Megteltek a kosarak a piacokon az ősz terméseivel
Csodaszép vénasszonyok nyarával ajándékozott meg minket az idén a természet. Nem győzzük magunkba szívni a nap melegét, miközben a lassan közeledő ősz szépségét szemléljük. A fák és a bokrok levelei valószínűtlenül tarka színekbe öltözve megsokszorozzák ezt a ragyogást. A kellemes melegben kényelmesen jut idő az almaszüretre, a piacokon pedig van még szilva, jön az édes birs, kitart a körte, nem beszélve a különféle céklák és babok halmairól. Élmény válogatni a hozzávalókból!
Sárgadinnye-krémlikőr
Az utóbbi időben már október végén elkezdik karácsonyra hangolni vevőiket az üzletek. Ha másra nem, legalább arra jó ez a korai figyelmeztetés, hogy ha saját kezünkkel készített ajándékot szeretnénk a fa alá tenni szeretteinknek, ideje észbe kapnunk.
Ez az utolsó pillanat például arra, hogy beszerezzük a hozzávalókat bizonyos italok, vagy befőttek elkészítéséhez. Ha találunk még illatos sárgadinnyét, egészen különleges meglepetést készíthetünk belőle annak, aki szereti a krémes, lágy, gyümölcsös koktélokat.
Hozzávalók
½ sárgadinnye
½ rúd vanília
2,5 dl 95% körüli tiszta szesz vagy vodka
2,5 dl tej
2,5 dl tejszín
25 dkg cukor
Elkészítés
Hámozzuk meg, vágjuk apró kockákra a sárgadinnyét, majd tegyük egy nagyobb, lezárható befőttesüvegbe. Dobjuk mellé a vaníliarudat, öntsük fel az alkohollal, és zárjuk le, aztán alaposan rázzuk össze az üveg tartalmát. Legalább egy héten keresztül mindennap minimum egyszer jól rázzuk fel.
Ha közeleg a nagy nap, öntsük össze a tejet a tejszínnel és a cukorral, forraljuk össze a keveréket, míg a cukor teljesen feloldódik, majd hagyjuk egészen kihűlni. Nyissuk fel a befőttesüveget, horgásszuk ki belőle a vaníliarudat, és botmixerrel pürésítsük a gyümölcsöt.
Engedjük át egy sűrű szitán, és nyomkodjuk addig, amíg minden folyadékot kipréseltünk a rostok közül. Alaposan keverjük el a dinnye levét a tejes folyadékkal, majd jól záródó üvegekbe öntve tegyük mélyhűtőbe a likőrt, hogy fogyasztás előtt alaposan lehűljön, és összeérjenek benne az ízek.
Füstölt sonkás fehérbab-leves kelkáposztával
A méltán jó hírű Jókai bableves mellé – korántsem helyette! – kínáljuk e tartalmas leves receptjét, amely kevésbé sűrű, de annál laktatóbb változata a piacokon ilyentájt gazdag kínálatban fellelhető hüvelyesek felhasználásának. Mi keményítőben gazdag fehér babból készítettük, amely a zsír elégetésére ösztönzi a szervezetet, de bátran kísérletezhetünk más, könnyebben fővő babfajtákkal is.
Hozzávalók
45 dkg szárított fehér bab
2 liter víz
1 nagy sárga hagyma
50 dkg füstölt csülök
6 ek olívaolaj
friss kakukkfű
2 babérlevél
¾ tk só
4 sárgarépa
6 gerezd fokhagyma
szegfűszeg
fél fej kelkáposzta
Elkészítés
Helyezzük a babot egy nagy tálba, és öntsünk rá annyi hideg vizet, hogy körülbelül négy centi magasan elfedje. Hagyjuk egy éjszakán át szobahőmérsékleten állni.
Másnap forraljunk fel két liter vizet, tegyük bele a babot. Adjuk hozzá az olívaolajat, a friss kakukkfűágakat, a babérlevelet, a hagymát és a csülköt. Tegyük kis lángra, fedjük le, és pároljuk 30 percig, időnként megkeverve. Keverjünk hozzá egy teáskanál sót, fedjük le, és pároljuk 1 óra 45 percig, vagy amíg a bab megpuhul.
Ezután vegyük le a serpenyőt a tűzről, távolítsuk el a kakukkfűágakat és a babérlevelet, valamint a hagymát. Helyezzük a csülköt egy vágódeszkára, és ha kissé lehűlt, távolítsuk el a húst a csontokról. Vágjuk a sonkát kisméretű darabokra. Két evőkanál olajon pároljuk meg a felkarikázott sárgarépát, adjunk hozzá fokhagymát és felszelt kelkáposztát.
Fonnyasszuk meg kissé, majd az egészet keverjük hozzá a bableveshez.
Póréhagymás máj portobello gombával
Amilyen sötét, annyira finom fogás következik. A nagyra nőtt, barna csiperkeféle, a portobello gomba húshoz hasonlító állagával tökéletesen kiegészíti a csirkemájat, amely ennek a pikáns főételnek az elkészítése közben csodálatos metamorfózison megy keresztül.
E fogás egyik nagy előnye, hogy – szemben a resztelt sertésmájjal – garantáltan puha marad a máj. Hacsak nem sózzuk meg főzés közben!
