Terménydömping a piacokon a nyárbaforduló napokon
A kellemes tavaszi időjárás ellentmondást nem tűrő módon fordult igazi, forró nyárba. A friss zöldségek és gyümölcsök őrült tempóban áradnak a piaci standokra, onnan pedig egyenesen az asztalainkra. Ideje felvértezni magunkat új ötletekkel, üdítő hűsítőkkel kerti mulatságokra és hétköznapokra egyaránt! Egy finom szendvicskrém és az ünnepi báránypecsenye mellett zsenge parázsburgonyából készült fűszeres salátát, jégbe hűtött, vitamindús gyümölcslevest és ropogós reggeli brióst is ajánlunk.
Gombás tojáskrém
Hideg és meleg szendvicshez ajánlom ezt a nagyon egyszerű tojáskrémet. Reggelire, uzsonnára, vendégségre, fogadásra egyaránt remek és laktató fogás. Jól illik hozzá a camembert, de díszíthetjük fél dióval vagy szőlőszemekkel is.
Hozzávalók
2 vöröshagyma
50 dkg gomba
petrezselyem
só, törött bors
kis liszt
tej vagy tejföl
5 egész tojás
A kockára vágott vöröshagymát zsírban vagy olajban megdinszteljük, rádobjuk a hámozás nélkül megmosott és felszeletelt gombát. Sózzuk, borsozzuk, és apróra vágott petrezselyemmel fűszerezzük. Ezután kevés liszttel, tejjel vagy tejföllel habarást készítünk, a tojásokhoz keverjük, és az egészet ráöntjük a megpárolt gombára, majd rántottaszerűen megsütjük. Végül, ha kihűlt, átdaráljuk, vagy botmixerrel összetörjük. Ha túl sűrű, tejföllel lazíthatjuk.
Sok mindenből készíthetünk ezzel a módszerrel szendvicskrémet, amennyiben a gomba helyett apróra vágott kolbászt, sonkát, esetleg pörköltmaradékot teszünk a tojáshoz. Ha a tojáskrémet vajjal jól kikeverjük, kenyérre vagy zsömlére kenve kitűnő szendvicsalap.
Pesztós parázsburgonya-saláta
Nagyon megörültem, amikor a napokban egészen zsenge parázsburgonyára leltem a zöldségesnél. Gyorsan kikapkodtam belőle egy kilóval, és már futottam is haza, hogy elkészítsem az egyik nagy családi kedvencet, ezt a krémes, pesztós, hideg salátát.
Hozzávalók
1 kg parázsburgonya
2 csésze friss fűszernövény
30 ml majonéz
30 ml tejföl
30 ml pesztó
½ lime reszelt héja
só, bors
Helyezzük a burgonyát és a fűszernövényeket egy serpenyőbe, sózzuk meg, és öntsük fel egy kevés vízzel. Válasszunk inkább gyengéd fűszernövényeket, például petrezselymet, koriandert, metélőhagymát. Kakukkfűből, zsályából, rozmaringból és tárkonyból jobb kevesebbet használni, mert igen domináns az ízük. Újhagymát és fokhagymát is adhatunk hozzá.
Pároljuk az egészet körülbelül 20 percig, vagy amíg a burgonya megpuhul. Csepegtessük le, dobjuk ki a zöldfűszereket, és gyorsan öblítsük le a burgonyát hideg vízzel. Míg egészen kihűl, egy tálban keverjük össze a majonézt a tejföllel és a pesztóval, facsarjuk hozzá a lime levét, sózzuk, borsozzuk. Végül vágjuk félbe a burgonyákat, és alaposan keverjük el a vinaigrette-tel.
Fűszeres gyümölcsleves
Ez a gyönyörű, bordó, friss gyümölcsökből készült leves minden vitamint érintetlenül őriz meg számunkra. Nem kell hozzá tejszín, mégis lágy és krémes, ám a legnagyobb erénye talán az, hogy minimális cukorral készül. Jól behűtve az igazi! Tálalhatjuk vaníliafagylalttal, de magában, gyümölcsfeltéttel is finom.
