Lazítani a konyhában – könnyű és ízletes falatok
Most, hogy a levegő tele van virágillattal, és harsogó zöldbe öltözik körülöttünk a természet, az ember nagyobb kedvvel veti bele magát az alkotásba, legyen szó kreatív munkáról, vagy éppen sütésről-főzésről. Ideje, hogy mi is ablakot nyissunk a kísérletezésnek, engedjük, hogy a színesedő piaci kínálat megihlessen, új kreációkra inspiráljon minket!
Céklás-mentás smoothie
Energikus reggeli napindítónak kitűnő ez az értékes tápanyagokban gazdag, finom csodaturmix, aminek már a látványa is jókedvre deríti az embert. Ajánlott az illatos mentalevelekből félretenni néhányat a díszítéshez!
Hozzávalók
2 nagy cékla
4 egész őszibarack
2 ek méz
1 csokor friss mentalevél
őrölt gyömbér
kevés friss víz
Elkészítés
A meghámozott, felkockázott céklát futtassuk meg kevés vízzel a turmixgépben. Ha szép, homogén, jöhetnek bele a mentalevél, a méz, egy csipet őrölt gyömbér és az őszibarackok. Sűrű, de iható pépet kell kapnunk. Tálalás előtt szórjuk meg pirított mandulával, és egy kevés borsot is őrölhetünk rá, nem bánjuk meg!
Spárgakrémleves feta sajttal
Idénye van már a spárgának is. A vélemények markánsan eltérnek: van, aki a zöldre, van, aki a fehérre esküszik. Egy biztos, akármelyikre is esik a választásunk, sajnos bármikor kifoghatunk fás példányokat, amik egy életre elvehetik a kedvünket a kísérletezéstől, ha nem vigyázunk. Ezért a legjobb, ha biztosra megyünk, és az egészet leturmixszoljuk, majd gézen vagy sűrű szitán átszűrjük tálalás előtt.
Hozzávalók
50 dkg fehér spárga
1 csokor újhagyma
5 dkg vaj
½ citrom leve
20 dkg feta sajt
1,5 l víz
só, bors
Elkészítés
A spárgát két centiméteres darabokra vágjuk, a fás részeket eltávolítjuk, majd kevés vajon, pár csepp citrommal fedő alatt megpároljuk. Közben felkarikázzuk az újhagymát, rádobjuk, összeforgatjuk, és hagyjuk együtt is párolódni pár percig őket.
Rátördeljük a feta sajtot, sózzuk, borsozzuk, majd felöntjük vízzel vagy alaplével, és puhára főzzük a spárgát. Végül botmixerrel krémesítjük, és sűrű szitán leszűrjük a levest, hogy még véletlenül se maradjanak benne ünneprontó rostok.
Kecskesajttal göngyölt szűz cukkinitócsnival
A tavasszal végre eljött a friss kecsketejből készült termékek ideje is. A legfinomabb kecskesajtkrémért nem kell messzire mennünk, én a Hegyvidéken heti „vetésforgóban” helyet változtató termelői piacon szoktam beszerezni. Bátran használhatunk ízesítésre a balkonládából szüretelt zöld fűszereket; a kakukkfű mellett elbírja az oregánót, a bazsalikomot és a rozmaringot is.
Hozzávalók
30-40 dkg szűzpecsenye
20 dkg kecskesajtkrém
só, cayenne bors, kakukkfű
25 dkg cukkini
25 dkg édesburgonya
5-6 ek liszt
2 ek gríz
2 egész tojás
kb. 2 dl tejföl
1 kisebb hagyma
só, bors, szerecsendió
olaj a sütéshez
Elkészítés
A szűzpecsenyét 6-8 centis darabokra vágjuk, majd a darabokat a rostokkal párhuzamosan éles késsel bemetsszük, oly módon, hogy végül egy háromrét hajtott levélhez hasonlóan szétnyithatók legyenek. A széthajtogatott hússzeleteket sózzuk, megkenjük krémes kecskesajttal, majd meghintjük cayenne borssal és friss kakukkfűvel. Feltekerjük, és egyenként megtűzzük őket hústűvel. Serpenyőben kevés olajat hevítünk, ebbe helyezzük a göngyölt húsokat, amiket minden oldalukról átsütünk.
