Mielőtt eltennénk a zsírosbödönöket, éljük fel a téli tartalékokat!
Lassan kievickélünk a télből, de vitaminokból sosem késő feltankolni. Még a böjt előtt van időnk lenyomni egy nagy hajrát a konyhában: éljünk a téli szezonban is elérhető természetes immunerősítők adta lehetőségekkel! S ha tiszta a lelkiismeretünk, végül megjutalmazhatjuk magunkat egy kis finomsággal is…
Grapefruitos, zöld smoothie
Ez az ital kiváló reggeli vitaminbomba mindazoknak, akik hozzám hasonlóan képtelenek kora reggel szilárd ételt fogyasztani, de üres hassal mégsem indulhatnak neki a napi hajtásnak. Gyorsan elkészíthető, s ötvözi a gyümölcsök és zöldségek minden áldásos hatását.
Hozzávalók
1 friss ananász
3-4 grapefruit leve
2 nagy marék friss bébispenót
Elkészítés
Először a grapefruitok levét facsarjuk ki sorban, s miután a turmixgépbe öntöttük, jöhet az ananászpucolás. Ha a gyümölcsök együtt vannak, rájuk szórjuk a spenótleveleket. Adagoljunk belőlük bőven, ettől lesz szép zöld színe az italunknak, és persze ettől lesz az egész pikáns és finom.
Ha sűrű, homogén turmixlét kapunk, tegyük lezárt edényben legalább egy órára a hűtőbe. Legjobb, ha a reggelire szánt vitaminbombát már előző este elkészítjük, így az éjszaka folyamán lesz idejük összeérni az ízeknek.
Céklaleves kardamommal
Mindenekelőtt egy jó tanács: soha ne dőljünk be annak, aki úgy kezdi egy leves receptjét, hogy „főzzük puhára a céklát”! Persze vannak olyan esetek, amikor a főzés elkerülhetetlen, de a céklaleves készítése biztosan nem ilyen. Nemcsak azért, mert sütve megmarad a cékla magas kálium-, magnézium-, vas-, folsav- és B6-, valamint C-vitamin-tartalma, de azért is, mert így sokkal ízletesebb lesz a végeredmény.
Hozzávalók
4 db nagy cékla
3 újhagyma
4 gerezd fokhagyma
3 szár zeller
1 db kicsi alma
5 dkg vaj
friss kakukkfű, só, bors, kardamom
1 l zöldségalaplé
½ dl tejszín
olívaolaj
Elkészítés
A céklákat egyenként alufóliára állítjuk, meghintjük sóval, melléjük teszünk 1-2 szál friss kakukkfüvet, és gondosan becsomagoljuk. Kétszáz fokra előmelegített sütőbe tesszük, és addig sütjük, amíg a villa könnyedén beléjük fut.
Közben előkészítjük a levesalapot. Kevés olívaolajon megfuttatjuk a karikákra vágott újhagymát (a zöldjéből is bátran tehetünk bele) és a fokhagymát, meghintjük kardamommal, majd rádobjuk és fedő alatt puhára pároljuk a felszeletelt szárzellert. Sózzuk, borsozzuk, végül felöntjük az alaplével, és összeforraljuk.
Ebbe jönnek majd a puhára sült, meghámozott, négyrét vágott cékladarabok és a cikkekre vágott alma, de éppen csak annyira, hogy kellőképpen felmelegítsék egymást a hozzávalók. Ha ez megtörtént, mehet az egész a turmixgépbe, így biztosan szép, krémesen egynemű lesz. Ízlés szerint felhúzhatjuk egy kis tejszínnel, vagy tehetünk hozzá még alaplét, ki milyen sűrűn szereti a levest.
Tálaláskor forró, kakukkfüves olajba rizstésztát dobunk, ami pillanatok alatt felkunkorodik és kifehéredik. Papíron leitatjuk róla a felesleges zsiradékot, és ha kihűlt, már díszíthetjük is vele a levesünket.
Pesztós spagetti
A pesztó az olasz konyha alapkelléke. Kis üvegcsékben, borsos áron juthatunk hozzá, ha az előre elkészített verziót választjuk, de sokkal jobban járunk, ha magunk állítjuk elő otthon, hiszen így kimarad belőle a tartósító, viszont minden hozzávalót a lehető leggondosabban válogathatunk össze.
Érdemes nagy mennyiséget készíteni, mert bár hűtőben csak két napig áll el, mélyhűtőben hat hónapig is tárolhatjuk. Ha kisebb adagokban lefagyasztjuk, mindig kéznél lesz, amikor gyorsan kell ebédet készíteni.
