Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Túl a böjtben korgó gyomrokon már az ünnepi asztal dísze vár

„Már kék selyembe pompázik az égbolt,/tócsákba fürdenek alant a fák,/a földön itt-ott van csak még fehér folt,/a légen édes szellő szárnyal át./Pöttön fiúcskák nagyhasú üvegbe/viszik a zavaros szagos vizet,/a lány piros tojást tesz el merengve,/a boltokat emberraj tölti meg./S míg zúg a kedv, s a víg kacaj kitör,/megrészegül az illaton a föld,/s tavasz-ruhát kéjes mámorban ölt –/kelet felől egy sírnak mélyiből,/elrúgva a követ, fényes sebekkel/száll, száll magasba, föl az Isten-ember.” – írja Kosztolányi Húsvét című versében. Bár a keresztény ünnepkörben a nagyhét nem kifejezetten teremt alkalmat az ünnepi asztalra kerülő menüsor megtervezésére, ilyenkor gondolatban mégis túl kell lépnünk a szigorú böjt alatt korgó gyomron, és ki kell találni, mi kerül majd a tányérra, amikor leül mellé az, aki szívünknek kedves. A klasszikus alapanyagokat új formába öltöztetik az alábbi receptek, amelyekkel, reméljük, sikerül ötleteket adnunk.

Füstölt lazacos szendvicstorta

Ez a vidám húsvéti kompozíció tökéletes előétel vagy reggeli lehet az ünnepek alatt. A sós lazac ízét remekül kiegészíti a friss krémsajt üdesége, ami a lágy kenyérrel és az uborkával minden korosztály számára könnyen fogyasztható, ízletes fogást ígér.

 

Hozzávalók

15 dkg túró

25 dkg natúr krémsajt (például Philadelphia)

½ kígyóuborka

1 csomag toast kenyér

4 szelet füstölt lazac

1 teáskanál citromlé

metélőhagyma

kapor

1 tyúktojás

3 fürjtojás

néhány szem bors

1 sárgarépa

só, bors

 

Főzzük meg a tojásokat (a fürjtojásnál körülbelül négyperces főzési idővel kell számolnunk). Egy tálban keverjük össze a túrót és a krémsajtot. Adjuk hozzá a citromlevet, a sót és a borsot, majd osszuk ketté, és az egyik feléhez keverjük hozzá a finomra metélt kaprot.
Helyezzük az első szelet kenyeret egy tányérra, kenjük meg a kapros sajttal, és tegyünk rá lazacszeleteket. Jöhet a második szelet, itt a sajtréteg fölé uborka kerül. Hámozzuk meg, és vágjuk vékony szeletekre az uborkát, fedjük be vele, majd tegyünk egy másik szeletet a tetejére. Erre ismét sajtkrém kerül, amit befedünk a füstölt lazaccal. Így váltakoznak a rétegek, amíg felépül a torta.
A maradék krémsajttal gondosan befedjük a torta tetejét és az oldalát. Rendezzük el a snidlinget az oldalán, és vágjuk egyforma hosszúságúra a tetejét. Hámozzuk le a sárgarépát, metsszünk ki belőle apró lábakat, csőröket és egy taréjt. A tojás alját finoman vágjuk le, hogy biztosan megálljon. Nyomjuk a csőröket és a borsszemeket a tojásokba, helyes kis tyúkanyót és csibéket varázsolva belőlük. Állítsuk őket a torta tetejére.

 

Húsvéti „pástétom”

A franciák kedvelt húsvéti fogása ez a kemény tojásokkal bélelt, leveles tésztába burkolt étel, amelyet ők némi kakukkfű mellett szerecsendióval és egy kevés édes borral is megbolondítanak.

 

Hozzávalók

40 dkg darált sertéshús

40 dkg darált borjúhús

8 (6 + 1 + 1) tojás

1 gerezd fokhagyma

2 mogyoróhagyma

só, bors

kakukkfű, petrezselyem

reszelt szerecsendió

½ pohár édes bor

 

Főzzünk félkeményre hatot a tojások közül. Vágjuk finomra a petrezselymet, a fokhagymát, a friss kakukkfüvet, majd dolgozzuk össze a masszát a darált húsokkal és egy tojással. Reszeljünk bele szerecsendiót is, és locsoljuk meg egy kevés illatos, édes borral.
Osszuk két részre a masszát, majd a leveles tésztából vágjunk ki a formánknak megfelelő két alakzatot. Az egyik lapot helyezzük a forma aljára, ezen egyengessük el az egyik húsadagot, majd egy evőkanál domború oldalával készítsünk bele hat mélyedést. Ezekbe kell elhelyeznünk a megtisztított tojásokat, amiket egyben vagy félbevágva is bebugyolálhatunk.
Borítsuk rá és szépen simítsuk el a másik adag húst, majd üssük fel az utolsó tojást, és kenjük meg vele az alsó tésztalap széleit, amiket ráhajtogattunk a húsra. Borítsuk rá a másik tésztát, nyomkodjuk le körben, majd vágjuk le a felesleget, és finoman metsszük be a széleket. Fonhatunk, formázhatunk, vagy egyszerűen csak cakkozhatunk. Ha alaposan megkenjük a tészta tetejét is tojással, szép, aranybarnára sül majd a sütőben; 180 fokon egy óra alatt készül el.

