Régi és új receptek baráti beszélgetésekhez
Az év utolsó szakaszában felgyorsulnak az események. Mindent, amire eddig nem jutott időnk, ezekbe a hónapokba szeretnénk belezsúfolni. Közelednek az ünnepek is, amiket nem akarunk kapkodással tölteni, ehhez viszont alapos előkészületek szükségeltetnek. Mindezek ellenére ilyenkor jólesik szolid vacsorával egybekötött vendégségeket is tartani, hogy az egyre hidegebbre forduló időben baráti körben élvezhessük a fűtött szoba meleg fényeit – és természetesen jókat ehessünk, ihassunk. Néhány jól bevált recepttel segítjük a menü kialakítását, s persze nem feledkezünk meg a nagyanyai jó tanácsokról sem!
Spenótfelfújt
Könnyű előétel vagy vacsora lehet ez a zöld csoda. Nagyon finom, kiadós vendégváró! Forrón, köret nélkül kell tálalni.
Hozzávalók
1 csomag leveles tészta
1 csomag mélyhűtött spenót
2 db zsömle
2 db vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
6 db tojás
15 dkg edami/trappista sajt
10 dkg parmezán sajt
50 dkg túró
só, bors, tej
Elkészítés
A kiolvasztott spenótba belekeverjük az apróra vágott, megdinsztelt hagymát és fokhagymát, majd belekeverjük a tejbe áztatott, kinyomkodott zsömléket, a reszelt sajtot és a parmezánt, a túrót, és megfűszerezzük sóval, borssal. (A só helyett, illetve mellett kis házi vegetát is szoktam beletenni!)
Utána az egészet könnyedén összeturmixoljuk, végül belekeverjük a villával összekevert tojásokat. Leveles tésztával kibéleljük a két nagy, kivajazott őzgerincet, és beleöntjük a spenótmasszát. Végül az egészet lefedjük a leveles tésztával. Száznyolcvan fokon sütjük egy jó óráig.
Gránátalmás, narancsos saláta
Amellett, hogy a gránátalma gazdag élelmirost-tartalmának köszönhetően jó barátja a fogyókúrázóknak, bőséges K- és C-vitamint is hordoz magában. Ráadásul gyönyörű! Nem csoda, ha belekomponáltuk ebbe a tarka őszi salátába, amelybe igyekeztünk belesűríteni mindent, ami segítheti immunrendszerünk működését.
Hozzávalók
1 fej jégsaláta
20 dkg bébispenót
5 fej retek
½ kígyóuborka
½ póréhagyma
6 szem datolyaparadicsom
1 marék mandula
1 gránátalma
1 narancs
½ citrom leve
1 ek balzsamecet
1 ek vörösborecet
1 ek méz
só, bors, rozmaring
Elkészítés
A salátát alaposan mossuk meg, és tépkedjük egy nagy tálba. Vágjuk ketté hosszában a kígyóuborkát, majd szeleteljük fel, tegyünk ugyanígy a retkekkel is. A hagymát vágjuk karikákra, a bébispenótot alapos áztatás után egészben keverhetjük a salátához. A narancsból tegyünk félre 2 szelettel, a maradéknak facsarjuk ki a levét, majd keverjük hozzá a fél citrom levét is.
Vegyítsük a dresszingbe az édes balzsamecetet és a vörösborecetet, végül a mézet is. Sózzuk, borsozzuk tetszés szerint, és tálalás előtt öntsük a salátára. Szórjuk meg gazdagon a gránátalmával és az üres serpenyőben kissé megpirított mandulával.
Marhahúsos bableves
Vagyunk néhányan, akik súlyos vashiánnyal küszködünk. Nehéz pótolni ezt a létfontosságú anyagot a szervezetünkben, amely nélkül ernyedten és álmosan kóválygunk, mint az őszi légy.
Mivel a vas legjobban a húsfélékből szívódik fel, és tudvalevően a hüvelyesekben is bőségesen akad belőle, most összekötöttük a kellemest a hasznossal. Ez a francia marhahúsos bableves azonban felülmúlta a várakozásainkat, így szívből ajánljuk azoknak is, akik csak simán fel akarnak tankolni életerővel a hosszú télre!
