Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Nivos_koncertek_a_Cziffra_Gyorgy_fesztivalon

Nívós koncertek a Cziffra György Fesztiválon

Nulladik napi „Előhang” koncert- és filmvetítés alapozza meg a negyedik Cziffra György Fesztivál hangulatát az Óbudai Társaskörben február 17-én este. A virtuóz című, Cziffra György életét bemutató film levetítése után Mocsári Károly és Oravecz György zongoraművészek idézik fel a mester művészetét.
A február 18-i nyitókoncert a fesztivál „anyaszínházában”, a legtöbb rendezvénynek otthont adó MOM Kulturális Központ színháztermében lesz. A Kossuth-díjas Bogányi Gergely Schumann Esz-dúr zongoraötösét, Massimo Mercelli fuvolaművész Mozart D-dúr fuvolanégyesét adja elő a Kállai Vonósnégyes kíséretével, míg a Cziffra Alapítvány művészeti vezetője, Isabelle Oechmichen Schubert-, Liszt- és Chopin-műveket zongorázik.
Február 19-én este szintén a MOMkultban előbb kerekasztal-beszélgetés zajlik, amelynek témája a katarzis, amit Arisztotelész „az egyén emelkedett, megtisztult lelkiállapotaként” definiált. Megtudhatjuk, hogy mit jelent ez a művészetekben és a hétköznapi életben. A tudomány álláspontját dr. Freund Tamás Széchenyi-díjas agykutató képviseli, beszélgetőpartnerei: Nagy-Kálózy Eszter Kossuth-díjas színművész és Lackfi János József Attila-díjas költő. Utána – a fesztivál történetében először – cimbalomest következik. Ezzel Cziffra György édesapjára is emlékezünk, aki híres virtuóza volt a hangszernek, és játékával meghódította Franciaországot még az első világháború előtt. Az est előadóművészei a nemzetközi etnozene és jazz kiemelkedő képviselői: Balogh Kálmán és Lukács Miklós.
A rendezvénysorozat nem múlhat el anélkül, hogy ne tisztelegnénk a névadó mester kiemelkedő improvizációs képessége előtt. Február 20-án este a MOMkult színháztermében Rúzsa Magdi énekesnő és a fesztivál alapító művészeti vezetője, Balázs János zongoraművész mutatja meg a nagyérdeműnek a rögtönzés mibenlétét népszerű műdalok, népdalok, valamint Brahms-, Liszt-, Bartók- és Kodály-művek zongoraátiratai segítségével.
Február 21-én este a Zeneakadémia Nagytermében hasonlóan különleges zenei élmény vár a közönségre. A saját stílusában kimagasló három művész első alkalommal szerepel egy színpadon, s együtt bebizonyítják, hogy a nyitottság és az improvizációs készség milyen csodákat hozhat létre. Világhírű szoprán énekesünk, Miklósa Erika, Lajkó Félix hegedűvirtuóz és Balázs János feszegetik majd a határokat mindnyájunk örömére.
Ugyancsak népszerű, évente ismétlődő program a Bárest, amely arra emlékeztet, hogy Cziffra éveken át a pesti éjszakában kényszerült szórakoztató zenét játszani. A kávéházakban és a bárokban, persze, éppúgy megállta a helyét, mint a koncertpódiumon. Ezt a mondén világot a Hot Jazz Band, Káel Norbert zongoraművész és Sárközi Lajos cigányzenekara idézi fel korabeli slágerek előadásával február 22-én. A MOMkult nézőterén ezúttal is asztalok mellett foglalhat helyet a hallgatóság, ezzel is az éjszakai szórakozóhelyek illúzióját keltve.
A szombat délelőtti program úgyszintén hagyománnyá vált az elmúlt években. A zene csodálatos világát megismerni kívánó gyerekek számára a klasszikus zeneirodalom legszebb dallamait szólaltatják meg a jövő generáció ifjú képviselői, azaz a fesztivál és a Virtuózok fiatal díjazottjai február 23-án.
Szombat este a Zeneakadémia Nagytermében Várdai István Liszt-díjas csellóművész és Balázs János ad közös koncertet. Ők épp annyi idősek, mit amennyi Kodály Zoltán volt, amikor az általuk most bemutatandó műveket, a Szonatinát és kicsit később a Szólószonátát komponálta. A fiatal művészek Chopin csellóra és zongorára írott, ritkán hallható szonátáját is eljátsszák.
Február 24-én ugyancsak a Zeneakadémia ad helyet a gálakoncertnek. A világhírű tenor, José Cura és Balázs János argentin estje a latin zenét kedvelők számára jelenthet majd feledhetetlen perceket. Az operaszínpadok ünnepelt csillaga nem operaáriákat ad elő, hanem szülőhazája dalait énekli Balázs János zongorakíséretével. A koncert első részében vehetik át a kitüntetettek a Cziffra György Fesztivál idei díjait.
Még ezzel sem ér véget azonban a rendezvények sora, február 25-én ugyanis a Művészetek Palotája „MVM-koncertek – A zongora” sorozatában Balázs János Hommage á Cziffra című zongoraestjét élvezheti végig a közönség. A Liszt- és Prima díjas művész Chopin-, Schumann- és Liszt-darabok előadásával emlékezik a fesztivál névadójára.
A negyedik Cziffra György Fesztiválhoz kapcsolódó mesterkurzusokról kiállításokról, rajzpályázatról, gasztronómiai különlegességekről és további részletekről a www.cziffrafesztival.hu honlapon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Márton Attila