 

Spanyol halleves

Tengerparti nyarakat idéz ez a gazdagon bélelt halleves, amihez legjobb minden hozzávalót frissen beszerezni, de ha erre nem nyílik módunk, nyugodtan dolgozhatunk mirelitáruval is. A halalaplét tanácsos otthon elkészíteni, ehhez is adunk útmutatót.

 

Hozzávalók a leveshez

1 makréla

30 dkg garnéla

1 tőkehalfilé

2 gerezd fokhagyma

1 hagyma

1 doboz paradicsom

1 liter halalaplé

petrezselyem

olívaolaj

só, fekete bors

 

Hozzávalók a halalapléhez

2 kg halnyesedék, fej, gerinc

10 dkg hagyma

25 dkg póréhagyma

10 dkg zeller

25 dkg gomba

2 dl száraz fehérbor

½ dl olaj

1 babérlevél

2 ág kakukkfű

3 ág kapor

3 szegfűszeg

1 gerezd fokhagyma

 

A leveshez tisztítsuk meg a makrélát, távolítsuk el a beleket, a fejet és a farkat, majd vágjuk darabokra. Szedjük ki a tőkehal belsejét is. Vágjuk apróra a hagymát, törjük össze a fokhagymát. Mossuk meg a garnélákat is, távolítsuk el a bőrt és a beleket.
Süssük meg a halat a hagymával és a fokhagymával együtt egy kevés olívaolajon, majd néhány perc múlva adjuk hozzá a paradicsompürét is. Rotyogtassuk így legalább 20 percig. Adjuk hozzá a garnélákat, a friss, finomra metélt petrezselymet, és egy kis sóval, borssal fűszerezzük, majd főzzük további 10 percig. Miután minden halfélét és tengeri herkentyűt beletettünk a lábosba, felönthetjük a halalaplével, és további 8 perc alatt készre főzhetjük a levest.
Halalaplét házilag úgy készíthetünk, hogy megmossuk és durván feldaraboljuk a hagymát, a póréhagyma fehér részét, a zellert, a gombát és a fokhagymát. Ezeket egy kevés zsiradékon üvegesre pároljuk. Ezután jöhet a hal és a fehérbor.
Töltsünk annyi vizet a lábosba, hogy elfedje a zöldségeket és a halat, majd forraljuk fel. Ha eltávolítottuk a felburjánzó habot, beleereszthetjük a fűszereket is. Újra felforraljuk, leszedjük a tetejéről a habot, majd gézen átszűrjük, és még egyszer felforraljuk, hogy ha még mindig lenne habképződés, attól is megszabaduljunk.

 

Fűszeres, mézes bárány édesburgonyával

A kissé ragacsos, ropogósra sült báránycomb igazi, ünnepi asztalra való ínyencség. Nem múlhat el nélküle a húsvét!

 

Hozzávalók

1 kg báránycomb

4 gerezd fokhagyma

3 ek méz

2 rozmaringág

curry, fahéj, só, bors

édesburgonya, fokhagyma

 

Melegítsük elő a sütőt 140 fokra. Kevés olívaolajon a bárány minden oldalát süssük enyhén barnára, majd helyezzük tűzálló edénybe, és alaposan forgassuk bele a fahéjas-currys-sós fűszerkeverékbe, kenjük meg az összetört fokhagymával, locsoljuk meg egy kevés mézzel, és tegyünk mellé friss rozmaringágakat. Ezután gondosan fedjük le alufóliával, és helyezzük a sütőbe. A hús körülbelül másfél óra alatt sül meg.
Ha kész, öntsük át róla a szaftot egy lábosba, és főzzük sűrűre, míg a húst melegen tartjuk. Az édesburgonyát hámozzuk meg, szeleteljük vékony pálcákra, és hevítsünk annyi olajat, amennyi majd elfedi. Ha az olaj forró, dobjunk bele három gerezd fokhagymát, amit előzőleg egy nagyobb kés lapjával enyhén megroppantottunk. Süssük aranybarnára az édesburgonyát, itassuk le a hasábokról a felesleges olajat, és sózzuk meg. A húst a körettel és a mártással forrón tálaljuk.