Hozzávalók a leveshez
50 dkg vörösbab (konzervben)
60 dkg marhahús
2 l víz
2 dkg zsír
22 dkg póréhagyma
35 dkg hámozott paradicsom
¼ citrom leve
3 kakukkfűág
2 gerezd fokhagyma
4 g négyfűszer-keverék
só
Hozzávalók a gombócokhoz
35 dkg liszt
2 dl hideg víz
10 g só
Elkészítés
Karikázzuk fel a metélőhagymát, majd dobjuk a lábos fenekén felforrósított zsírba. Ha megpárolódott, törjük rá a fokhagymát, majd hajigáljuk bele a felkockázott marhahúst. Ha nem hiszünk magunkban, használhatunk kuktát is, egyéb esetben jó lesz a lábos.
Ha a húst jól átforgattuk és kifehérítettük, jöhetnek a fűszerek, a só, a citromlé, a kakukkfűágak és a paradicsom. (Ha nem kapunk négyfűszer-keveréket, használjunk őrölt fehér borsot, gyömbért, szegfűszeget és szerecsendiót.)
Rotyogtassuk annyi vízzel, amennyi elfedi, majd ha a kockák megpuhultak, felönthetjük az előzetesen alaposan lecsurgatott babbal és még egy jó adag vízzel. Így főzzük készre.
Míg bugyog, készítsük el a gombócokat. Nincs más dolgunk, mint alaposan összedolgozni a lisztet a sóval és a hideg vízzel. Addig gyúrjuk, amíg a tészta elválik az edény szélétől, és a kezünk is könnyedén kiszabadul belőle. Készítsünk helyes kis golyókat, lehetőleg egyforma méretűeket, és dobáljuk a forrásban lévő levesbe. Öt perc elég ahhoz, hogy megfőjenek.
Citromos csirke parajos burgonyapürével
Az édes-savanyú-ragacsos csirkefelsőcombok mögé nagyon jó háttér ez a lágy, forró püré. A csirke titka, hogy pirítjuk, pároljuk is, így a kissé karamellizálódott bőr és a belőle kisülő zsiradék plusz élvezeti értékkel kecsegtet.
Hozzávalók
6 csirkefelsőcomb
4 ek méz
1 ek szójaszósz
1 citrom
3 gerezd fokhagyma
6 közepes burgonya
10 dkg spenótlevél
tej, vaj, só
olívaolaj
Elkészítés
Forrósítsuk fel az olívaolajat egy serpenyő alján. Dobjunk bele két gerezd fokhagymát, és fektessük bele a besózott, megborsozott felsőcombokat a bőrös oldalukon. Amikor szépen megpirultak, pirítsunk kérget a másik oldalukra is, majd rendezzük el őket egy tűzálló edényben.
A serpenyőbe facsarjuk a citrom levét, meglocsoljuk egy kevés szójaszósszal, és mézet adunk hozzá. Jól összeforraljuk az egészet, majd meglocsoljuk vele a combokat, és betoljuk őket a 190 fokra előmelegített sütőbe. Sülés közben időnként beecseteljük a húsokat a mázzal.
A krumplipüréhez kevés olajon megfonnyasztjuk a vékonyra metélt spenótleveleket egy szétnyomott fokhagymagerezd és némi só társaságában. A burgonyát puhára főzzük, szétnyomjuk, és habosra keverjük a vajjal. Forró tejjel krémes állagúra hígítjuk, végül belekeverjük a spenótleveleket. Forrón tálaljuk.
Kakaós csókok
Csodával határos módon ráakadtam sokat emlegetett osztrák dédnagymamám néhány receptjére, ami egy távoli rokon szakácskönyvében maradt fenn. A következőkben tehát várhatóan gyakrabban idézem majd meg Paula nagyit és az ő évszázados konyhai tudományát. Bevezetőül egy pofonegyszerű, ám annál finomabb csokis csók következik.
Hozzávalók a sütihez
12 dkg vaj
12 dkg porcukor
12 dkg liszt
2 ek kakaó
6 tojás
házi sárgabaracklekvár
Hozzávalók a mázhoz
1 citrom leve
kb. 10 dkg porcukor
Elkészítés
Keverjük ki a cukrot a vajjal, majd egyenként adjuk hozzá a tojások sárgáját. Forgassuk bele a kakaóval elkevert lisztet, végül a kemény habbá vert tojásfehérjét. Csurgassuk a tésztát kerek sütőformákba. Száznyolcvan fokos sütőben körülbelül 20-30 perc alatt készre sül.
Ha kihűltek a csókok, metsszük be őket vízszintesen, és töltsük meg lekvárral. A citromléből és a porcukorból keverjünk sűrű mázat, és pöttyintsünk belőle egy-egy adagot a csókok tetejére. Ha jól dolgoztunk, szépen elterül majd rajtuk a savanykás, fehér tünemény.
(Kövesdy)