Új helyen a kibővült pedagógiai szakszolgálat
Az ellátott feladatok és a dolgozói létszám jelentős bővülése miatt szükségessé vált a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XII. kerületi Tagintézményének költözése. A napokban adták át az új, önkormányzati beruházásban elkészült központot a Kiss János altábornagy utca 31.-ben.
„Bár sok kritika érte a közoktatási rendszer átalakítását, több mint figyelemreméltó az a fejlődés, amin a Nevelési Tanácsadó alapjain létrehozott pedagógiai szakszolgálat ment keresztül az elmúlt években” – mondta Pokorni Zoltán polgármester a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XII. kerületi Tagintézménye új központjának átadása alkalmából. Kiemelte, hogy a korai fejlesztéstől a gyógytestnevelésen át a logopédiáig számos területet magában foglaló, állami irányítás alá került intézményhálózat felépítésébe rengeteg energiát fektettek, ami a Hegyvidéken is kiválóan működik.
„Minden gyermek fejleszthető, javítható, nevelhető, a legjobb példa erre a kerületi pedagógiai szakszolgálatnál zajló munka” – jelentette ki a polgármester. Hozzátette: igyekeznek megteremteni annak feltételeit, hogy a szakemberek normális körülmények között tudjanak foglalkozni a gyerekekkel; ezért is döntöttek úgy, hogy a korábbinál jóval tágasabb térben, a Kiss János altábornagy utca 31. alatti épületben, a nemrégiben nyílt óvoda és kormányhivatal felett biztosítanak helyet a kibővült feladatkörű intézménynek.
Dr. Vári Zsuzsa, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XII. kerületi Tagintézményének vezetője felidézte, hogy elődjük, a hegyvidéki Nevelési Tanácsadó évtizedekkel ezelőtt egy ötven négyzetméteres helyiségben, öt munkatárssal kezdte meg működését, most pedig, immáron az ötödik helyükön, több mint ötszáz négyzetméteres területen dolgozhatnak együtt, összesen ötvenen.„Itt mindenki jobban érzi magát” – mondta az intézményvezető. Az újonnan kialakított központ a korábbinál sokkal csendesebb, és nagy előnye az is, hogy mindenki elfér egy helyen, eddig ugyanis a Böszörményi úti irodaház különböző részein elszórva dolgoztak a kollégák. Az összterület jóval nagyobb lett, ennek köszönhetően egy-egy szobán már nem három, hanem csak két pszichológusnak vagy fejlesztő pedagógusnak kell osztoznia.
A méretekből adódóan három tornaszobát is kialakíthattak a központban. Ezek közül a legnagyobb helyiség a gyógytestnevelőké, míg a két kisebbet a mozgásfejlesztést és pszichológiai fejlesztést végző szakemberek használják.
„Egy-egy évben körülbelül ötezer családdal kerülünk kapcsolatba. Jelenleg a pszichológusainkra nehezedik a legnagyobb teher, akik közül mindenki nagyjából száz gyermekkel foglalkozik évente” – érzékeltette munkájuk mennyiségét dr. Vári Zsuzsa. Hozzátette, hogy a gyerekek életében a legnagyobb fordulópontot rendszerint az óvodából iskolába lépés jelenti, ezért leggyakrabban nagycsoportosokkal és kisiskolásokkal dolgoznak.A pedagógiai szakszolgálatban 0–3 éves korig korai fejlesztést végeznek, későbbi életkorban, a halmozottan sérült gyerekek körében fejlesztő nevelést folytatnak. A hagyományosnak tekinthető nevelési tanácsadási tevékenység a tanulási, beilleszkedési, viselkedési problémákra fókuszál, emellett a tehetséggondozásra is lehetőség van minden korosztályban. A szakemberek az önkormányzati óvodákban és az állam által fenntartott iskolákban is jelen vannak, gyógytestnevelés-órákat tartanak, valamint pszichológiai és logopédiai ellátással nyújtanak segítséget a gyerekeknek.
sz.