Hozzávalók
50 dkg csirkemáj
1 nagy póréhagyma
5 portobello gomba
8 dkg zsír
cayenne bors
(só – csak tálaláskor!)
Elkészítés
Forrósítsuk fel egy serpenyőben a zsírt. Vágjuk vékony karikákra a hagymát, és pároljuk üvegesre. Vágjuk át hosszában a csirkemájakat, hogy ne robbanjanak fel a bennük lévő erek miatt, majd dobáljuk őket a hagymára.
Forgassuk át, pirítsuk le a májat, majd vágjuk ketté és vastag szeletekre a gombafejeket, s ezt is adjuk az ételhez. Hintsük meg cayenne borssal, és fedő alatt pároljuk puhára az egészet. Sót csak a tálalás után használjunk, különben hajlamos megkeményíteni a májat.
Rózsaillatú szilvás lepény
Ahányféle színben pompázik, annyiféle fűszer illik a zamatos, őszi szilvához. Kedveli a fahéjat, jól megfér a szegfűszeggel, de kiegyezik a kardamommal is. Most pirított mogyoróval házasítottuk, és rózsavízzel locsoltuk meg, mielőtt frissen dagasztott kalácstésztába bugyolálva a forró sütőbe toltuk volna. A konyha a következő negyvenöt percben megtelt rózsaillattal, és a szép, délutáni napsütésben egy percre visszaálmodtuk magunkat a nyárba.
Hozzávalók a tésztához
4 dkg élesztő
8 dkg + 2 tk kristálycukor
55 dkg liszt
2,5-3 dl langyos tej
15 dkg vaj
3 tojás sárgája
Hozzávalók a töltelékhez
60 dkg szilva
4-5 ek vaníliás cukor
reszelt citromhéj
rózsavíz
3 marék pirított, darált mogyoró
Elkészítés
Az élesztőt folyóssá keverjük két teáskanál cukorral és öt deka liszttel, s egy deci tejjel lazán összevegyítve meleg helyen kelni hagyjuk. Ha szépen feljött, hozzáadjuk a liszthez a maradék cukorral együtt, és dagasztani kezdjük.
A tojások sárgáját egyenként adagoljuk a tésztához, ahogy a langyos tejet és az olvasztott vajat is fokozatosan dagasztjuk bele. Akkor jó, ha szép, ruganyos tésztát kapunk, ami könnyedén elválik az edény falától és a kezünktől. Tiszta konyharuhával lefedve körülbelül egy óra alatt a duplájára kelesztjük.
Amíg az élesztő dolgozik, előkészítjük a gyümölcsöt. A szilvát kimagozzuk, kettészedjük, és egyenként megforgatjuk a vaníliás cukorban. A sütőt felmelegítjük 180 fokra, és a három marék mogyorót egy tepsibe szórva addig pirítjuk, amíg a vékony, vörösesbarna héjak megrepednek, és elválnak a magvaktól. Ezután egy konyharuhába szórjuk, szorosan összefogjuk a ruhát, és addig dörzsöljük benne a mogyorókat, amíg minden szem megszabadul a héjától. Ezután mozsárban vagy robotgépben durvára törjük a mogyorót.
A megkelt tésztát kettéválasztjuk, az egyik felét kinyújtjuk, és szétterítjük a tepsi alján. Kevés búzadarát szórunk rá, majd felpakoljuk rá a fél szilvákat. Meglocsoljuk őket rózsavízzel, megszórjuk mogyoróval, aztán a maradék tésztából egyforma hengereket gyúrva berácsozzuk a süteményt. A felső tésztaréteget tojással kenjük le, és 180 fokon aranybarnára sütjük.
Francia birsalmás tortácskák
A birsalma feldolgozása kétségkívül küzdelmes, viszont egészen egyedi aromát ad a süteményeknek, úgyhogy érdemes hozzálátni a manőverhez! Ehhez a recepthez ráadásul elég két szép nagy gyümölcsöt megtisztítani.
Hozzávalók a tésztához
12 dkg vaj
2 tojás
28 dkg cukor
16 dkg liszt
2 tk sütőpor
2 dl tej
2 dl tejszín
1 tk fahéjpor
Hozzávalók a karamellizált birsalmához
2 nagy birsalma
4 dkg vaj
4 dkg cukor
1 tk fahéj
Elkészítés
Hámozzuk le a birsalmát, és vágjuk apró kockákra. Egy serpenyőben melegítsük fel a vajat, majd adjuk hozzá a felkockázott gyümölcsöt, és süssük 3 percig. Szórjuk meg cukorral és fahéjjal, majd közepes hőmérsékleten hagyjuk kissé karamellizálódni. A tésztához olvasszuk fel a vajat, egy tálban keverjük össze a cukrot, a lisztet és a sütőport, majd adjuk hozzá az olvasztott vajat, a tojást, a tejet, a tejszínt és a fahéjat.
Vajazzuk és lisztezzük ki a szufléformákat, s töltsük fel őket háromnegyedig. Osszuk el a karamellizált birsalma darabjait a formák közepén úgy, hogy egy kanállal finoman nyomjuk le őket a tésztában. Süssük 180 fokon 20-25 percig. Hagyjuk kicsit hűlni, majd vegyük ki a formákból. Porcukorral meghintve tálaljuk!
(Kövesdy)