Gyűjtsük kosárba az aranyló ősz gyümölcseit!
„Aranynapoknak ezt az időt azért neveztem el, mert a szeptember színe az arany. A levegőben apró ragyogó szemecskék tündökölnek, és ha az ember a hegytetőről a síkságra néz, úgy látja, hogy a tájat fénylő aranypor vonja be. A ragyogó ködben, a csillogó párában a kertek lustán pihennek s ettől a szendergő lassúságtól érik meg a szőlő, válik az alma habossá, ízesedik meg a dió, a mandula, az őszibarack és a szilva. Arany mézben úszik a föld és a napfény úgy fénylik, mint a sárga olaj” – írja Hamvas Béla a Babérligetkönyvben, és minden szavával egyet tudunk érteni. Az ősz érett, gazdag termésétől rogyadoznak asztalaink, nem győzzük belekomponálni őket ételeinkbe.
Kapros karfiolsaláta
Ez a saláta akkor az igazi, ha éppen csak roppanósra pároljuk hozzá a karfiolt. Annak is érdemes kipróbálni, aki nincs oda ezért a zöldségért, mert óriási meglepetés éri. A fetás, kapros-joghurtos variáció önmagában is finom csemege tízóraira vagy uzsonnára.
Hozzávalók
1 fej karfiol
3 dl natúr joghurt
15 dkg feta sajt
1 gerezd fokhagyma
friss kapor
cukor, só, bors
Elkészítés
A karfiolt rózsáira bontjuk, megsózzuk, megborsozzuk, és kevés vízben, lefedve, forrástól számított 5-6 percig pároljuk, majd anélkül, hogy a fedőt felemelnénk, hagyjuk teljesen kihűlni. A joghurthoz kevés sót, borsot, ízlés szerint cukrot adunk, rászórjuk a finomra metélt kaprot, belepréseljük a fokhagymát, jól összekeverjük, és a kihűlt karfiolra locsoljuk.
Kissé összeforgatjuk az egészet, majd meghintjük a felkockázott feta sajttal. Köretnek, salátának is tálalhatjuk – ha nem faltuk fel önmagában még a vendégek érkezése előtt.
Édes mandulaleves
Amilyen finom, olyan egyszerű ez a marcipános mandulaleves, amely igazából a menü végére is kerülhetne, hiszen mind ízre, mind küllemre desszertszámba megy. Mint minden magra, a mandulára is igaz, hogy pirítva sokkal jobban kidomborodnak az aromái, ezért jó, ha az elkészítés idejébe ezt is belekalkuláljuk.
Hozzávalók
½ l tej
14 dkg mandula
1 tojás sárgája
5 dkg marcipán
1 rúd fahéj
Elkészítés
A mandulaszemeket dobjuk egy percre forró vízbe, majd egyenként nyomkodjuk ki őket a héjukból. Forró serpenyőben pirítsuk ropogósra, végül daráljuk egészen finomra őket.
Forraljuk fel a tejet a fahéjjal, adjuk hozzá a mandulát és a marcipánt. Hagyjuk kihűlni, végül horgásszuk ki belőle a fahéjrudat, és botmixerrel turmixoljuk egészen homogénre. Hidegen, fagylalttal vagy pirított mandulával tálaljuk.
Vermuttal sült szűz újhagymás burgonyapürével
Azért szeretem ezt az ételt, mert annak ellenére, hogy aránylag egyszerűen elkészíthető, meglepő ízkombinációjával különleges, ünnepi fogást varázsolhatunk általa az asztalra akár hétköznap is. Nem is passzol mellé akármilyen köret, így legutóbb a krumplipürét is felturbóztam egy kicsit.
Hozzávalók
2 sertésszűzpecsenye
1 hagyma
1 dl tejszín
10 cl vermut
friss zsályalevél
koriander
só, bors, fűszerpaprika
1 kg burgonya
4 szál újhagyma
5 dkg vaj
0,5 dl tejszín
tej (amennyit felvesz)
Elkészítés
Először a burgonyát tegyük fel főni. Míg puhul, kevés zsiradékon pároljuk meg a felkarikázott újhagymát, de ügyeljünk rá, hogy ne barnuljon meg! A főtt krumplit lehámozzuk, áttörjük, és gyors mozdulatokkal felhabosítjuk a vajjal. Ezután hozzáadjuk a tejszínt és fokozatosan annyi tejet, hogy megfelelő állagú legyen. Jöhet a só, végül a megpárolt hagymakarikák!
A húst könnyen elkészíthetjük, amíg a burgonya megfő. Mossuk meg, hártyázzuk le, és hosszában metsszük be, hogy szét tudjuk nyitni, mint egy könyvet. Dörzsöljük be a fűszerekkel, hintsük meg apróra vágott korianderrel, és helyezzük a serpenyőbe, amelyben előzőleg kevés olajat hevítettünk. Kezdjük közepes lángon, folyamatosan forgatva sütni, majd félidőben öntsük hozzá a vermutot, és hintsünk rá friss zsályaleveleket.
