Jó előre megtervezett fogásokkal várjuk a karácsonyt!
Az ünnepekre való készülődést nem lehet túl korán elkezdeni! Természetesen nem a bevásárlóközpontokban már október óta szóló karácsonyi jazz mellett érvelünk, sokkal inkább az alkalmi menü összeállításának időszerűségére gondolunk. Hideg vagy meleg vacsora legyen? Hal vagy hús? Milyen alapanyagoknál ragaszkodjunk a tradícióhoz, és miben nyissunk az új felé? Mennyire konzervatív a család e tekintetben? Megannyi fontos kérdés, amit fel kell tenni magunknak, mielőtt véglegesítjük jó előre megtervezett konyhai feladatainkat. Ehhez próbálunk most ötleteket adni.
Hideg csirkemájpástétom
Ez az illatos-fűszeres májkrém, pirított kalácson, pazar előétel lehet egy különleges alkalomra összeállított menüben. A Marsala egészen egyedi ízt ad a krémes, tejszínes pástétomnak.
Hozzávalók
200 g vaj
225 g csirkemáj
2 ek Marsala vagy brandy
friss zsályalevél
1 gerezd fokhagyma
150 ml tejszín
só, bors
babérlevél a díszítéshez
Négy deka vajat olvasszunk fel egy serpenyőben, és közepes lángon süssük meg benne a csirkemájat minden oldalán 4-4 percig, úgy, hogy a külseje megbarnuljon, a belseje rózsaszín maradjon. Tegyük késes robotgépbe a májat, és daráljuk le, majd adjuk hozzá a finomra vágott zsályát és az áttört fokhagymát, öntsük hozzá az alkoholt, és tegyünk bele tíz dekagramm vajat is.
Futtassuk meg a gépet, hogy lágy, homogén masszát kapjunk. Végül öntsük hozzá a tejszínt is, ízesítsük sóval és borssal. Simítsuk lezárható edénybe a pástétomot, majd olvasszuk fel a maradék vajat, és zárjuk le vele. Dermesszük ki alaposan a hűtőszekrényben, tálalás előtt pedig díszítsük friss babérlevelekkel. Pirított kaláccsal tálaljuk!
Francia gesztenyekrémleves (laktózmentes)
Ma már vajmi kevéssé vagyunk tisztában a karácsonyi ünnepkörben asztalra kerülő ételek szimbolikájával. Pedig nem véletlenül eszünk évszázadok, sőt évezredek óta bizonyos időszakban bizonyos dolgokat. Kevesen tudják, például, hogy az adventkor a legkülönfélébb formákban feltálalt gesztenye – a termést védő, tövises burok miatt – a szüzesség, a tisztaság, a kísértés feletti győzelem és az erény jelképe.
Hozzávalók
1 hagyma
2 evőkanál olívaolaj
50 dkg főtt gesztenye
2 sárgarépa
5 dl zöldségalaplé
2 dl rizstej
só, bors, kakukkfű
Hámozzuk le, és vékonyan szeleteljük fel a hagymát. Tisztítsuk meg, és karikázzuk fel a sárgarépát. Egy serpenyőben forrósítsuk fel az olívaolajat, dobjuk rá a hagymát, és enyhén sózzuk meg. Amikor üvegessé válik, adjuk hozzá a sárgarépát és a gesztenyét, majd a zöldségalaplét. Fűszerezzük, és főzzük 15 percig, majd keverjük össze a rizstejjel, és botmixerrel vagy turmixgépben pürésítsük, hogy szép bársonyos legyen. Tálaljuk forrón!
Egészben párolt lazac
A karácsonyi halvacsora a keresztény hagyomány szerint a december 24-e éjfélig tartó böjt miatt vált tradícióvá. Nem tudom ugyan, mennyiben minősül önmegtartóztatásnak elfogyasztani egy két és fél kilós lazacot, de ha az, én a magam részéről bármikor szívesen bevállalok ilyen jellegű lemondásokat. Az alábbi recept szerint elkészített jószág hidegen fogyasztandó, friss salátaágyon, citrommal, majonézzel.
