Mozgásgyógyszer és testkultúra
Két hegyvidéki programmal folytatódott a Budapest 2019 Európa Sportfővárosa rendezvénysorozat. A Testnevelési Egyetemen az egészséges életmóddal kapcsolatos előadásokon, tanácsadásokon, állapotfelméréseken vehettek részt az érdeklődők, akik megismerhették az iskola működését is. Idősebbeknek szólt a MOM Sportban megtartott Szenior Életmódváltó Nap, amelyen lehetőség nyílt kipróbálni a korosztály tagjainak ajánlott sportágakat.
A Budapest 2019 Európa Sportfővárosa rendezvénysorozat részeként tárt kapus programon mutatkozott be a nagyközönségnek a Testnevelési Egyetem (TE). Mint Mocsai Lajos rektor a megnyitón elmondta, arra törekednek, hogy a TE a világ egyik legjobb testkulturális egyeteme legyen.
Ezt a célt szolgálja a kormányzati támogatással zajló fejlesztés: 2016-ban megkezdődött az új kampusz építése, aminek első lépése az Alkotás utcai épületszárny kialakítása volt. Ennek folytatása a sportkórház régi, pavilonos épületeinek felújítása, átalakítása, valamint a Csörsz utcában egy 30 ezer négyzetméteres, a többi között uszodát, kézilabdacsarnokot, fedett atlétikapályát, föld alatti, multifunkcionális csarnokot, prevenciós, rehabilitációs részeket magában foglaló sportterület létrehozása.
A harmadik fázis a Déli pályaudvar előpályaudvarán a négy-négy be- és kivezető sínpár melletti több mint öt hektár hasznosítása lehet. Itt kaphatnak majd helyet a jeges sportágak, az extrém sportok, a tenisz. A TE a primer prevencióban is részt akar venni, a mozgásgyógyszert állítaná a lakosság szolgálatába, ami Európában példa nélküli.Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes szerint a fővárosi önkormányzat a TE-vel közösen azon dolgozik, hogy a budapestiek minél egészségesebbek legyenek. Szeretnék mindenki számára eljuttatni az üzenetet, hogy legyen a sport a hétköznapi élet része, az emberek tapasztalják meg a mindennapos testmozgás örömét. Ebben segítenek a Budapest 2019 Európa Sportfővárosa rendezvénysorozat programjai. Az év során 92 alkalommal tartanak szakemberek egész napos oktatásokat, edzéseket, tanácsadásokat a város szabadtéri streetwork- és edzőpályáin. Családi sportnapot szerveznek a Margitszigeten, májusban pedig szabadtéri spinning-, majd jógarekorddöntésre lehet számítani.
Kovács Ágnes, a TE nemzetközi nagykövete, Budapest kulturális és turisztikai nagykövete úgy véli, a sport túlmutat a versenyzésen, a mindennapi mozgásnak mindnyájunk életét meg kell határoznia. A sport tanulás és fejlődés – reméli, hogy a magyar sport és Budapest az idén ismét előrelép azon a bizonyos ranglétrán. A köszöntők után Szalay-Bobrovniczky Alexandra és Mocsai Lajos látta el kézjegyével a főváros és az egyetem sportszakmai együttműködését megerősítő dokumentumot.
A tárt kapus program első előadásán Mocsai Lajos a magyar lakosság általános egészségi állapotáról szólva kiemelte, hogy a férfiak 7-10, míg a nők 5-10 évvel élnek kevesebbet, mint a nyugati országokban. Szinte az összes vezető halálok tekintetében dobogósok vagyunk, a lakosság több mint 70 százaléka inaktív életmódot folytat. Riasztó adat, hogy 5 százalék nem képes 400 métert gyalogolni.
Azért, hogy ez mielőbb megváltozzék, a TE bevezet egy proprioceptív edzésmódszert, ami 3 éves kortól általános iskoláig tart. Ez javítja a fizikai állapotot, az önkép kialakítását, segíti a pszichés stabilitást, a kognitív képességek fejlesztését, ezzel az időskori betegségcsoportok prevenciójára is rendkívüli hatást gyakorol. Egy másik kezdeményezés az aranykorprogram, ami a betegség nélküli évek kitolását állítja középpontba.
Mint elhangzott, a testneveléssel, a testkultúra javításával, a társadalmi szervezetek összefogásával egy olimpiai ciklus alatt kigazdálkodható az ötkarikás játékok költsége a lakosság egészségi állapotának javulásával. Ehhez járult hozzá a MOM Sportban megrendezett Szenior Életmódváltó Nap is, amelyen a specifikus állapotfelmérések segítségével az idősebbek lehetőséget kaptak a számukra legmegfelelőbb mozgásforma kiválasztására és elsajátítására.
sm.