Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Komposztáljunk égetés helyett!

A Budapest Fővárosi Közgyűlés szmogriadótervéről szóló rendelete alapján Budapest közigazgatási területén az avar és a kerti hulladék elégetése tilos. A szmoghelyzet kialakulásának megelőzése érdekében az ingatlantulajdonosoknak, -használóknak a kertészeti munkálatok végzése során keletkezett fűkaszálékot, lomb-, ág-, gally-, szár-, gyökérmaradványokat, levelet, nyesedéket elsősorban helyben kell komposztálniuk.

Egy átlagos avarkupac (~100 kg) égetése során olyan veszélyes anyagok kerülnek nagy mennyiségben a levegőbe és a szervezetünkbe, mint a szén-monoxid, különböző szénhidrogének, nitrogén-oxidok, valamint azok a lebegő részecskék (PM10), amik a szmog kialakulását segítik. Kevesen tudják, hogy az avarégetés nemcsak a környezetre és az emberi egészségre káros, de nagyobb mennyiségben egyenesen rombolja a talaj humuszkészletét, hiszen égetéssel megsemmisítjük az értékes szerves anyagokat, amelyekből komposztálással kiváló tápanyagot biztosíthatnánk növényeink számára.
A helyben komposztáláshoz két akcióval nyújt segítséget a Hegyvidéki Önkormányzat zöld irodája. Az egyikben ingyenesen biztosít komposztálókereteket a kerületi lakosok részére. Erre a programra ősszel lehet jelentkezni, a komposztálóeszközöket – a készlet erejéig – egy tájékoztató előadás után vehetik át az érdeklődők.
A másik akció az ingyenes ágaprítási szolgáltatás, amit tavasszal és ősszel vehetnek igénybe a kerület lakói. Az akció keretében a zöld iroda által megbízott vállalkozó a helyszínen felaprítja a kerti munkálatok során keletkező ágakat, gallyakat. Az apríték a darálást követően helyben marad, így helyben komposztálható. Amellett, hogy az így keletkező faapríték térfogata csupán nagyon kis töredéke lesz az eredeti, felhalmozott ág- és gallymennyiségnek, az apríték akár talajtakaróként, vagy komposztálva, talajjavító anyagként is hasznosítható.
Komposztálással többszörösen is jót teszünk a környezetünkkel: elkerüljük a nagymértékű légszennyezést, és értékes humuszhoz jutunk, amivel egészségesebbé, ellenállóbbá tehetjük növényeinket. Fontos kiemelni, hogy a tűzgyújtási tilalom elrendelése a szárazabb időszakokban teljesen függetlenül történik a fenti szabályozástól!

Eleőd-Faludy Gabriella

Az eddiginél rugalmasabb tűzgyújtási tilalmi rendszer lépett életbe Magyarországon. A tűzgyújtási tilalommal érintett területet az új rendszerben naponta jelölik ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) erdészeti szakemberei és a katasztrófavédelem munkatársai, mérlegelve a várható időjárást, az erdei biomassza állapotát és a megelőző időszak tűzeseteit. Az intézkedés célja, hogy az egyes területeken csak a feltétlenül indokolt időtartamra rendeljék el a tűzgyújtási tilalmat, emellett a korlátozás elrendelése és visszavonása gyorsabban kövesse az időjárás változásait. A tilalom idején tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében, ideértve a kijelölt tűzrakóhelyeket, a vasút és közút menti fásításokat, valamint a parlag- és gazégetést is. Ez különösen fontos a XII. kerületben, amelynek közel egyharmada erdővel borított terület. Az aktuális tűzgyújtási tilalomról az erdotuz.hu és a katasztrofavedelem.hu internetes honlapon elhelyezett térkép segítségével tájékozódhatnak az érdeklődők. Az erdőtűz-megelőzéssel kapcsolatos hasznos tudnivalókról a Nébih FIRELIFE Erdőtűz Megelőzési Programjának honlapján, a www.erdotuz.hu oldalon lehet olvasni.