Kezdődhet a befőzés! – idényjellegű finomságok
A citrom csodás tulajdonságairól, a fenyőrügyek alternatív gyógyerejéről is szó esik ezen az oldalon, amelyen biztos sikert kínáló fogások sorakoznak. Az eperszezonra való tekintettel epres finomságokat is ajánlunk. Elsőként közöljük legkedvesebb, mascarponés epertortánk receptjét. Váljék egészségükre!
Fenyőpuncs szirup
Még éppen jókor kaptam észbe, itt az ideje, hogy végrehajtsam, amit a tél közepén határoztam el: fenyőpuncsnak való szirupot teszek el! Ez a csodálatos, illatos tünemény, amit egy tokaj-hegyaljai házi szörpkészítő kóstoltatott velem, amikor még vastag hótakaró fedte be odakint a szőlőtőkéket, varázserővel hatott reménytelennek tűnő náthámra.
A fenyőrügyben koncentráltan találhatunk meg minden olyan jótékony anyagot, ami a hurutoldáshoz szükséges. Ilyenkor kell észnél lenni, és jó adagot eltenni télire, hogy erejével felvértezzük magunkat és egész családunkat a véget nem érő influenzajárvány ellen. Nemcsak hatásos, de finom is!
Forró vízzel öt-hatszorosára hígítva teaként, szörpként is fogyasztható, egy darabka jó minőségű vajjal, csöppnyi rummal pedig igazi nyalánkság válik belőle. A felső légúti megbetegedések különböző fajtáira, allergiára, asztmára, torokgyulladásra, sőt epehólyag-gyulladásra, bélbántalmakra és vesekőre is javallott.
Hozzávalók:
1 kg cukor
annyi fenyőrügy, amennyivel megtelik egy 1,7 l-es befőttesüveg
A befőttesüveg aljára egy réteg cukrot teszünk, erre rétegezzük a fenyőrügyeket és a kristálycukrot, körülbelül ujjnyi vastagon. A lezárt üvegben a cukor elkezdi elszívni a nedvességet a növénytől, az összes értékes tápanyaggal együtt. Ha a folyamat túl lassan indul be, rásegíthetünk egy kevéske vízzel.
A szirup akkor kész, amikor a cukor teljesen feloldódott. Ekkor tiszta üvegekbe öntjük, és jól lezárva hűvös helyen tároljuk, amíg fel nem használjuk.
Sóskakrémleves
Nagyanyám mesélte a régen volt boldogtalan békeidőkről, hogy akkoriban még azt tartották: az asszony hetven kilónál kezdődik, és negyven évnél végződik. E ronda beszédnek az első állítása szép és pontos. Azonban nagy a gyanúm, hogy a fogyási őrület divatja a mondás második feléből ered, vagyis a gyalázatos negyvenéves korhatár eltörlésének jogos igényéből. A kilók száma ugyanis minden természetes úton keletkezett, egészséges nőnemű lény éveinek szaporodásával természetes növekedésbe kezd.
Viktória királynő se volt kivétel, ezért elrendelte a szemérmetes viselet divatját, ami kellemesen leplezte a pocakot, az eltertyedt hátsót. Mióta azonban kiűzték életünkből a szemérmetes viselkedést és öltözködést, nem maradt más hátra, mint a karcsúság imitálása – divatba jött a botsáska alkat. Kérdezem én: a dolog csupán ezen állna, a fiatalság nem a lélekben lakik?
Szóval, aki még az illúzió megteremtésén erőlködik, bátran főzze meg ezt a sóskakrémlevest. Ha csak nézi, attól is fogy majd…
Hozzávalók:
20 dkg sóska
2 ek olaj
2 ek liszt
2 ek tejföl
4 tojás
A sóskát megtisztítjuk a száraitól és a vastag erektől, s több vízben megmossuk. Megforrósítunk két evőkanál olajat, hozzáadjuk a sóskát, sózzuk, és fedő alatt pépszerűre pároljuk. A lisztet elkeverjük a tejföllel, és felhígítjuk a szükséges mennyiségű vízzel, a sóskára öntjük, felforraljuk.
A tojásokat hőkiegyenlítéssel engedjük a levesbe! Ízlés szerint cukrozzuk, ha nem tudjuk megállni. Készíthetjük tojás nélkül is, akkor pirított zsemlekockát adunk hozzá.
Baconbe tekert csirkés csoda
(biztos siker jeligére)
Ezt a receptet azok vegyék komolyan, akik sokáig nézték már a sóskalevest, és úgy érzik, eztán az ő fiatalságuk mégiscsak a lélekben lakik… Magyarán, ami most következik, az nem az önsanyargatók világa, hanem az életet élvező, vidám teremtéseké, akikre azt mondják a férfiak: „milyen kis gusztusos!”
Hozzávalók:
3 ek liszt
3 ek tejföl
3 egész tojás
20 dkg reszelt sajt
50 dkg csirkemell, kockára vágva
20 dkg bacon
Összeturmixszoljuk a lisztet a tejföllel és a tojásokkal, majd sóval, borssal fűszerezzük. Ezután összekeverjük a reszelt sajttal és a kis kockákra vágott csirkemellel.
Kibélelünk egy nagyobb méretű őzgerincformát először a sztaniollal, úgy, hogy majd ráhajtva betakarhassuk a masszát. Ezt követően kibéleljük a baconszeletekkel, úgy, hogy keresztbe rakva mindkét oldalon kilógjanak a formából. Beleöntjük a masszát, ráhajtjuk a baconszeleteket, és betakarjuk a sztaniollal.
