Majdnem klasszikus karácsonyi fogások
A klasszikus magyar karácsonyi ételeket mindenki ismeri széles e hazában, nem is érdemes a megújításukon gondolkodni, mert úgy szeretjük őket, ahogy vannak. Ha azonban felmerül, hogy a hagyományoknak megfelelően legyen hal, rák, pulyka, gesztenye, mégis újítsunk egy kicsit, kerüljön valami más az asztalra, ám ne merészkedjünk túl messzire, akkor választhatunk az alábbi receptekből.
CSUKAKOCSONYA
A kocsonya hozzátartozik az év végi ünnepkörünk fogásaihoz. Igaz, ez a csukakocsonya inkább hasonlít egy finom hideg előételhez, mint a klasszikus változathoz, viszont bátran feltálalhatjuk a karácsonyi asztalra – nemcsak finom, hanem mutatós is.
Hozzávalók
70 dkg csukafilé
2 sárgarépa
1 petrezselyemgyökér
só, őrölt fehér bors
1 dl száraz fehérbor
1 piros kaliforniai paprika
1 csokor kapor
1 evőkanál zselatinpor
A boros öntethez
15 dkg ecetes csemegeuborka
1 csokor petrezselyem
5 dkg kapribogyó
1 dl olívaolaj
1 dl száraz fehérbor
só, őrölt fehér bors
A megtisztított sárgarépát és petrezselyemgyökeret annyi hideg vízben, amennyi bőven ellepi, feltesszük főni. Ha felforrt, néhány percig főzzük, majd a csukafiléket is beletesszük, megsózzuk, megborsozzuk, és kis lángon addig hagyjuk a tűzön, amíg a hal megpuhul. Közben a bort is beleöntjük. Végül a halat és a zöldséget szűrőkanállal kiemeljük, és hagyjuk kihűlni. A kaliforniai paprikát kis kockákra, a kaprot apróra vágjuk, a főzőlébe dobjuk, majd a hideg vízben feloldott zselatint is beleöntjük, és lassú tűzön jól összefőzzük. Közben a megfőtt sárgarépát és petrezselyemgyökeret kis kockákra vágjuk, és a zselatinos léhez adjuk. Ezután egy hideg vízzel kiöblített pástétomforma aljára egy sor zöldséget terítünk, egy kevés zselatinos lével meglocsoljuk, a csukafilékkel befedjük, ismét meglocsoljuk, majd a rétegezést addig folytatjuk, amíg megtelik a formánk. Végül az összes levet ráöntjük, kissé meg is rázzuk, hogy mindenütt egyenletesen elterüljön, és a kocsonyát hideg helyen így hagyjuk megdermedni. Az öntethez az apróra vágott csemegeuborkát, a petrezselymet, a kapribogyót összekeverjük az olívaolajjal, a fehérborral, a sóval, borssal, és hűtőszekrényben jól lehűtjük. Tálaláskor a pástétomforma alját egy pillanatra meleg vízbe merítjük, majd a tartalmát óvatosan tálra borítjuk. Éles késsel ujjnyi vastagon felszeletelve, halformájúra vágott pirítós szeletekkel tálaljuk.
FÜSTÖLTPISZTRÁNG-HAB
Ennek az előételnek nagy előnye, hogy nem kell főzni, és néhány órával a tálalás előtt elkészíthető. Valamilyen finom, magvas zsemle vagy kenyér mindenképpen jár hozzá!
Hozzávalók (6 személyre)
30 dkg füstölt pisztráng
30 dkg krémsajt
14 dkg dió
2 evőkanál konzerv-zöldbors, a levével együtt
só, őrölt bors
2 evőkanál konyak
3 dl tejszín
1 csomag habfixáló por
1 citrom leve
A formák kikenéséhez: olívaolaj
Hat pudingformát olívaolajjal kikenünk, és zsírpapírral vagy folpack fóliával kibélelünk. A pisztráng bőrét lehúzzuk, a húsát megszabadítjuk a szálkáitól, majd villával összetörjük, és a krémsajttal alaposan elkeverjük. Hat szem diót félreteszünk a díszítéshez, a többit durván összetörve a zöld borssal együtt a sajtos-halas krémbe keverjük. Megsózzuk, megborsozzuk, a konyakkal és néhány csepp citromlével ízesítjük. A tejszínt kemény habbá verjük, úgy, hogy félidőben a habfixálót is hozzáadjuk, és a halas masszába forgatjuk. Az így elkészített krémet a formákba kanalazzuk, és legalább 2 órára hűtőszekrénybe tesszük dermedni. Tálaláskor a formából tányérra borítjuk, a tetejét szárzellerből és vízi tormából készített salátával díszítjük, majd egy szem dióval megkoronázzuk.
TIPPEK:
- Nagyon fontos, hogy készítés közben kóstolgassuk, és ha kell, ízesítsük utána.
- Ha nincs kedvünk, időnk külön salátát készíteni, csemegeuborka-kockákkal is díszíthetjük.
BORSOS BORKRÉMLEVES
A borkrémleves sok helyen illatos bevezetője az ünnepi vacsorának, de legyünk őszinték: klasszikus édes, fűszeres íze alaposan lecsitítja a következő fogások iránti étvágyunkat! Ez a sós, borsos változata krémességében emlékeztet az eredetire, de ízében meglepően eltérő.
