Csempésszünk melegséget a zord, esős napokba!
Kezd olyan idő lenni, amikor az ember szívesen gyújtja be a sütőt, hiszen megvan a varázsa az otthon melegéből szemlélt zimankónak is. A korai sötétségben lassan kigyúlnak a hangulatvilágítás fényei, és jólesik, ha egy-két gyertya is ég a vacsoraasztalnál.
Fahéjas-marcipános koszorú
Szívderítő napindító koszorú az alábbi, amely már szépségével is jókedvre derít. Szeretem melegen tálalni, mert a langyos péksütemény valahogy mindenkiben békebeli, gyerekkori emlékeket ébreszt, és jóleső érzéssel tölti el az embert.
Hozzávalók
2,5 dl tej
3 g élesztő
20 dkg cukor
2 tojássárgája
15 dkg vaj
50 dkg liszt
10 dkg marcipán
2 kk fahéj
4 ek házi sárgabaracklekvár
5 cl rum
1 citrom
Elkészítés
Futtassuk fel az élesztőt egy kanál cukorral és egy deci langyos tejjel. Öntsük a lisztet dagasztótálba, csináljunk mélyedést a közepén, és öntsük bele az élesztős tejet, adjuk hozzá a tojások sárgáját, s kezdjük dagasztani. Fokozatosan adagoljuk hozzá az olvasztott (nem forró!) vajat.
Sima, ruganyos tésztát kell kapnunk, ami könnyedén elválik az edény szélétől. Tiszta konyharuhával leborítva kelesszük a duplájára. Tíz deka marcipánnal alaposan keverjünk ki 7 dkg vajat. Vegyítsünk le benne két kávéskanál fahéjat és egy kevés rumot is.
Ha a tészta megkelt, nyújtsuk téglalap alakúra, kenjük rá a marcipánmasszát, reszeljük rá a citromhéjat, és szorosan tekerjük fel, majd hosszában vágjuk ketté a hengert, és óvatosan fonjuk össze úgy, hogy a rétegek szépen kirajzolódjanak. Végül zárjuk össze a fonat két végét, koszorú formában. A tetejét kenjük meg olvasztott vajjal.
Százkilencven fokra előmelegített sütőben, sütőpapíron süssük aranybarnára. Turmixoljuk össze a baracklekvárt a citrom levével, és locsoljuk meg vele még forrón a koszorút. Melegen tálaljuk!
Édesburgonya-krémleves kolbásszal
Ez a forró, krémes, édes leves különösen jólesik egy kerti munkával töltött, átdolgozott nap után. Összerakni igen egyszerű, és az édesburgonya üdítő változatosságot nyújt a mezei krumplikhoz képest. Ráadásul jó, csípős kolbásszal egészen meglepő ízkombinációt eredményez.
Hozzávalók
10 dkg csípős szárazkolbász
4 szelet bacon
3 nagy édesburgonya
1 fehér burgonya
1 nagy vöröshagyma
1 szárzeller
1,5 liter csirkealaplé
2 gerezd fokhagyma
1 marék petrezselyemlevél
1,5 dl kókusztej
só, bors
Elkészítés
Vágjuk egészen apró kockákra a bacont és a kolbászt, majd hirtelen pirítsuk át egy lábos alján. Horgásszuk ki szűrőkanállal a húsokat, és az utánuk maradt zsiradékot felöntve egy kevés olajjal pároljuk meg rajta a finomra vágott hagymát és fokhagymát. Vágjunk bele egy szál zellert is.
Hámozzuk meg, kockázzuk fel a burgonyákat, és döntsük a lábosba. Hintsünk rá finomra metélt petrezselyemlevelet, és öntsük fel az egészet a csirkealaplével. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint.
Főzzük puhára a krumplit, majd adjuk hozzá a kókusztejet, és botmixerrel pürésítsük. Tetszés szerint tovább hígíthatjuk alaplével vagy vízzel. A pirított kolbászmorzsákkal, baconkockákkal díszítve tálaljuk!
Hamis csirkés pite aranyló kuszkusszal
A hamis csirkés azért hamis, mert csak a tetejét fedjük be leveles tésztával. Egyébként minden ízében eredeti ez a kéksajtos, tejszínes csirkecsoda, amihez ezúttal illatos, aszalt barackkal és kurkumával ízesített, aranysárga kuszkuszt kínálunk. Az aranyló halomra kétféleképpen elkészített lilahagymát szórtunk, hogy ne csak az íze, de a színe is éke legyen az ebédnek.
