Komolyan kell venni a magas vérnyomást
Sokakat érintő betegségről tartott előadást dr. Nagy Judit az Idősek Egészség Iskolája idei utolsó összejövetelén. A Budai Egészségközpont orvos-igazgatója a magas vérnyomás hátterének ismertetése mellett számos hasznos, a mindennapokban alkalmazható tanáccsal is ellátta a Böszörményi úti Kulturális Szalon közönségét.
Magyarországon minden negyedik felnőttnél diagnosztizálnak magas vérnyomást, amit dr. Nagy Judit belgyógyász, háziorvos, foglalkozás-egészségügyi szakorvos kevésnek tart, szerinte ugyanis a betegek jelentős része nem megy el orvoshoz. Nőknél 44, férfiaknál 55 százalékban a szív- és érbetegségek állnak az elhalálozás hátterében, ezek kockázatát pedig jelentősen növeli a magas vérnyomás: egy hgmm emelkedés másfél százalékkal növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét, míg a stroke hátterében 74-90 százalékban mutatható ki a hipertónia. Minderről az Idősek Egészség Iskolája legutóbbi összejövetelén beszélt a Budai Egészségközpont orvos-igazgatója.
Riasztó adat, hogy 2025-re várhatóan 1,5 milliárd embert kezelnek majd magas vérnyomással, ami 60 százalékos emelkedés a jelenlegi helyzethez képest, ezért rendkívül fontos a megfelelő kezelés. A tartósan 140/90 feletti vérnyomás számít betegségnek, azonban az alkalomszerű magas értékeket is komolyan kell venni. A felső, azaz szisztolés érték azt a nyomást mutatja a kar fő artériájában, ami a szív összehúzódásakor alakul ki, míg a második, diasztolés érték a szívverések közti szünetben mérhető nyomást jelenti. Ez utóbbi azért lényeges, mert a koszorúerek a szív elernyedésekor telítődnek meg vérrel.
Dr. Nagy Judit arról is beszélt, hogy amennyiben a családban gyakori a magas vérnyomás, vagy már előfordultak szív- és érrendszeri betegségek, akkor valószínűsíthető a hipertónia kialakulása. Kockázatnövelő tényező a stressz, az elhízás, továbbá a jelentős sóbevitel; a hormonális rendszer zavara, vagy egy esetlegesen fennálló másik betegség is okozhat magas vérnyomást.
A tapasztalatok szerint sokaknál az orvos látványa is vérnyomás-emelkedést válthat ki, ezért fontos, hogy a vérnyomásmérést rövid időn belül megismételjük, és a szakma szabályai szerint mindkét karon megmérjük. A betegséget néma gyilkosnak is nevezik, hiszen sokáig nem okoz panaszokat; előfordul, hogy csak a szívroham vagy a stroke kialakulását követően derül ki a vérnyomásprobléma – figyelmeztette a hallgatóságot a szakorvos. Emiatt nagy a jelentősége a szűrésnek és a rendszeres vérnyomás-ellenőrzésnek. Fejfájás, gyengeség, szédülés, ingerlékenység, mellkasi fájdalom, orrvérzés esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni!
A magas vérnyomás diagnosztizálását követően javasolt a szemészeti kontroll, valamint annak ellenőrzése, hogy a nagyobb munka miatt mennyire vastagodott meg a szívfal. Fontos a vese vizsgálata, mivel szövődményként ez a szerv is károsodhat, aminek következményeként túl sok fehérje kerül a vizeletbe. A harmadik legfontosabb szövődmény az agyi erek károsodása, ami a stroke előszobája, ezért a betegség ismeretében érvizsgálatra is szükség lehet.
Hasznos módszer a 24 órás vérnyomásmérés, amihez egy speciális, egy napon keresztül hordandó készülékre van szükség. Ennek segítségével pontosan nyomon követhető a vérnyomás emelkedése. A teljes kivizsgálás része a nyugalmi EKG és a szívultrahang – az utóbbi az esetleges billentyűhibát is kimutatja. Sor kerülhet mellkas- és légcsőröntgenre, valamint az alvászavarok kiszűrésére, ami összefüggésbe hozható a magas vérnyomással.
A kezelés legegyszerűbb módja az egészséges táplálkozás és a testsúly csökkentése: 10 kiló fogyás akár 5 hgmm vérnyomáscsökkenéssel is járhat. Lényeges a sózás visszafogása, valamint a napi testmozgás, az alkoholfogyasztást pedig minimalizálni kell.
A vérnyomás gyógyszeres csökkentése együtt járhat a koleszterin- és a húgysavellenes gyógyszerek szedésével; 40 év felett ajánlott az Aspirin rendszeres szedése, ami megakadályozhatja az erek további plakkosodását. Fontos az előírtak szerint szedni a vérnyomáscsökkentőket, és komolyan venni az orvos utasításait, mert ezzel megelőzhető a súlyosabb betegségek kialakulása.
Dr. Nagy Judit végül arra hívta fel a figyelmet, hogy évente egyszer ajánlott az otthoni vérnyomásmérő értékeinek ellenőriztetése, amire a háziorvosi rendelőkben nyílik lehetőség. Az előadáson a folyamatos kérdezési lehetőség mellett a résztvevők a vérnyomásukat is megmérhették, a kapott értékeket pedig a szakorvossal közösen nyomban kielemezték.
MM.