Szépséget teremteni
Isten és ember bensőséges kapcsolata, a hit ereje, a mindenható túláradó szeretete jelenik meg a polgármesteri hivatal első emeleti folyosógalériáján bemutatott munkákon. Hertay Mária Munkácsy-díjas grafikus- és zománcművész Teremtés című kiállítása az Ars Sacra Fesztiválhoz kapcsolódott.
A Városmisszió sikerén felbuzdulva tizenkét évvel ezelőtt három nagyszerű asszony hívta életre az Ars Sacra Fesztivált, amely arra hivatott, hogy a szakralitást segítségül hívva adjon válaszokat a szépre és jóra nyitott embereknek – kezdte köszöntőbeszédét Fonti Krisztina alpolgármester, aki szerint az idei rendezvénysorozat jelmondata – „Tekints az égre, és lásd meg!” – különösen aktuális napjaink zaklatott, konfliktusokkal teli Európájában, ahol még nagyobb szükség van az iránymutatásra, aminek útja az Istenben lévő végtelen gazdagság megismerése.Ebben nyújt segítséget Hertay Mária Teremtés és Templom sorozataiból összeállított kiállítása, amit tűzzománcai tesznek teljessé. „Így lesz missziós hely a folyosógaléria, ahol van idő egy kicsit megállni, és magunkévá tenni az Ars Sacra Fesztivál jelmondatát, hogy az égre tekintve meglássuk, ami igazán fontos” – fogalmazott az alpolgármester.
A 20. és a 21. század egyik legjelentősebb grafikusának nevezte Hertay Máriát Bartók Ferenc. Ménfőcsanak bencés plébánosa elmondta, hogy a művész minden témát szakrális ihletettséggel dolgozott fel, soha nem veszítette el Isten hangját, nem kiabálta túl, nem hallgattatta el, nem hagyta összekeveredni a belső, tiszta forrást a világ zajával. Isten és ember párbeszédének tevékeny részese volt, tehetségét konok módon, becsülettel, ihletett lélekkel kamatoztatta.
„Nagyon örülnék, ha képeim az embereket a jóság, Isten felé terelné. Mindig törekedtem arra, hogy a képeimmel ne rongáljak és bomlasszak, hanem valami melegséget, szépséget teremtsek. Tudatosan igyekeztem és igyekszem a jót szolgálni. Azt hiszem, az embernek ez a dolga” – idézte Hertay Mária gondolatát Bartók Ferenc, külön is felhívva a figyelmet a művész Isten-arcának és -kezének ábrázolására. Előbbi különlegessége, hogy félig fényben, félig árnyékban van, míg a kéz nála mindig ölelő, de alig érintő, így adja meg az egyén szabadságát.Kratochwill Mimi művészettörténész arról beszélt a megnyitón, hogy a nézők különleges tárlat tanúi, a bemutatott munkák most először láthatók ebben az összeállításban. Hertay Mária ménfőcsanaki kötődéséről elmondta, hogy a települést második otthonának tekintette, ott is temették el. Egyik nagyméretű seccója az ottani templom ravatalozójában látható. Ahogyan az a falfestmény – tette hozzá –, úgy a polgármesteri hivatalban bemutatott alkotások is a hit és a szentség megnyilvánulásai, a szakralitás jegyében születtek.
mm.
A kiállítás október 12-ig, ügyfélfogadási időben tekinthető meg a polgármesteri hivatal (XII., Böszörményi út 23–25.) első emeletén.