Ha teljesen átsült, vegyük ki, tegyük egy tálra, s a pecsenyelét kevés vízzel és tejszínnel felengedve addig főzzük, amíg szépen besűrűsödik. Végül locsoljuk meg vele a húsokat, és ferdén szeletelve tálaljuk melegen a burgonyapürével.
Körtés csokoládétorta
Ez a francia desszertkülönlegesség pofonegyszerűen elkészíthető, a különféle rétegek összhatásának köszönhetően azonban egészen különleges gasztronómiai élménnyel kecsegtet. Egyszerre lágy és ropogós, ráadásul csokis is, gyümölcsös is, egyszóval univerzális kínálnivaló.
Hozzávalók a kekszalaphoz
1 tojás
1 tojás sárgája
6 dkg tejcsokoládé
1 tasak vaníliáscukor
1 ek kukoricakeményítő
Hozzávalók a ropogós csokoládéréteghez
7 dkg egész mogyoró
10 dkg jó minőségű étcsokoládé
8 dkg összetört ostyalap
Hozzávalók a körtés réteghez
60 dkg körte
1 tasak vaníliáscukor
3 dkg vaj
Hozzávalók a csokoládé mousse-hoz
20 dkg étcsokoládé (70 százalékos)
6 tojás fehérje
1 ek porcukor
Dekoráció: összetört ostyalapok
Elkészítés
Melegítsük elő a sütőt 180 Celsius-fokosra. Az alsó réteghez olvasszunk meg 6 dkg tejcsokoládét, adjuk hozzá a kukoricakeményítőt. Verjük fel az egész tojást egy sárgájával és a cukorral, majd keverjük a csokoládéhoz. Öntsük a tésztát egy 22 centis tortagyűrűbe, és 10 percig süssük.
Míg hűl, toljuk be a sütőbe az egész mogyorót 8-10 percre, amíg a vékony héja fel nem kezd kunkorodni. Ezután öntsük egy tiszta konyharuhába, és addig dörzsöljük, amíg teljesen meg nem tisztítottuk a barna héjtól. Ezután daráljuk durvára a mogyorót.
Olvasszunk gőz fölött 10 dkg étcsokoládét, és keverjük bele a mogyorót, majd morzsoljuk bele az ostyát is. Bármilyen palacsintatészta alapú, a boltban kapható kész édesség megfelel erre a célra – ha csak olyat találunk, aminek a fele csokoládéba van mártva, azt is nyugodtan használhatjuk, fő, hogy jó ropogós legyen, és kézzel össze lehessen törni.
Ha a kekszalap kihűlt, egyenletesen eloszlatjuk rajta a mogyorós-ostyás csokiréteget. Erre jön a körte, amit előzőleg meghámoztunk, felkockáztunk, és kevés vaníliáscukros vajban megpároltunk. Természetesen hidegen oszlatjuk el a következő réteget is.
A tetejére csokoládé mousse kerül. Ehhez verjünk keményre hat tojásfehérjét egy evőkanál porcukorral, olvasszuk meg az étcsokoládét, és ha kissé kihűlt, forgassuk össze őket. Ha ezt a réteget is gondosan elsimítottuk a tortagyűrűben, helyezzük az édességet hűtőbe, és legalább 4-5 órát hagyjuk dermedni. Tálalás előtt morzsoljunk a tetejére is a ropogós ostyából!
Csodatorta
Igazi, hagyományos alaprecept öreganyáinktól, ami aztán többféle krémmel is variálható. Előnye, hogy a tésztája nem öregszik, jól megsüthető előre, becsomagolva hűtőben kiválóan eláll.
Aki érzékeny a dióra, mandulával is készítheti, de aki teheti, használjon inkább a friss, idei dióból. Ha igazán jót akar, darálás előtt meg is piríthatja egy üres, forró serpenyőben. Nem bánja meg…
Hozzávalók a tésztához
6 tojás
45 dkg cukor
15 ek víz
15 dkg dió vagy mandula
30 dkg liszt
1 kk sütőpor
Hozzávalók a kávékrémhez
2 tojás
15 dkg cukor
20 dkg vaj
5 dkg kakaó
fél mokkáscsésze kávé
Elkészítés
A hat tojássárgáját az egész cukorral és a tizenöt evőkanál vízzel addig verjük, amíg besűrűsödik. Utána hozzáadjuk a darált diót vagy mandulát, belekeverjük a harminc deka lisztet és a sütőport, végül a tojások felvert habját. Sütőpapírral kibélelt tortaformában, 180 fokon, körülbelül 40-50 perc alatt megsütjük. Míg sül és hűl, elkészítjük a krémet.
Az egész tojásokat felverjük a cukorral, belekeverjük a kakaót és a kávét, az egészet gőz fölött gyorsan felfőzzük, majd a tűzről levéve belekeverjük a vajat. Ha kihűlt, egy-két órára hűtőbe tesszük, aztán habverővel újra kikeverjük, így kenjük meg vele a tortalapokat.(Kövesdy)