Százhatvan fokon sütjük 45 percig, majd kinyitjuk a fóliát, és a bacont pirosra sütjük. Végül óvatosan kiborítjuk egy tepsibe, és a fóliát eltávolítva a másik oldalát is pirosra sütjük. Könnyen, gyorsan elkészíthető, nagyon mutatós étel, vendégvárónak is alkalmas, mert még a gyakorlatlanabb házi tündér se bukik bele!
Juhtúrós tésztakaland
A nő élete abból áll, hogy rohan, tesz-vesz, továbbrohan. Nincs nagyobb segítség, mint egy-egy gyors kimenetelű, mégis finom recept, ami azt a látszatot keltheti, hogy okosan, szépen, „normálisan” élünk, mintha nem is mi magunk lennénk.
Ezért szerettem meg ezt a bármikor rögtönözhető, könnyű kis étket. Bármilyen száraztésztával, kocka- vagy – aki szereti a színes életet – tarka, csavart tésztával is elkészíthető.
Hozzávalók:
40 dkg száraztészta
1 kisebb póréhagyma
10 dkg juhtúró
1 tömlős tejszínes sajtkrém
10 dkg reszelt sajt
Olajon megdinszteljük a karikára vágott póréhagymát. Belekeverjük a juhtúrót és a tejfölt – ha van maradék túrónk, azt is hozzákeverhetjük –, átmelegítjük, és a tésztára halmozzuk.
Epertorta
Megérkezett, végre! Itt az eperszezon, és vele együtt képbe kerülnek az epres desszertek is.
Nálunk legutóbb epertorta készült. Könnyű, rózsaszín, mégis karakteres. Legszebb, ha a tetejére halmozzuk a friss, illatos gyümölcsöket, de ha van kedvünk és időnk, élhetünk a vékony szeletekre vágott eper jellegzetesen szép rajzolatával is a díszítésnél.
Hozzávalók a piskótához:
5 egész tojás
5 ek víz
21 dkg liszt
25 dkg porcukor
Hozzávalók a krémhez:
60 dkg eper
12 dkg porcukor
50 dkg mascarpone
1,5 dl tejszín
8 lap zselatin
1 rúd vanília
A vizes piskóta titka, hogy lehetőleg minél többet megőrizzünk a hozzá felvert habok állagából. A tojások sárgáját a vízzel könnyű, de sűrű, a fehérjét kemény habbá verjük. A lisztet a porcukorral előre elkeverjük, és fokozatosan a sárgájához szitáljuk oly módon, hogy közben fokozatosan a fehérjéből vert habot is beleadagoljuk.
Előmelegített sütőben, 180 fokon készre sütjük. Negyven perc után tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e. Hagyjuk kihűlni, majd négy lapra vágjuk, és megtöltjük.
A krémhez felverjük a tejszínhabot, amibe előzőleg belekapartuk a vanília magjait. A zselatinlapokat 5 percre hideg vízbe áztatjuk, majd felolvasztjuk, és a mascarponéhoz adjuk.
Az epret megtisztítjuk a csumájától, és villával vagy krumplinyomóval összetörjük, megcukrozzuk, s a tejszínhabbal együtt ezt is belekeverjük a mascarponéba. Néhány órára állni hagyjuk a hűtőben a krémet, hogy a zselatin hatni tudjon, majd megkenjük vele a lapokat. Én minden rétegre friss epret is szeletelek!
Csokipuding házilag
Egy ideje kísérletezem azzal, hogyan küszöbölhetném ki a gyerekek étrendjéből egyik nagy kedvencüket, a bolti csokoládépudingot. Amikor megnézem, mi mindent raknak bele – az íz- és színfokozóktól kezdve a tartósítószerekig –, elborzaszt a sok fölösleges dolog. Miért ne lehetne házilag elkészíteni jó minőségű csokoládéból, tiszta kakaóporból, zselatin nélkül ugyanezt?
Mostanra a kísérleteim nyomán kikristályosodott egy recept, ami mindenkinek ínyére van. Kicsit munkás, de a végeredmény feltétlenül megéri.
Hozzávalók a karamellkrémhez:
40 g kristálycukor
42 ml tejszín
⅓ rúd vanília
6 g vaj
10 g méz
½ csipet só
Hozzávalók a csokipudinghoz:
100 g jó minőségű tejcsoki
50 g jó minőségű étcsoki
50 g holland kakaópor
100 ml tejszín
1 egész tojás
1 tojás sárgája
Először a karamellkrémet készítjük el. A cukrot megolvasztjuk, megvárjuk, amíg szépen karamellizálódni kezd, majd hozzáöntjük a tejszínt. Ha felolvadt a hideg tejszíntől megkeményedett karamell, hozzáadjuk a vaníliarúd kikapart magjait, a vajat, a mézet és a fél csipet sót, majd kavargatva főzzük addig, amíg a fakanál nyomában meglátjuk az edény alját. Ekkor levesszük a tűzről, és kihűtjük.
A pudinghoz gőz fölött megolvasztjuk a csokoládét, és hozzászitáljuk a kakaóport. Ha teljesen csomómentes, áttesszük egy tűzálló edénybe, és fokozatosan hozzákeverjük a tejszínt.
Beleeresztjük a kissé felvert tojásokat, és folyamatos kevergetés mellett addig melegítjük, amíg sűrűsödni kezd. Ekkor ízlés szerint annyit adunk hozzá a karamellből, amennyi jólesik. Formából sosem tudjuk úgy kiborítani, mint a zselatinos verziót – az viszont sosem lesz olyan finom, mint amit házilag készítünk.
Kövesdy Zsuzsanna–Juhász Zsófia