Ki a konyhából a doktrínákkal!
Lassan begyűjtünk a kamrába minden télire való élelmiszert. A szárazbab, a mák, a dió, a befőttek szépen sorakoznak a spájz polcain, készülődve a hideg napokra, már előre vetítve valamit az ünnepi asztal fényéből is.
Gyümölcsös zabkása
Ezt a reggelit azért szeretem, mert olyan gyümölcsöket is hasznosítani tudok általa, amiket amúgy nem tudnék letuszkolni a gyerekek torkán. A finom, de kásás körtét vagy almát, a picit barnább banánt, a magos szőlőt csak leturmixolom, és előző este összekeverem a zabbal. Reggelre mennyei táplálék lesz belőle!
Hozzávalók
zabpehely
bármilyen idénygyümölcs, akár vegyesen is (előnyben a szaftosabbak!)
egy csipet fahéj, egy csipet kardamom
méz vagy édesítő, ízlés szerint
Zöldbabos raguleves
Egy jó krémes, szaftos, gazdag leves olykor a főételt is képes kiváltani.
Hozzávalók
30 dkg zöldbab
15 dkg barna csiperke
2 sárgarépa
1 marék bébispenótlevél
½ zeller
50 dkg marhahús
1 nagy póréhagyma
nagydiónyi mangalicazsír
római kömény, só, bors
1-1,5 l víz
1,5 dl tejszín
A póréhagymát vékonyra metélve megpároljuk a zsíron, majd rádobjuk a felkockázott marhahúst. Borsozzuk, meghintjük római köménnyel, és amikor félig megfőtt, hozzáadjuk a feldarabolt zöldbabot, a gombát, az apró kockákra vágott zellert és a felkarikázott répát. Sózzuk, és felengedjük annyi vízzel, amennyi jócskán elfedi. Puhára főzzük a húst és a zöldségeket, végül megfonnyasztjuk benne a spenótleveleket is, és beleengedjük a tejszínt.
Empanadas, chilis babbal töltve
A családunkban mindenki odavan a chilis babért, viszont felemás a viszonyunk a tortillás-mártogatós, vagy a nachosos megoldással szemben, így arra gondoltam: miért ne tölthetnénk ezt a mennyei, illatos, korianderes egytálételt puha tésztába? Valójában semmi nem szól ez ellen, sőt! A végeredmény nemcsak főfogásként, de fingerfoodként is feltálalható baráti összejöveteleken, fogadásokon.
Hozzávalók a chilis babhoz
25 dkg darált marhahús
1 közepes hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 sárgarépa
½ zeller
1 paprika
½ tk őrölt kömény
½ tk fahéj
20 dkg bab (konzerv)
40 dkg apróra vágott paradicsom (konzerv)
olívaolaj
1 kis csokor koriander
só, bors
Hozzávalók a tésztához
45 dkg liszt
2 tk sütőpor
1 tk só
12 dkg vaj
víz
1 tojás
Először a tésztát készítjük el, mert annak jólesik egy kis pihenés a hűtőszekrényben. A tojás kivételével minden hozzávalót összegyúrunk. A vizet csak fokozatosan adagoljuk a tésztához, hiszen lisztfüggő, mennyi kell belőle. A végeredmény akkor jó, ha nem ragacsos, szépen gyúrható, finom tésztát kapunk. Lezárt dobozban hidegre téve egy óra jót tesz neki.
A chili con carne két serpenyőben készül. Az egyikben kevés olívaolajon frissen őrölt borssal megpirítjuk a marhahúst, a másikban pedig összepároljuk a sorra belevagdalt zöldségeket: először a hagymát, fokhagymát, majd jöhet a lereszelt zeller és a répa, paprika is. Ha megpuhultak, levehetjük róluk a fedőt, és egy kissé meg is piríthatjuk őket. Így a bennük lévő cukrok kissé karamellizálódnak, ami nagyon jó ízt ad a végeredménynek.
Közben sózzuk, borsozzuk, és meghintjük fahéjjal, őrölt köménnyel is a zöldségeket, amikhez ezután hozzátesszük a lepirított marhahúst és a lecsöpögtetett babot. Felöntjük a paradicsomkonzerv tartalmával, végül hozzáadjuk a finomra metélt koriandert is. Negyed órán-húsz percen át lassú tűzön rotyogtatjuk, míg az ízek összeérnek, és a fölösleges nedvesség elpárolog.
A tésztát vékonyra nyújtjuk, és korongokat metszünk ki belőle. Tölthetjük kézzel, rusztikusan, de lehet kapni direkt erre a célra kifejlesztett, egyszerű, műanyag töltőalkalmatosságot is, amivel tökéletes remekműveket alkothatunk. A tészta közepére púpozzuk a chilis babot, majd – a széleket ujjbegyünkkel bevizezve – félbehajtjuk, és összenyomkodjuk a korongok szélét. Ha nincs más eszközünk, villával is cifrázhatjuk. A kis táskák tetejét tojással kenjük meg, és pár szem sót hintünk rájuk. Kétszáz fokos sütőben körülbelül negyed óra alatt elkészülnek.