Hozzávalók
4,5 dkg cukor
50 dkg eper
2 ek koktélcseresznye
12,5 dkg málna
12,5 dkg szeder
12,5 dkg ribiszke
12,5 dkg áfonya
25 dkg cseresznye
12 levél menta
ánizspor, gyömbér, fahéj
A gyümölcsökből tegyünk félre néhány szemet a díszítéshez! Helyezzük robotgépbe az epret a cukorral és a porított ánizzsal, gyömbérrel, fahéjjal. Pürésítsük, majd adjuk hozzá a koktélcseresznyét, a málnát, a szedret, a ribizlit, az áfonyát és a friss cseresznyét is. Járassuk addig a gépet, amíg homogén, bíborszínű levet kapunk. Tegyük hűtőbe legalább 6 órára. Gyümölcsökkel és mentalevelekkel tálaljuk!
Báránypecsenye
A pásztorok, ahogy más területeken, a táplálkozáskultúrában is erősen hagyományőrzők voltak. A túrkevei pásztorokról írja Hagymásy Sándor: „Mindenféle hússal volt dolguk, halat, csíkot, vadat főztek, sütöttek. Mindegyik főzött az előttük járó állatok vagy azok szaporulatának húsából. Ezért váltak a pásztorokból híres húsfőzők.” A báránypecsenye ünnepi étek volt, és az is maradt.
Hozzávalók
1 kg báránygerinc
só, bors
bazsalikom
kakukkfű
fokhagyma
1 dl zöldségalaplé
1 dl száraz fehérbor
A báránygerincet a hentesüzletben felszeleteltetjük, mert a csontok miatt otthon ez bajosan menne. A szeleteket nem kell kiverni, nem is lehetne a csontok miatt. Besózzuk, borsozzuk, bazsalikomot és kakukkfüvet szórunk rá, végül meghintjük az átnyomott fokhagymával.
Kizsírozott tepsibe tesszük a szeleteket, majd egy kis alaplét és fehérbort öntünk alá. Fóliával lezárjuk, és jó két órán át sütjük. A végén levesszük a fóliát, és megpirítjuk a tetejét is. Omlós, szaftos, illatos hús lesz a végeredmény, amit tetszőleges körettel tálalhatunk.
Meggyes briós
Odavagyok a gyönyörű, leveles tésztás sütikért! Igaz, nem kis munka összeállítani a blundel tésztát, de megéri a tökéletességig fejleszteni, mert a végeredmény nemcsak a szájnak, de a szemnek is élmény. A titka mindössze annyi, hogy a hajtogatás megkezdésekor egyforma hőmérsékletűnek kell lennie a tésztának és a vajnak.
Hozzávalók
50 dkg liszt
1 csipet só
4 dkg cukor
1,5 dl tej
2 dkg élesztő
3 tojás
5 dkg vaj
30 dkg vaj a hajtogatáshoz
cukorszirup (3 dkg cukor és 30 ml víz)
30 dkg magozott meggy
cukor, fahéj, ízlés szerint
A meggyet kimagozzuk, és egy szitába tesszük, az így lecsöpögő lével megfestjük a cukorszirupot, amit tanácsos előre elkészíteni, hogy legyen ideje hűlni. A kelt tésztához egy tálba helyezzük a cukrot, a tojást, a tejet és a lisztet a szobahőmérsékletű vajjal, a sóval és az élesztővel együtt, és öt perc alatt ruganyos tésztát gyúrunk belőle. Tiszta konyharuhával letakarva meleg helyen a duplájára kelesztjük, majd alaposan becsomagolva a hűtőbe tesszük.
Eközben a vajat 20x25 centiméteres téglalap alakúra nyújtjuk két fólia vagy sütőpapír között. Ha azonos a hőmérsékletük, a tésztát egy 45x25 centis téglalapra nyújtjuk, a vajat a közepére helyezzük, és mindkét oldalról ráhajtogatjuk a tésztát. Elforgatjuk, ismét hajtogatunk, majd visszacsomagoljuk, és a hűtőbe tesszük. Ugyanezt még kétszer megismételjük, 20 percenként. Végül 35x45 centisre nyújtjuk, meghintjük meggyel, cukorral és fahéjjal, s jó szorosan feltekerjük, úgy, hogy a végét sziruppal beecsetelve zárjuk le.
Csomagoljuk be a tekercset, és tegyük 20 percre a fagyasztóba, hogy szépen szeletelhető legyen. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. Vágjuk 4-5 centis szeletekre a tésztát, és a tekercseket állítsuk a kivajazott formába, majd locsoljuk meg a sziruppal. Körülbelül harminc perc alatt készre sül.