Hozzávalók
20 dkg friss bazsalikomlevél
1,25 dkg fokhagyma
6 dkg fenyőmag
95 ml extra szűz olívaolaj
212 ml olívaolaj
25 g pecorino sajt
115 g parmezán
só
Elkészítés
Vizet forralunk, amiben öt másodpercre megmártjuk a szárról letépkedett bazsalikomleveleket. Ha megfonnyadtak, szűrjük, csöpögtessük le róluk a vizet, majd kézzel is nyomkodjuk ki belőlük a nedvességet.
Egy kisebb lábasba öntsünk vizet, és dobáljuk bele a félbevágott fokhagymákat. Ha felforrt, emeljük ki a gerezdeket, és tegyük őket azonnal jeges vízbe. A fenyőmagot pirítsuk aranybarnára egy száraz serpenyőben.
Egy nagyobb tálban keverjük össze az olajakat az apróra vágott bazsalikomlevéllel, a fenyőmaggal és a fokhagymával, és botmixszerrel pürésítsük. Keverjük hozzá a kétféle sajtot. A farfallét főzzük al dente keménységűre, és már tálalhatjuk is a főzővízzel kissé felhígított, felmelegített pesztóval és kevés reszelt parmezánnal a tetején.
Túrós kuglóf
Gyerekkori nagy kedvencet tálaltam fel a napokban. A túrós kuglófban azt szeretem a legjobban, hogy nemcsak színeiben, de ízében is karakteres. A szaftos, vaníliás, túrós belsőt finoman ellenpontozza a kissé száraz, kesernyés kakaós tésztaburok. Nem egy babazsúrt megédesített már ez a sütemény…
Hozzávalók a tésztához
32 dkg liszt
12 dkg vaj
2 tojás sárgája
4 ek holland kakaó
6 ek porcukor
2 kk szódabikarbóna
kb. 6 ek tej
Hozzávalók a töltelékhez
50 dkg túró
24 dkg porcukor
3 ek gríz
4 tojás sárgája
1 citrom héja
4 tojásfehérje
½ rúd vanília kikapart magjai
Elkészítés
Először a tésztát állítjuk össze. Viszonylag kemény, fényes, gyurmaszerű anyagot kell kapnunk. Ha szükséges, tejből bátran adagoljunk még hozzá a feltüntetett mennyiségen túl, a kívánt állag eléréséig.
A töltelékhez felverjük a tojások sárgáját a cukorral, majd hozzáadjuk a grízt és az átpasszírozott túrót. Jöhetnek bele a citromhéj és a vaníliamagok, végül a kemény habbá vert fehérje. Óvatosan összeforgatjuk az egészet, és előkészítjük a sütőformát. A kuglófformát vékonyan kivajazzuk, és behintjük egy kevés holland kakaóporral, amit óvatosan addig rázogatunk, ütögetünk benne, amíg az egész felületet bevonja. A fölösleget kiütjük a formából.
A tésztát egészen vékonyra nyújtjuk, úgy, hogy ki tudjuk vele bélelni az egész formát belülről. A tészta jól foltozható, de azért ügyeljünk rá, hogy minél egységesebben oszlassuk el, mert ez a sütemény csak akkor dekoratív, ha a tészta és a töltelék aránya mindenhol egyformán megfelelő.
Ha kibéleltük a formát, beleönthetjük a tölteléket, amit egy vékony tésztalappal gondosan lefedünk. Sülés közben még kissé megemelkedik majd a süti, de igazán jelentős térfogat-növekedéssel nem kell számolnunk.
Baileys-csók
Ez az édesség egy fárasztó hét után a tévé előtt töltött péntek estén, egy kicsit hosszabb reklámszünet alatt született, s mint ilyennek, legfőbb erénye, hogy gyorsan elkészíthető. Az instant verziója azonnal fogyasztható, ha azonban igazán mutatós finomságot szeretnénk, kénytelenek leszünk még egy-két reklámszünetnyi időt adni neki a hűtőben. Persze ennek is van gyorsított változata, de az csak átlag mínusz 12 fokos időjárásnál működik…
Hozzávalók
25 dkg mascarpone
18 dkg kiváló minőségű tejcsokoládé
1 kupica Baileys
1 tojás sárgája
160 ml tejszín
5 g frissen főtt presszókávé
Elkészítés
A mascarponéból 5 dekát félreteszünk. A csokoládét gőz fölött felolvasztjuk, hozzákeverjük a maradék, 20 dkg mascarponét, a tojás sárgáját és a Baileyst.
A tejszínből lágy habot verünk, kétharmadát a krémhez adjuk, egyharmadát összekeverjük az 5 dkg mascarponéval, és frissen főtt, lehűtött kávét keverünk bele, épp csak egy-két mokkáskanálnyit, amennyi megszínezi és finoman kávéízűvé varázsolja (de ezt el is hagyhatjuk). A pohár aljára a baileyses krém kerül, erre szaggatunk galuskát a tejszínhabbal lazított mascarponéból. A pohárdesszertet roppanós étcsokoládélapokkal díszítjük.
Kövesdy–Sashegyi