Elő a kosarakat, kezdődhet a gyümölcsszüret!
A gyümölcsszezon kellős közepén vagyunk, már érik a ropogós cseresznye, és szépen nőnek a zöldségek is a kiskertben. Ilyenkor jutalom, ha az ember nagy sétákat tehet a piacon, a zöldek, pirosak, sárgák, lilák, fehérek kavalkádjában. Nyárköszöntő oldalunkon azonban nemcsak a gyümölcsök és a zöldségek játszanak fontos szerepet, ezúttal reflektorfénybe kerül a tojás is.
Vadkacsaleves
Tulajdonképpen úgy készül, mint a hagyományos csirkeleves, ráadásul még egy kis csirkehúst is teszünk bele. Egyrészt azért, mert szeretjük a húst a levesben, és ebből a kacsacsontokon bizony nem sok akad, másrészt mert a vadkacsa aromája olyan intenzív, hogy átjárja a csirkeszárnyakat is, így bátran dúsíthatjuk velük a lét. Aki szereti a kacsa ízét, ennek a levesnek biztosan örülni fog.
Hozzávalók
vadkacsa leveshús, májjal együtt
6 csirkeszárny
4 sárgarépa
3 fehérrépa
1 karalábé
½ zeller
1 csokor petrezselyem
5 gerezd fokhagyma
1 kis vöröshagyma
1 kis burgonya
szemes bors, só
víz
Elkészítés
A húst megmossuk, és egy nagy lábasba tesszük, amit körülbelül háromnegyedig töltünk vízzel. A répákat megtisztítjuk, a fehéret hosszában is, keresztben is kettévágjuk, a sárgákat csak két-három részre metsszük. Beledobjuk a vízbe a fokhagymagerezdekkel és a petrezselyemmel együtt. Jöhet bele a megtisztított zeller és karalábé, aztán a só is.
Amikor a héjától megfosztott hagyma, a lehámozott krumpli és a szemes bors is elmerül a vízben, alágyújtunk, és közepes lángon hevíteni kezdjük. Amikor felforrt, kis lángra tesszük, és csak nagyon lassan bugyogtatjuk, amíg a hús egészen megfő. Számoljunk rá bő négy órát!
Kacsamell olívás bulgurral
Ez egy duplán rozé kacsamell: friss rozmaringgal és majoránnával, rozéra sütve és rozéban párolva, amelyhez ezúttal zöldséges bulgurt ajánlunk, ellensúlyozandó a hús (egyébként jóleső) zsírosságát.
Hozzávalók
1 pár kacsamell
½ dl rozé
só, bors, lehetőleg friss, zöld majoránna és rozmaringág
1 csésze bulgur
2 csésze víz
diónyi vaj
1-2 zellerszár
10 dkg olívabogyó
5 dkg mandula
2 szál újhagyma
4 levél lestyán vagy házi vegeta
só
Elkészítés
A kacsamellet óvatosan kettéválasztjuk, a csontokat eltávolítjuk, majd szépen, nem túl mélyen beirdaljuk a bőrt, úgy, hogy még véletlenül se metsszünk bele a húsba. Apróra metélt majoránnalevélbe forgatjuk, megsózzuk, megborsozzuk a húsokat, és forró serpenyőben kérget pirítunk először a bőrös oldalukra, majd ha kiengedték a zsírjukat, megfordítjuk őket, és a másik oldalt is megpirítjuk.
A sütőt 140 fokra melegítjük fel. Egy tűzálló edénybe kevés rozét öntünk, belehelyezzük a kacsamelleket, amelyekre egy-egy rozmaringágat fektetünk. Az edényt tetővel vagy alufóliával légmentesen lezárjuk, és legalább másfél órára a sütőbe toljuk. Ha a villa könnyedén beleszúrható, akkor kész.
Míg a kacsa sül, elkészítjük a köretet. Ehhez felkarikázzuk a hagymát, feldaraboljuk a szárzellert. Egy lábasban kevés vajat forrósítunk, rádobjuk a hagymát és a zellert, kissé összeforgatjuk, de nem várjuk meg, amíg egészen megpuhulnak. Mehet rá a bulgur, majd ha ez is felforrósodott, a dupla mennyiségű víz, amelyet sóval és lestyánnal vagy házi vegetával ízesítünk.
A lábast lefedjük, és alacsony hőmérsékleten hagyjuk párolódni a benne lévőket. Körülbelül félidőben, amikor már alig-alig látszik a víz az edényben, rászórjuk a felkarikázott olívabogyókat és a meghámozott, félbevágott mandulaszemeket. A köret körülbelül 10 perc alatt elkészül.
Cseresznyés lepény
A gyümölcsös piskóta a nyári szezon kötelező eleme, pláne ha hirtelen beeső vendégeket kell jóllakatni valamilyen gyors varázslattal. Nehéz azonban jó receptet találni, mert ezek a sütik általában vagy fujtósan szárazak, vagy szalonnaszerűen átáznak a gyümölcsök alatt, vagy az aljukra ül le minden szem meggy, vagy súlyos, tömény tésztájuk nyomja agyon az élményt.
Ilyenkor a legjobb egy klasszikushoz nyúlni. Én is így tettem a legutóbb, amikor leemeltem a polcról Móra Ferencné édességeskönyvét, és nyolc perc alatt összeütöttem ezt a süteményt. Nem mondom, hogy nincs benne anyag (összesen kilenc tojást kell felütni hozzá), de ami igaz, az igaz, a fenti hibák közül egyiket sem hordozza a végeredmény.
Hozzávalók
14 dkg vaj
14 dkg liszt
14 dkg porcukor
2 egész tojás
7 tojás sárgája
½ ek citromlé
25 dkg cseresznye
5 dkg mandula
5-6 dkg cukor
1 rúd vanília kikapart magjai
Elkészítés
A vajat habosra keverjük, majd felváltva hozzáadagoljuk a tojásokat és a liszttel elkevert porcukrot, a citromlét és a vaníliamagokat. Utóbbiakat, bevallom, én gondoltam hozzá a recepthez, de nem bántam meg, a piskótát illatossá, édessé teszik, érdemes áldozni rájuk.
A tésztát sütőpapírral bélelt, kisebb méretű tepsibe öntjük, alaposan megszórjuk magozott cseresznyével és porcukorba hempergetett szeletelt mandulával. Száznyolcvan fokon körülbelül 40-45 perc alatt megsül.
Epres margarita
Napfényes délutánok és balzsamos nyári esték elengedhetetlen kelléke ez a gyümölcsös, dekoratív koktél. Viszont résen kell lenni vele, mivel a könnyű külső mögött ütős beltartalom rejtőzik – amúgy pedig csakis friss eperből az igazi!
Hozzávalók
2 pohár jég
1 pohár megtisztított eper
¼ pohár zöldcitromlé
100 ml tequila
2 ek cukorszirup
1 ek kristálycukor, 2 szelet lime és 2 eper a díszítéshez
Elkészítés
Tegyük turmixgépbe a jégkockákat, a megtisztított epret, a tequilát, és járassuk addig a gépet, amíg sűrű, kásás állagú italt kapunk. Egy szelet zöldcitrommal nedvesítsük meg két koktélos pohár száját, majd forgassuk meg őket a kristálycukorban. Osszuk szét a margaritát a poharakban, díszítsük eperrel és lime-karikákkal.
(Kövesdy)