 

Tojáslikőrös tarte

Régóta tapasztalom, hogy a forradalmi megoldások mindig szorult helyzetekben születnek. Így jött létre a most következő házi tojáslikőrrecept is, amibe – tiszta alkoholom nem lévén kéznél – azt a vodkát öntöttem, amelyben addig a Mauritiusról hozatott vaníliarudakat tartósítottam. A végeredmény felülmúlhatatlan ízélmény lett, így nem csoda, ha a belőle készült tarte is nagy siker.

 

Hozzávalók a tojáslikőrhöz

2 tojás sárgája

3,5 dl tej

1 dl tejszín

5 dkg porcukor

1 dl vodka (amiben már jó ideje vaníliarudak áznak)

 

Hozzávalók az omlós tésztához

10 dkg cukor

20 dkg vaj

30 dkg liszt

1 tojás

 

Hozzávalók a tojáslikőrös töltelékhez

30 dkg jó minőségű fehér csokoládé

2,5 dl tojáslikőr

1 dl tejszín

1 tojás

1 lap zselatin

 

Először a tojáslikőrt készítjük el. Ehhez a tojássárgájákat a cukorral együtt fehéredésig verjük. Közben forrpontig melegítjük a tejszínnel elkevert tejet, amit fokozatosan a felvert tojáshoz keverünk. Végül az egészet visszaöntjük a lábosba, és lassú tűzön körülbelül 90 fokra melegítjük, ügyelve arra, nehogy kicsapódjon a tojás. Ha kész, lehűtjük.
A tésztához gyors mozdulatokkal összegyúrjuk az alapanyagokat, kibéleljük vele a tortaformát, egy hústűvel alaposan megszurkáljuk, és egy órára hűtőbe tesszük. Közben előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A tésztát 25 perc alatt készre sütjük, majd hagyjuk kihűlni.
Ha mindent előkészítettünk, már nincs más dolgunk, mint elkészíteni a krémet. Ehhez egy tál hideg vízbe áztatjuk a zselatint. A csokoládét, a tejszínnel felöntve, kis lángon megolvasztjuk, beleütjük a tojást, felöntjük a tojáslikőrrel, és az egészet folyamatosan kevergetve sűrűre főzzük, ügyelve arra, hogy mindvégig forrpont alatt maradjon a krém.
Ha kész, lehúzzuk a tűzről, és beleverjük a zselatint. Kissé hűlni hagyjuk, de még mielőtt bőrösödne, megtöltjük vele a tortát. Legalább egy éjszakán át hűlni hagyjuk.

 

Karamellás diós kocka

Ez a vendégváró nemcsak azért szerencsés választás, mert rendkívül kiadós és finom, de azért is, mert akkor a legjobb, ha jó előre, akár már napokkal a tálalás előtt elkészül. A fehér csokoládés-mascarponés rétegre locsolt, dús, tejszínes karamellkrém igazi dekadens desszertté varázsolja, aminek nem lehet ellenállni…

 

Hozzávalók a csokoládés süteményhez

15 dkg liszt

10 + 5 dkg pekándió

4 g sütőpor

15 dkg étcsokoládé

18 dkg vaj

28 dkg kristálycukor

3 tojás

 

Hozzávalók a sós karamellkrémhez

12,5 dkg cukor

125 ml tejszín

2 dkg vaj

3 dkg akácméz

fél rúd vanília

só, ízlés szerint

 

Hozzávalók a fehér réteghez

8 dkg mascarpone

½ dl tejszín

6 dkg fehér csokoládé

2 ek vaníliakivonat

 

A süteményhez először olvasszuk meg a csokoládét a vajjal. Verjük fel a tojásokat cukorral, majd öntsük hozzá a csokoládés keveréket és a sütőporral elkevert lisztet. Törjük durvára a pekándiót, 5 dekát tegyünk félre belőle a sütemény tetejére, a többit keverjük a masszába. Sütőpapírral bélelt, 20x20 centiméteres tepsiben süssük 180 fokon 30 percen át.
Míg elkészül, karamellizáljuk a cukrot egy forró serpenyőben. Ha már szép, aranyló színe van, hozzáadhatjuk a vaníliamagokat és a hideg vajat. Elkeverjük benne az akácmézet, végül a tejszínt is hozzáöntjük, és a sóval együtt homogénre forraljuk. Ha kezd sűrűsödni, lehúzhatjuk a tűzről. Hagyjuk kihűlni.
A fehér krémhez felverjük a tejszínt, gőz fölött megolvasztjuk a csokoládét, és mindkettőt összekeverjük a mascarponéval. Ha a süti kész és kihűlt, megkenjük a fehér csokis krémmel, és a karamellkrémet habzsákba töltve addig rajzolunk keresztbe-kasul csíkokat a tetejére, míg az egész sütit egy vékony réteg karamell fedi. Ezt aztán megszórhatjuk az összetört pekándió maradékával. Hűtőben tároljuk, kockákra vágva tálaljuk.

(Kövesdy)