Kókuszos csokitorta
Négyféle maggal, finom belga étcsokoládéval és roppanós kókuszchipsszel készül ez a lágy és gyönyörű torta, amely már külsejével is lenyűgöz. Ha nincs kéznél friss kókusz, egy kis trükkel is megoldhatjuk a díszítést: a szárított kókuszszeletek külső peremét finom kakaóporba mártjuk.
Hozzávalók a piskótához
9 dkg jó minőségű étcsokoládé
22 dkg liszt
30 dkg cukor
3 dl író
12 dkg vaj
1 kk sütőpor
3 tojás
10 dkg kókuszreszelék
Hozzávalók a diós csokoládékrémhez
2,5 dl sűrített tej
12 dkg barnacukor
12 dkg vaj
6 dkg étcsokoládé
3 tojás sárgája
6 dkg mogyoró
6 dkg kesudió
4 dkg dió
4 dkg mandula
3 dl tejszín
kókuszdió vagy kókuszchips
holland kakaópor
A torta tésztájához gőz fölött felolvasztjuk a csokoládét, majd a kókuszreszelék kivételével minden hozzávalót összevegyítünk egy nagy tálban, és robotgéppel habosra keverjük. Végül a kókuszt is hozzáadjuk, és kivajazott, kakaóporral behintett tortaformában 180 fokon körülbelül 35 perc alatt készre sütjük. Fémrácson hagyjuk kihűlni a tésztát, amelyet majd négy lapra szelünk fel.
A töltelékhez kis lábasba tesszük a sűrített tejet, a vajat, a csokoládét, a barna cukrot és a tojások sárgáját. Lassú tűzön hevíteni kezdjük, majd amikor a csoki teljesen felolvadt, és a tojássárgája kezdi besűríteni a krémet (még forrpont alatt), lehúzzuk a tűzhelyről, és hozzákeverjük a durvára vágott magvakat. Lehűtjük, csak annyira, hogy még kenhető legyen.
A hideg tejszínből lágy habot verünk. Az alsó tortalapra kenjük a massza egyik felét, a másodikra a tejszín fele kerül, a harmadikra ismét csokikrém jön, a torta tetején pedig könnyű mozdulatokkal eloszlatjuk a maradék tejszínt. Friss kókuszdióból krumplihámozóval csíkokat metszünk (vagy a bevezetőben felvázolt módon kókuszchipsszel trükközünk), és a habhullámokra leheletnyi kakaót hintünk.
Meggyes-mákos rácsos
Nem tudom, ki hogy van vele, de én bármikor ódákat tudnék zengeni a mákról. Ezek a különleges ízű, apró magocskák nyersen az állagukkal, megtörve olajos selymességükkel bódítanak el, no meg magas B6- és E-vitamin-tartalmukkal, amihez ráadásul hihetetlenül gazdag ásványianyag-tartalom is járul. A csontok szilárdságáért felelő foszfor, a görcsöket oldó magnézium, a kálium, a kalcium és a vas is aránylag magas értékkel szerepel a sorban. Nem csoda, ha a szervezet téli készletfeltöltésekor kerül leginkább terítékre!
Hozzávalók a tésztához
21 dkg liszt
4 dkg kukoricadara
6 dkg porcukor
17 dkg vaj
1 tojás
Hozzávalók a töltelékhez
70 dkg (magozott) meggy
3-4 ek kristálycukor
fahéj, Amaretto likőr
20 dkg darált mák
2 ek házi baracklekvár
15 dkg kristálycukor
tej
A tésztához mindent hideg kézzel összegyúrunk, majd ⅓-⅔ arányban két cipóra bontjuk, és fél órára hűtőbe tesszük pihenni. A mákot tűzálló edényben összekeverjük a kristálycukorral és a lekvárral, utána lépésről lépésre felöntve a tejjel hevíteni kezdjük. Amikor a cukor megolvadt, még annyi tejet adunk hozzá, hogy sűrű, de kenhető legyen. Hűlni hagyjuk.
Ezalatt a nagyobb tésztagombócot kinyújtjuk, kibéleljük vele a piteformát, és az aljára fektetjük a mákos masszát, amit egy vizes evőkanál gömbölyű felével elegyengetünk. Erre jöhet a cukorral, fahéjjal megszórt meggy, amire egy kupica Amaretto likőrt locsolunk. A tészta másik felével berácsozzuk a pitét, a rácsokat megkenjük egy kevés tejjel, és már tolhatjuk is a sütőbe 45-50 percre, míg aranybarnára sül a teteje!
(Kövesdy)