Hozzávalók
3 dl félédes fehérbor
6 dl erőleves
1 evőkanál étkezési keményítő
2 tojás
1 dl tejszín
só, őrölt fehér bors
1 fél csokor metélőhagyma
A bort a levessel felforraljuk, majd a keményítőt 2 evőkanál hideg vízzel elkeverjük, és a levesbe csurgatjuk. Állandóan keverve 5 percig főzzük, majd a tojások sárgáját a tejszínnel simára dolgozzuk, és vékony sugárban szintén a levesbe önjük. Továbbra is keverve a főzést kis lángon folytatjuk, közben a levest megsózzuk, és a borssal fűszerezzük. Végül a tojásfehérjét belecsurgatjuk, és habverővel intenzíven verve még 2 percig főzzük. Forrón, az apróra vágott metélőhagymával díszítve tálaljuk.
TIPPEK:
- A fehér borssal óvatosan fűszerezzünk, mert sokkal csípősebb, mint fekete változata.
- Nem árt az erőlevest előre megfőzni; egyébként is jó, ha mindig van a mélyhűtőnkben tartalék, de biominőségű kockából is készíthetjük.
DIÓS HALFILÉ
A rántott halnál nincs finomabb, hagyományosabb karácsonyi ételünk! Ám csak frissen kisütve jó, ezért – tetszik, nem tetszik – a háziasszonyokat a konyhába kényszeríti az ünneplők közül. A sütőben elkészíthető diós hal nemcsak nagyszerű alternatívája, hanem kitűnő kímélő fogás is.
Hozzávalók
15 dkg teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér
5 dkg durvára tört dió
1-1 csokor apróra vágott petrezselyem és metélőhagyma
1 narancs reszelt héja
csipetnyi reszelt szerecsendió
10 dkg vaj
4 nagy szelet halfilé (kb. 80 dkg)
só, 1 kiskanál őrölt bors
2 evőkanál olaj
1 tojássárgája
A tepsi kikenéséhez: vaj
A kenyeret felszeleteljük, megpirítjuk, összemorzsoljuk, majd a durvára tört dióval, az apróra vágott petrezselyemmel és metélőhagymával összekeverjük. A narancs reszelt héjával és csipetnyi reszelt szerecsendióval ízesítjük. A vajat megolvasztjuk, a keveréket beleszórjuk, és kevergetve néhány perc alatt aranybarnára pirítjuk, majd hagyjuk kihűlni. Közben a halat besózzuk (lehetőleg tengeri sóval), megborsozzuk, és a szeleteket a bőrős felükkel lefelé forró olajon elősütjük. Ezután szűrőlapáttal óvatosan kivajazott tepsibe egymás mellé fektetjük, a tetejüket megkenjük tojássárgájával, és rásimítjuk a diós keveréket . Előmelegített sütőben közepes lángon addig sütjük, amíg a hal teljesen átsül, a diós burok pedig ropogós lesz. Párolt zöldséggel tálaljuk.
TIPPEK:
- Igazán ünnepi fogáshoz a lazac a legjobb választás.
- Előkészíthetjük, de csak közvetlenül a tálalás előtt süssük meg.
KRÉMES MANDARINTORTA
Bejgli minden családnál van karácsonykor, és többnyire kitart egészen Újévig (néha megunásig). A krémes mandarintorta üdítő változatosságot jelent a gazdag töltelékű mákos, diós patkók és társaik sorában.
Hozzávalók
4 tojás
12 dkg porcukor
2 kezeletlen mandarin
10 dkg finomliszt
1 kiskanál étkezési keményítő
A tepsi kikenéséhez: vaj, liszt
A krémes öntethez
15 dkg kristálycukor
3 tojássárgája
1 pohárka narancslikőr
1 dl tejszín
A tojások sárgáját a cukorral és a finomra reszelt mandarinhéjjal sima krémmé keverjük. Apránként, felváltva hozzáadjuk a lisztet és a burgonyakeményítőt. A fehérjét kemény habbá verjük, majd óvatos mozdulatokkal a krémbe forgatjuk. Egy kerek tortaformát vajjal kikenünk, belisztezzük, beleöntjük a masszát, és 180 °C-ra (légkeveréses sütőben 165 °C-ra) előmelegített sütőben kb. 40 percig, illetve tűpróbáig sütjük. A formában hagyjuk kihűlni, csak azután borítjuk ki. Amíg a tészta sül, elkészítjük a krémes öntetet. Ehhez a cukorból 2 kiskanál hideg vízzel szirupot főzünk, nagyon kis lángon és kevergetve, nehogy a cukor odakapjon! Lehúzzuk a tűzről, és kissé hűlni hagyjuk. A tojások sárgáját tálba öntjük, és folyamatosan keverve a cukorszirupot és a likőrt apránként belecsorgatjuk. A tejszínt nem túl kemény habbá verjük, és a likőrös öntetbe forgatjuk. A tálra borított torta tetejére csorgatjuk, és máris tálaljuk.
TIPPEK:
- A tésztát előre megsüthetjük, a krémet viszont tálalás előtt, frissen kell elkészíteni.
- A mandarin helyett kezeletlen naranccsal is készíthető.
Pákozdi Judit