„Önarcképek” a tízéves Galéria 12 Egyesület művészeitől
Tíz éve alakult meg a Galéria 12 Egyesület. A jubileum alkalmából kiállítás nyílt a Hegyvidék Galériában, ahol több mint ötven képzőművész alkotásai láthatók. A majdnem hatvanezer lakosú, kisváros méretű Hegyvidéken sokkal több kreatív művész él, mint azt a létszám indokolná – osztotta meg gondolatait a megnyitón Pokorni Zoltán. „Örömteli, hogy van egy egyesület, amelyik baráti, szeretetteljes módon összefogja az itt élőket” – fogalmazott a polgármester, aki mint mondta, szíve szerint minden alkotót megemlített volna. A hosszú névsor miatt azonban csak egy embert emelt ki, Borza Terézt, az egyesület elnökét. Az ő vitalitása, szeretete és személyisége szükségeltetett ahhoz is, hogy ilyen sokan eljöjjenek erre az eseményre.Az est egyik ünnepélyes pillanataként Borza Teréz nagy szeretettel köszöntötte az egybegyűlteket, hozzátéve, hogy mindaz, amit létrehoztak, közös érdem. Azoké a művészeké, akik tíz évvel ezelőtt jelentkeztek a felhívására, mert úgy érezték, jó lesz egy kis egyesületben közösen tevékenykedniük.
A művészeti életben történő változásokra tekintett vissza megnyitójában Feledy Balázs művészeti író. Emlékeztetett a rendszerváltás utáni pezsgésre, amikor óriási erővel indult be egy önérdekeket érvényesítő folyamat: országos mozgalom lett a generációs, területi és szakmai alapon szerveződő csoportosulások létrehozása, amelyek közül a legmagasabb nívójú munkát ez utóbbiak nyújtják.
A XII. kerületi egyesület – a fővárosban egyedülálló módon – önálló galériával rendelkezik, a Hajnóczy József utca 21. alatti Galéria 12 Kávézó és Borbárban hónapról hónapra a tagok saját döntései, koncepciói alapján jönnek létre a bemutatók. Ez a mostani, „Az első tíz év” című tárlat is bizonyítja, hogy a különböző szakmákat képviselő alkotók szívesen és egyre többször próbálják ki magukat más területeken.
„A kiállításon, ahová mindenki egy tárgyat hozhatott, minden egyes mű egy önarckép. Ebből a szempontból is nagyon tanulságos, hogy kitől mit látunk” – mondta Feledy Balázs, aki mind az ötvenhárom kiállítóról készített jegyzeteket, de megnyitójában „csak” a korelnökökről és néhány művészről szólt bővebben.
Kiemelte Fekete György belsőépítészt, aki a magyar képzőművészeti életben hosszú évek óta igazi kézműves művel van jelen: a famozaik mint új műforma egyedi példa, de kifejezi azt is, hogy mennyire fontosak az átlépések. Nemrég zárult a Hegyvidék Galériában Schrammel Imre egyéni kiállítása, akinek eozinos kísérleteiből kitűnik, hogy az iparművész nyolcvan év fölött is rendelkezik önmegújító attitűddel.
Kecskeméti Kálmán: Clown |
Ezüst György: Nagyszüleim udvarán |
Számtalan módon jelenik meg a grafika. A linómetszés, ez a lassan elfeledett technika több helyen áttételes módon kap szerepet. Árendás József tervezőgrafikus egy műve szintén a kiállítás része, amelynek katalógusa az ő munkáját dicséri. Grafikusból lett festő Károlyi András, és fest Kádár Katalin is. A cianotípiát, ezt a különleges, régi fotótechnikát újítja fel Ezüst Zoltán.
Kádár Katalin: Délután |
Osgyányi Sára: Átváltozás |
Szd
Katalógusbemutató: december 5-én 18.00. Köszöntőt mond: Fonti Krisztina alpolgármester. Beszélgetőtársak: Borza Teréz és Feledy Balázs.
A kiállítás megtekinthető: december 12-ig, keddtől péntekig 10.00–18.00, szombaton 10.00–14.00. Cím: Hegyvidék Galéria – XII., Királyhágó tér 10.