A körethez nagy lukú reszelőn lereszeljük a cukkinit és a meghámozott édesburgonyát, összekeverjük a felaprított hagymával, a tojásokkal, a grízzel és a liszttel, majd sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük. Annyi tejfölt adunk hozzá, hogy kenhető legyen. Egy másik serpenyőben kevés olajat hevítünk, és a masszából evőkanálnyi adagokat mérünk bele. A kupacokat egyenletesen ellapogatjuk, és mindkét oldalukat pirosra sütjük.
Gyümölcsös linzerkosárkák
Nemcsak dekoratívak, de finoman omlósak is ezek a gazdagon megpakolt gyümölcsös kosárkák. A megtöltésük után körülbelül egy-két órával a legjobb elfogyasztani őket, mert akkor már kissé szaftosabb, de még roppanós a linzertészta, amelynek receptje természetesen osztrák dédanyai örökség.
Hozzávalók
35 dkg liszt
8 dkg zsír
12 dkg vaj
10 dkg porcukor
1 tojás
1 citrom reszelt héja
½ citrom leve
2 ek rum
Hozzávalók a cukrászkrémhez
6 tojás sárgája
8 dkg cukor
2,5 dl tej
2,5 dl tejszín
1 rúd vanília kikapart magjai
4 dkg kukoricakeményítő
Elkészítés
A tészta hozzávalóit összedolgozzuk, majd légmentesen zárható dobozban legalább két-három órára hűtőbe tesszük. Ezalatt elkészítjük a cukrászkrémet, ami nem más, mint a madártejből is jól ismert angolkrém keményítővel dúsított változata. Ehhez lábosba öntjük a tejet és a tejszínt, s melegíteni kezdjük. A tojássárgáját habverővel kikeverjük a cukorral, a vanília magjaival és a keményítővel.
Ha a tejszínes tej felforrósodott, akkor a kikevert sárgához öntjük (ezzel kíméletesen kiegyenlítjük a hőmérsékletbeli különbséget), majd az egész keveréket visszaöntjük a lábosba, és körülbelül 83 fokra melegítjük. Ha nincs maghőmérőnk, arra ügyeljünk, hogy a krém lassú tűzön, folyamatos kevergetés közben mindig forrpont alatt maradjon, ellenkező esetben kicsapódik belőle a tojás.
A krém pillanatok alatt besűrűsödik, ekkor levesszük a tűzről, jénaiba öntjük, és lehűtjük. A linzerkosarakhoz kis fémformákat használunk, amiket a vékonyra nyújtott tésztával töltünk ki. Száznyolcvan fokos sütőben hamar megsülnek, úgyhogy legyünk résen! A kosárkákat teljesen hidegen töltjük meg, majd idény szerint friss gyümölcsökkel és magvakkal díszítjük.
Mangós joghurthab
A sok súlyos ünnepi étel után a szervezet szinte kívánja a könnyű étkeket. Ennek a vágynak hódolva készítettem el ezt a joghurthabot, amely szinte lebeg a friss, citrusos mangóréteg felett. A végeredmény messze túlszárnyalta minden hozzá fűzött reményemet…
Hozzávalók
3 dl görög joghurt
2 dl habtejszín
4 ek porcukor
4 ek kristálycukor
½ rúd vanília kikapart magjai
½ citrom reszelt héja
25 dkg friss, érett mangó
1 lime leve (opcionális)
Elkészítés
Négy evőkanál kristálycukrot üres serpenyőben karamellizálunk, és amikor sötétedni kezd, bedobjuk mellé a héjától, magjától megtisztított mangó húsát. Ettől a mangó aromái elképesztően megélénkülnek majd. Pár perc után lehúzhatjuk a tűzről, majd hűlni hagyjuk.
Amíg pihen, verjük könnyű habbá a tejszínt, amelyhez hozzáadtuk a vanília magjait. A mangó egyharmadát pépesítsük botmixerrel, a maradékot pedig vágjuk apró darabokra, és locsoljuk meg a lime levével. Keverjük el a natúr joghurtot négy evőkanál porcukorral és a mangópéppel (amit előzőleg átengedtünk egy szitán, hogy az esetleges hosszú rostoktól megszabaduljunk), majd forgassuk bele lágyan a vaníliás tejszínhabot is. A pohár aljára jön majd a felkockázott mangó, erre halmozzuk gazdagon a joghurthabot. Fogyasztás előtt legalább egy órára tegyük hűtőbe.
(Kövesdy)