Családias, meghitt múltidézés
Akár a történelem iránti rajongás, akár a játék lehetősége, vagy a koncert és az ételkóstoló miatt látogatott el bárki is a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény épületébe a Múzeumok Éjszakáján, egy kellemes este emlékével távozott. A Beethoven utcai kiállítóhely immár kilencedik alkalommal csatlakozott az országos rendezvénysorozathoz.
Ilyenkor este 6 órától éjjel 1-ig nyitva tart az épület és a kert, s olyan programokkal várják az érdeklődőket, amik kapcsolódnak az intézmény éppen aktuális kiállításához, miközben kihasználják a varázslatos nyári este nyújtotta lehetőségeket: szabadtéri koncert az árnyas fák alatt, családias falatozás a kerti asztaloknál, a táncoló fáklyalángok mellett pedig ráérős baráti beszélgetések lehetősége várja a vendégeket.
Így volt ez az idén is. Kora este nemcsak a kisgyermekes családok élvezték a Hegyvidék fotóiból készített kirakós- és memóriajátékokat, a felnőttek is játszhattak: egyre nehezebben észrevehető különbségeket kereshettek a régi fényképeken, múlt századi képeslapot küldhettek, amelyeket nekik csak a bejáratnál elhelyezett „postaládába” kellett bedobniuk (az igazi feladást a gyűjtemény munkatársai intézik), vagy éppen elmélyülhettek annak a kvíznek a kitöltésében, amelyet a Széll Kálmán tér történetéről állítottak össze a szervezők.
Míg tavaly a kerület egykori híres lakójának, Jókai Mórnak a kedvenc bablevesét kóstolhatták meg a látogatók, ezúttal Mátyás király vadászatainak hangulatát hozta el a kertbe a feltálalt vaddisznópörkölt. A részben kerületi kötődésű Venti Chiavi Guitar Trio, amelynek egyik tagja, Kormos Balázs a Solti György Zeneiskola tanára, olyan népszerű zenedarabok gitárátirataival szerzett örömteli pillanatokat, mint Vivaldi Négy évszakából a Tavasz három tétele, vagy Weiner Leó Rókatánca. Nem maradt ki az előadásból az argentin Astor Piazzolla csodálatos Libertangója sem.
A koncert után a magyar bortermelésről, azon belül is a budai bortermelés történetéről hallhattunk előadást Ungváry Krisztián történész, borásztól, majd első ízben ízlelhette meg a közönség az újratelepített svábhegyi szőlőkből készült 2016-os bort. A szakember „könnyed, barátságos” italnak nevezte a kellemesen gyümölcsös zamatú vörösbort, amely véleménye szerint „az oportó–kadarka vonalba simul”.
Közben az intézmény kiállítóterében egy fiatal csapat – sorsoláson nyert – szabadulós játékon vett részt. Az utóbbi években városszerte divattá vált program itt a Hegyvidék a „Nagy Háború” idején című kiállításhoz kapcsolódik. Emese, Kata, Anna és András „szabadulásának” feltétele egy kincsesláda megnyitása volt, amiről azon kívül, hogy nehéz feladat volt, sajnos nem árultak el többet.Sokakat érdekelt az éjszakai rendhagyó tárlatvezetés, amelyen a gyűjtemény történészének előadása mellett Beöthy Mária építész szerzett megható pillanatokat a hallgatóságnak, amikor édesapja, Beöthy-Zs. László huszár ezredesre emlékezett, aki maga is részt vett az első világháborúban, majd Nincs szebb, mint a huszár című könyvében emléket is állított elesett bajtársainak. A „Nagy Háborúról” szólt az éjszakai mozi is, Kovács István Szürke senkik című 2016-os játékfilmjének kockái peregtek az épület hátsó falán, amelyeket jóval éjfél utánig néztek a legkitartóbbak.
A Múzeumok Éjszakájának programja az egyik leglátogatottabb rendezvénye a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjteménynek – mondta el Balázs Attila igazgató. Az este egyúttal a több mint egy éve látható, június 30-án záró első világháborús kiállítás utolsó hétvégéje is volt. De nemcsak ettől a tárlattól búcsúzott a gyűjtemény, hanem a Beethoven utcától is.
„Költözés előtt állunk – árulta el az igazgató –, a kerület egyik legszebb műemlékében, a Libegő tőszomszédságában álló, felújított Lóvasút-épületben kap új otthont a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény. Következő kiállításunkra már oda várjuk a látogatókat!”
F. N. Á.