
Az elszáradt fenyő, tuja és a többi örökzöld kihelyezése a természetbe azért veszélyes, mert ezek aszályos, forró időszakban könnyen lángra lobbanhatnak. A nagy mennyiségben, egyben lerakott zöldhulladék ugyancsak fokozott tűzveszélyt jelent, a végbemenő lebomlási folyamatok öngyulladáshoz vezethetnek, így az „erdei komposztnak” hitt zöldhulladékhalom akár több hektár erdőt is veszélyeztető tűzfészekké válhat.
A zöldhulladék illegális lerakásának komoly természetvédelmi kockázata is van, ugyanis elősegíti az inváziós növényfajok, így például a bálványfa, Közép-Európa legveszélyesebb invazív fafaja, továbbá a parlagfű és a japán keserűfű terjedését. A kertekből kikerülve ezek az agresszív, idegenhonos fajok a főváros környékén még meglévő őshonos védett erdők rovására terjeszkednek, és visszaszorításuk nagy erőfeszítéseket igényel.
A zöldhulladékkupacok turisztikai károkat is okoznak, hiszen ezek miatt a kirándulók nem élvezhetik az erdők eredeti szépségét. Az is megfigyelhető, hogy a hulladék újabb hulladékot vonz, azaz mások is „kedvet kapnak”, hogy kivigyék a kertből származó nyesedéket, ami óriási, rothadó lerakatokat képezhet.
Óriási a különbség a holtfa, az erdőben lehullott gallyak és a zöldhulladék között – hangsúlyozzák a szakemberek. A holtfa – legyen az vékony vagy vastag – nem hulladék, hanem az erdő része, elbomlása szerepet játszik az erdei ökoszisztéma működésében. A zöldhulladék azonban az idegen szerves hulladék felhalmozódását okozza, ami az erdő őshonos növény- és állatvilága számára kedvezőtlen folyamatokat indíthat el.

z.