Hozzávalók a csirkéhez
½ csomag leveles tészta
60 dkg csirkemell
2 dl tejszín
⅔ vastag póréhagyma
3 gerezd fokhagyma
4 szárzeller
25 dkg laskagomba
12 dkg kékpenészes sajt
1 tojás
só, cayenne bors
Hozzávalók a kuszkuszhoz
50 dkg kuszkusz
10 dkg aszalt sárgabarack
2 tk kurkuma
1 tk fahéj
5 dl forró víz
3 lilahagyma
1 ek kristálycukor
1 citrom
olívaolaj
1 kis csokor koriander
1 marék mentalevél
Elkészítés
Forrósítsunk egy kevés zsiradékot a serpenyőben. Metéljük finomra a póréhagymát, forgassuk meg az olajban, törjünk rá három gerezd fokhagymát, majd engedjük rá az apróra vágott szárzellert is. Pároljuk üvegesre ezeket, amíg megtisztítjuk az inaktól és hártyáktól a csirkemellet, amit csíkokra vágunk.
Ha a hagymák és a zeller megpárolódtak, rádobhatjuk a húst, amit jól átforgatunk, minden oldalról fehéredésig sütünk. Közben sózzuk, és meghintjük cayenne borssal. A laskagombát felszeleteljük, és a hús tetejére szórjuk, majd fedő alatt körülbelül tíz perc alatt megpároljuk. Ha kész, összeforgatjuk, és rádaraboljuk a kékpenészes sajtot is, végül felöntjük tejszínnel.
Még nyolc-tíz percig rotyogtatjuk, aztán tűzálló edénybe öntjük, lefedjük a leveles tésztával, amit középen kereszt alakban bevagdosunk. Megkenjük villával felvert egész tojással, és betoljuk a 200 fokra előmelegített sütőbe. Aranybarnára sütjük.
Míg a tészta megpirul, forraljunk vizet. A kuszkuszt alaposan keverjük át egy tálban a kurkumával és a fahéjjal, valamint az apró kockákra vágott aszalt sárgabarackkal. Öntsük fel fél liter forró vízzel, majd fedjük le öt percre. Ezalatt a vékony karikákra vágott hagyma felét tegyük egy kanál cukorral és egy jó csipet sóval annyi forró vízbe, amennyi elfedi, és takarjuk le tíz percre, amíg szép rózsaszínű lesz.
A hagyma másik felét bő, forró olajban süssük ki, majd csepegtessük le egy jó nedvszívó képességgel megáldott papíron. A kuszkuszt citromlével és kevés olívaolajjal egy villa segítségével lazítsuk fel. Metéljük finomra a koriandert és a mentát. A hagymák egy részével együtt keverjük bele a fűszernövényeket a kuszkuszba, a maradékot halmozzuk a tetejére. Kevés édes fűszerpaprikával hintsük meg tálalás előtt!
Almás pite
A régi, egyszerű, jól bevált almás pitét dobtuk fel azzal, hogy az almát nem nyersen, hanem kissé karamellizálva töltöttük a tésztarétegek közé. A vaníliamagok még illatosabbá tették ezt a lédús őszi gyümölcsöt, így a sütemény egyszerre lett szaftos és omlós.
Hozzávalók a tésztához
45 dkg rétesliszt
15 dkg finomliszt
30 dkg vaj
6 ek cukor
3 tojás sárgája
kb. 2 dl tejföl
Hozzávalók a töltelékhez
60 dkg alma
8 dkg vaj
8 dkg cukor
1 tk fahéj
1 rúd vanília
2 ek búzadara
10 dkg dió
Elkészítés
A tésztához gyúrjuk össze az összes hozzávalót, majd osszuk két cipóra, csavarjuk fóliába, és tegyük hűtőbe egy órára. A töltelékhez hámozzuk le, csumázzuk ki, és reszeljük le az almát.
A cukrot tegyük forró serpenyőbe, ha karamellizálódott, kaparjuk bele a vaníliamagokat, és dobjuk bele a hideg vajat. Ha egyneművé kavartuk, jöhet rá az alma. Öt-tíz percig pároljuk, aztán húzzuk le a tűzről, és hagyjuk hűlni.
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A tésztát vegyük ki a hűtőből. Az egyik cipót nyújtsuk ki, és béleljük ki vele a sütőformát. Hintsük meg egy-két evőkanál búzadarával, és egyengessük el rajta az almát, majd hintsük meg durvára tört pirított dióval. Ezután nyújtsuk ki a másik cipót, és rácsozzuk be vele a sütemény tetejét, vagy egyszerűen borítsuk rá, és kenjük le tojással. Süssük meg körülbelül 40 perc alatt.