Elismerés az új Hegyvidék Galériának
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) korábbi hallgatóinak különleges építészeti megoldásai teszik igazán eredetivé a Királyhágó téren tavaly átadott Hegyvidék Galériát. Tervezői kiemelt dicséretet kaptak a Budapest Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Építész Kamara idei építészeti nívódíjpályázatán.
„Fővárosi viszonylatban kicsi, de építészeti színvonalát tekintve kiemelkedő fejlesztés a Hegyvidék Galéria új kiállítóterének kialakítása, aminek tervezésében a MOME hallgatóinak adtunk teret” – mondta el Pokorni Zoltán polgármester a FUGA Budapesti Építészeti Központban tartott díjátadón. Kitért rá, hogy az egyetem és a Hegyvidéki Önkormányzat közötti együttműködés nem új keletű, az elmúlt években több tervezési feladatba is bevonták az intézmény tehetséges diákjait, akik eredeti elképzelésekkel, innovatív megközelítéssel tudnak hozzájárulni az egyes projektek sikeréhez.A hallgatók a Hegyvidék Galéria tervezése során is szellemes ötletekkel álltak elő. Mint a polgármester kiemelte, a „problémából lehetőséget kovácsoltak” a helyszínen, ahol a korábban lépcsőkkel, rámpákkal széttagolt, többszintes teret a hegyvidéki domborzatra emlékeztető, lejtősen hullámzó betonpadlóval tették egységessé és mozgalmassá. Bár többen is aggódtak a tervezés fázisában amiatt, hogy esetleg csúszós, veszélyes lesz a lejtős kiállítóhely, a gyakorlatban bebizonyosodott, hogy biztonságos, a mozgássérültek által is jól használható a különleges építészeti megoldás.
A tervezőcsapat tagja, a tervezés idején még egyetemi tanulmányait folytató, ma már diplomás építészként dolgozó Kalászi Zoltán arról beszélt, hogy Magyarországon újszerű megoldás a hullámzó öntött beton padló, aminek tervét makettként is bemutatták, mielőtt az önkormányzat belevágott volna a kivitelezésébe. A világítást az ország egyik legnagyobb egybefüggő feszített fóliás, úgynevezett Barrisol-mennyezetébe helyezték, ami ideális szórt fényt biztosít a kiállítótérnek. Ezzel a világítási tervükkel korábban a Fény Junior Mestere-pályázaton is díjat nyertek.
Az új Hegyvidék Galéria belsőépítészeti koncepcióját – még a MOME hallgatójaként – Kalászi Zoltán, Pintér Márton és Ábel Viktor dolgozta ki, a kiviteli terv elkészítésében pedig egy „öregdiák”, Csóka Bálint belsőépítész, valamint Göde András egyetemi docens közreműködött. A grafikai arculatot Boromissza Katalin és Demeczky Nóra készítette el. Az épületgépész-tervező Oltvai Tamás, az elektromos tervező Sindelyesné Balla Krisztina volt.
Az idei pályázaton a Graphisoft Park fogadóépülete és a kőbányai ügyfélszolgálati központ kapta meg Budapest Építészeti Nívódíját. A szakmai zsűri a Hegyvidék Galéria új kiállítótere mellett a Palatinus Strandfürdő műemlék főépületének megújítását, a Kerepesi úti felnőtt- és gyermekháziorvosi rendelő rekonstrukcióját, valamint az őrmezői P+R parkolóban kialakított pavilonépületet részesítette kiemelt dicséretben.
sz.