Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_legjobbak_kozott_a_SYNUS_SC

A legjobbak között a SYNUS SC

Tömött lelátók, több mint háromszáz szinkronúszó és hazai siker a csapatversenyben – minden szempontból eredményes volt a SYNUS Kupa, aminek ötödik alkalommal adott otthont a MOM Sport. A rendező SYNUS SC hosszú ideje nevel versenyzőket és szolgálja a tömegsportot a Hegyvidéken. A klubot megálmodó és a kezdetek óta vezető dr. Szőke Zsuzsával beszélgettünk.

– Hogyan értékeli az idei hegyvidéki SYNUS Kupát?

– Nem hazabeszélek, amikor azt mondom, hogy nagy siker volt! A lebonyolítás, a szervezés zökkenőmentesen zajlott, köszönet illeti a MOM Sportot a nagyszerű körülményekért. A SYNUS Kupát ismét sikerült itthon tartani, nagy fegyvertény, hogy meg tudtuk előzni az Aquatic SE-t és a BVSC-t.

– Mekkora léptékű verseny volt ez?

– Minden évben két nagy versenyt szervezünk, az egyiket a MOM Sportban, ahol a tanfolyamaink, edzéseink is zajlanak. Különleges program ez, mert nincs zene, nincsenek kűrök, vannak viszont kötelező elemek és gyakorlatsorok, amik megalapozzák a FINA-szabályok szerinti versenyeken való részvételt. Ezért is népszerű a hegyvidéki SYNUS Kupa, mert a szezon kezdetekor éles helyzetben mérhetik fel a szakemberek a versenyzők felkészültségét, és azt is, hogyan teljesítenek nyomás alatt. A SYNUS Kupa egyike a legnagyobb hazai szinkronúszóversenyeknek. Ezúttal tizenöt egyesület, köztük egy marosvásárhelyi klub színeiben több mint háromszázan indultak, amire büszkék lehetünk. A szinkronúszás szinte kortalan, a két legfiatalabb versenyző még a hétéves kort sem töltötte be, és egy negyvenhét esztendős sportoló is megmutatta a tudását.

– Mi kell a sikerhez ebben a sportágban?

– A kitartás, a szorgalom elengedhetetlen, a magas szintű versenyzéshez pedig tehetségre is szükség van. A sikerélményt hozó tömegsporthoz viszont elegendő a kellő lelkesedés. Van a nemzetközi porondon olyan versenyző, aki néhány évvel a 2017-es budapesti vb előtt tanult meg úszni, egy rokonával el is indult vegyes párosban. Ő az idén lesz hetvenöt éves. De elég csak megnézni a kezdő gyerekeket, mennyire lelkesek, milyen jól érzik magukat a vízben.

– Hogyan zajlanak a foglalkozások?

– Amikor a fiatalok először lejönnek az uszodába, azonnal elkezdik közösen tanulni az alapokat. Körülbelül hat hét után már csoportokban, a korosztályuknak megfelelő ütemben dolgoznak. A középhaladóknál a balett- és a gumiasztalos, tornatermi edzésekre is lehetőséget teremtünk, ami azért fontos, mert így a szárazföldön megkezdődhet a tartásbeli, koordinációs fejlesztés. Mondok egy példát: ha nem tud valaki szép tartással, nyújtott ülésben a szárazföldön ülni, akkor nem várhatjuk el, hogy ezt a vízben megcsinálja.

– Kiket fogadnak az edzéseken?

– Kezdőknél a biztos úszástudás az elvárás. Életkori megkötés tulajdonképpen nincs, a legfiatalabb klubtagunk ötéves, a legidősebb negyvenhét. A legjobb a hét-nyolc éves kor, onnan lehet igazán látványosan fejlődni, de ez sincs kőbe vésve. Felső korhatár nélkül fogadjuk a kezdőket, mert a szinkronúszást megtanulni soha nem késő!

– Eddig inkább a szabadidősportról beszéltünk, pedig a SYNUS SC-ben legalább ennyire fontos a versenyzőképzés. Ez utóbbi mennyire sikeres?

– Büszkék vagyunk arra, hogy a SYNUS SC folyamatosan ad sportolókat a korosztályos és a felnőttválogatottaknak. Az egyik legjobb magyar szinkronúszó, Radványi Dóra tizenkét évesen nálunk kezdett, ma már világbajnoki ezüstérmes. Most is van három olyan 2006-os születésű versenyzőnk, aki szintén a MOM Sportból indult, és legfiatalabbként a tizenhárom-tizenöt évesek válogatottjának kerettagja. Őket Elizaveta Stepanova utánpótlás szövetségi kapitány választotta ki. Ez nagy dolog, hiszen jellemzően idősebbek jutnak be a nemzeti csapatba.

– Fiúkkal, férfiakkal is foglalkoznak?

– Jogos a kérdés, hiszen a szinkronúszást női sportágnak tartják, pedig ez egyáltalán nincs így! Hogy mennyire nem, arra Búcsú Ákos a bizonyíték. Szeptemberben csatlakozott a SYNUS SC-hez, előtte jégtáncolt. Rendkívül tehetséges, nagyon gyorsan tanul, mérhetetlen az alázata a sport iránt. Biztos vagyok benne, hogy 2020-ban képviselheti Magyarországot a budapesti Eb-n és a junior-vb-n.

– Előtte azért lesznek még komoly megméretések. Mik a legfontosabbak?

– A szezon a júniusi Hungarian Openig tart, előtte a nemzetközi országos bajnokság és a monori Delfin Kupa vár ránk. Ez utóbbit mi rendezzük, várhatóan mintegy ötszáz résztvevővel.

– Aztán következik a vb, aminek ön az egyik nagykövete.

– Így van, Dél-Koreában, Gwangjuban rendezik meg a világbajnokságot és a masters vb-t. Utóbbi azért izgalmas, mert egyesületek indítják a versenyzőket. Ennek lettem a magyarországi nagykövete – Gwangju Masters Ambassador –, ami óriási megtiszteltetés. Azon dolgozom, hogy minél több magyar masters résztvevő jusson el Dél-Koreába.

-os