Hozzávalók
egy körülbelül 2,5 kilós lazac
4 l víz
84 ml fehérborecet
1 nagy hagyma
2 sárgarépa
só, szemes bors
Először a court-bouillont készítjük el. Ehhez a vizet, a fehérborecetet, a vékonyra felszeletelt hagymát, a felkarikázott répát a szemes borssal és a sóval együtt egy tűzálló edényben felforraljuk, és 20 percig kis lángon főzzük. Ezután a halat az alaplébe merítjük, és 5 percig pároljuk benne, majd elzárjuk a gázt, és fedő alatt hagyjuk lehűlni a folyadékban.
Amikor kihűlt, jól leszárítjuk, majd vágódeszkára fektetjük, és egy éles kés segítségével lehúzzuk a bőrét mindkét oldalán. Salátalevelekkel kibélelt tálra fektetjük, és befedjük a hajszálvékonyra vágott kígyóuborka-szeletekkel. A szemüregbe félbevágott, töltött olívabogyót tehetünk, a tálra citromot, házilag elkészített majonézt halmozunk.
Marhabélszín vörösboros mártásban
Forrón gőzölgő marhabélszínnel melegíthetjük fel a húsimádó családtagok szívét, ha ezt a vörösboros mártásban főtt, gazdagon körített ételt választjuk. A hús mellé tálalt zöldségek még egy késő esti lakomán is könnyűvé varázsolják ezt az ízletes fogást.
Hozzávalók 10 főre
1,75 kg marhabélszín
só, durvára őrölt fekete bors
2 dl száraz vörösbor
1 kg apróra vágott vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
6 szár friss kakukkfű
275 g fehér csiperkegomba
1 evőkanál cukor
350 g bébirépa
½ kg vörös vagy sárga koktélparadicsom
450 g tészta
Melegítsük elő a sütőt 230 Celsius-fokosra. Dörzsöljük be a húst sóval és borssal. Hígítsuk fel a bort másfél csésze vízzel. Főzzük a marhát egy nagy serpenyőben a hagyma egyharmadával és a fokhagymával körülbelül 10 percig, vagy amíg minden oldaláról megbarnul. Ezután tegyük a húst a hagymákkal együtt egy tepsibe, öntsük fel a hígított bor felével, és dobjuk mellé a három szál kakukkfüvet. Tegyünk félre öt szem gombát, a többit szeleteljük fel, s a maradék hagymával és a cukorral együtt főzzük 7 percen át, vagy amíg aranybarna lesz.
A bébirépát főzzük forrásban lévő vízben 5-7 percen át. Süssük a húst 20 percig, adjuk hozzá a répákat és a hagymás gombát, majd öntsük fel a bor maradékával, és süssük további 25 percen át. Ezután hagyjuk pihenni a húst 10 percig, tegyük mellé a paradicsomokat, fedjük le, és hagyjuk pihenni ezt is. Rendezzük el a tésztát és a zöldségeket egy nagy tálon. Szeleteljük fel a marhahúst, és helyezzük a szeleteket a tányérra. Díszítsük gombával és kakukkfűvel, s tálaljuk a sütésből maradt mártással.
Tűzgolyó
Házi készítésű ajándéknak sem utolsó ez az ünnepi fűszerezésű fahéjas-chilis whisky, amit csinos üvegekbe csomagolva az igazán bevállalós férfiaknak érdemes elkészítenünk, de összerakhatjuk vendégvárónak is. Csak jó, ha jelezzük valamivel: kemény fába vágja a fejszéjét, aki belekóstol!
Hozzávalók
750 ml whisky
5-6 rúd fahéj
22 ml cukorszirup
4-5 szárított chili
Az eljárás egyáltalán nem bonyolult. A whiskyt egy befőttesüvegbe töltjük, hozzáadjuk a cukorszirupot, a fahéjrudakat, majd lezárjuk, és alaposan összerázzuk. Öt napon át lezárva pihentetjük, majd beledobjuk a szárított chilipaprikákat is, és következik még két nap pihenő.
Narancsos csokitorta makadámdió-pralinéval
Ennek a sokrétű finomságnak az elkészítése nem kevés előkészülettel jár, de ha igazán különleges, ünnepi édességet szeretnénk feltálalni, bizony, így is, úgy is rá kell szánnunk az időt! A lágy csokimousse itt roppanós makadámdió-darabokkal és krémes pralinéval egészül ki. Ha jót akarunk, csak a legjobb alapanyagokkal és szigorúan friss diófélékkel dolgozzunk!
Hozzávalók a roppanós alaphoz
7 dkg egész makadámdió
10 dkg jó minőségű étcsokoládé
8 dkg összetört ostyalap
Hozzávalók a makadámdió-pralinéhoz
8 dkg makadámdió
8 dkg kristálycukor
8 dkg jó minőségű fehér csokoládé
Hozzávalók a narancsos csokoládémousse-hoz
10 dkg étcsokoládé
3 egész tojás + 1 tojásfehérje
2-3 ek tejszín
néhány csepp narancsolaj
Hozzávalók a tükörglazúrhoz
9 dkg étcsokoládé
1 dl tejszín
2 dkg akácméz
A roppanós alaphoz gőz fölött felolvasztjuk a csokoládét, majd hozzákeverjük a durvára tört makadámdiót és az összetört ostyalapokat. Az egészet elterítjük egy sütőpapírra helyezett tortagyűrű alján, úgy, hogy összefüggő réteget képezzen.
Erre kerül a makadámdió-praliné, amihez 100 fokos sütőben körülbelül 8 perc alatt aranybarnára pirítjuk az egész diókat. A cukrot forró serpenyőben karamellizáljuk, majd összeforgatjuk a makadámdióval, és az egészet szétterítjük egy sütőpapíron. Ha kihűlt, késes robotgépben finom masszává pépesítjük, végül hozzáadjuk az olvasztott fehér csokoládét is.
A pralinérétegre jön a mousse, amihez a csokoládét lassú tűzön felolvasztjuk a tejszínben. Hozzákeverjük a tojások sárgáját, majd hűlni hagyjuk. A fehérjét kemény habbá verjük, és a narancsolajjal együtt a csokis masszához forgatjuk. Ha szeretnénk, csepegtethetünk hozzá narancslikőrt is, de csak óvatosan, nehogy túl folyóssá tegye a mousse állagát. Terítsük el ezt is a tortagyűrűben, és hagyjuk legalább 24 órán át pihenni a hűtőszekrényben.
Tálalás előtt néhány órával készítsük el a tükörglazúrt, és húzzuk át vele a tortát. Ehhez melegítsük forrpontig a tejszínt a mézzel, majd dobjuk bele a csokoládét. Keverhetünk hozzá egy keveset a narancslikőrből is – nem bánjuk meg!
Ropogós brandys rudacskák
Nem mondom, hogy nem macerás előállítani, de a siker és a finom végeredmény érdekében sok mindenre képes egy elszánt háziasszony, aki ki akar tenni magáért. Ez a roppanós, lágy tejszínnel töltött, alkoholos édesség a desszertek csúcspontja lehet, csak győzzük türelemmel elkészíteni…
Hozzávalók
olaj
115 g vaj
140 g juharszirup
115 g barna cukor
115 g liszt
2 ek őrölt gyömbér
600 ml tejszín
42 g méz
10 ml brandy
Forrósítsuk fel a sütőt 160 fokra, és kenjünk be egy sütőpapírt olajjal. Egy tűzálló edényben, lassú tűzön olvasszuk össze a vajat, a juharszirupot és a barna cukrot, majd hagyjuk kissé lehűlni. Szitáljuk bele a lisztet és az őrölt gyömbért, s keverjük el csomómentesen. Két teáskanál segítségével adagoljuk ki egymástól távol a tésztát, amit 8 percig kell sütnünk, amíg aranybarna lesz. Mialatt a tallérok sülnek, tartsuk melegen a felhasználásra váró masszát.
Olajozzuk be egy vastag fakanál nyelét. Ha letelt a 8 perc, vegyük ki a sütőből a tallérokat, és hagyjuk egy percig pihenni őket, majd egy spatulával egyenként szedjük fel, és tekerjük fel a fakanál beolajozott nyelére, utána óvatosan húzzuk le, és sorakoztassuk egy tálra.
Ha megkeményedtek, kezdődhet a töltés! Ehhez verjünk kemény habot a tejszínből, adjuk hozzá a mézet és a brandyt, majd töltsük habzsákba, és nyomjuk tele vele a roppanós csövecskéket.
(Kövesdy)