Vár a nyár, pihenjünk aktívan, főzzünk jókedvvel!
Békés pecázások, ejtőzések a függőágyban, kertészkedés vagy épp egy utazás segítenek majd elfeledni a hétköznapok gondjait az elkövetkező hetekben. Kinek-kinek más szolgál pihenésül. Van, akit a könyvek kapcsolnak ki, van, akit a főzés. Akárhogy is, az égövünkre egyre inkább bekígyózó trópusi nyarak kipréselik időbeosztásunkból a sziesztákat. Jó lesz hát adni egy kicsit az élvezeteknek: barátokkal találkozni, jókat enni, inni.
Napindító vitaminturmix
Az avokádó semleges íze, lágy, krémes állaga miatt könnyen beépíthető napi édességbevitelünkbe, anélkül, hogy cukordömpinggel terhelnénk a szervezetünket. Jelentős vitamintartalmával, jótékony zsírjaival és telítő hatásával minden fogyókúra talpköve lehet. Mivel remek antioxidáns, a vérünk tisztaságára, sőt a fiatalos bőr megőrzésére is ügyel.
Hozzávalók
1 bögre eper vagy málna
1 avokádó
1 dl krémes vaníliajoghurt
2 dl almalé
őrölt fahéj és kardamom (opcionális)
Tegyük a gyümölcsöt a turmixgépbe, kaparjuk hozzá a héjából az avokádót, öntsük fel almalével, és egy kanál joghurttal együtt pépesítsük. A maradék joghurtot lazán keverjük az italhoz, fahéjjal, őrölt kardamommal meghintve, magvakkal, friss gyümölccsel tálaljuk!
Ribizlileves camparis garnitával
Részegítően finom ez a jeges gyümölcsleves, amely fanyar ízeivel valódi felfrissülést hoz egy forró, átstrandolt nap után. A savanykás ribizli és grapefruit granita ellenpontjaként a piros lében ott fehérlik édes és telt ízével az őszibarack.
Hozzávalók
3 grapefruit
3 cl Campari
1 kg ribizli
110 g cukor
3 csillagánizs
4 fehér húsú őszibarack
zöldcitromlé
Facsarjuk ki a grapefruitok levét, keverjük el a Camparival és 10 g cukorral, majd töltsük egy nagyobb dobozba, hogy vékony réteget képezzen az alján. Zárjuk le a dobozt, és helyezzük mélyhűtőbe egy éjszakára.
Tisztítsuk meg a ribizlit a száraktól, és öntsük egy lábosba. Adjunk hozzá 100 g cukrot és a csillagánizst, majd helyezzük gőzfürdő fölé egy órára. Szitán csurgassuk ki a ribizlilét. Nyomjuk ki a fennmaradó héjakat és magokat, hogy minden lé lecsurogjon. Ezután tegyük jó pár órára a hűtőbe, hogy tálalásra jéghideg legyen.
Metsszük be az őszibarackok héját, és egy percre forró vízbe dobva hámozzuk meg a gyümölcsöket. Vágjuk félbe, szedjük ki a magokat, és facsarjunk rájuk egy kevés zöldcitromlevet. Helyezzünk minden tányérba egy kanál ribizlilevest, egy fél őszibarackot, és a tetejükre halmozzunk az összetört camparis grapefruit granitából.
Egészben sült kacsa áfonyával
Amikor nekivágunk a nyárnak, soha nem látottan felértékelődnek azok az ételek, amik egyben sülnek. Nincs vacakolás a tisztítással, darabolással, egyszerűen nagyszerű, hogy amit előkészítve betoltunk a sütőbe, néhány óra múlva gond nélkül tálalható. Ráadásul egy ropogós kacsasült még gyönyörű is!
Hozzávalók
1 egész kacsa
15 dkg áfonya
4 gerezd fokhagyma
1 vöröshagyma
pár csepp narancsolaj
1 kezeletlen citrom
4-5 szál borsikafű
2-3 babérlevél
1 pohár fehérbor
só, bors
A kacsát kívül-belül alaposan megmossuk, és megszárítjuk. A bőrét bedörzsöljük a citrommal, amit aztán négyrét vágunk, és a hasüregébe töltünk. Kívül-belül sózzuk, borsozzuk, és a frissen vágott borsikaágakkal is végigdörzsöljük. Teszünk ezekből is a belsejébe, majd a maradék helyet kitöltjük áfonyával. Végül narancsolajat csepegtetünk a bőrére, és a többi áfonyával, a babérlevelekkel, a fokhagymagerezdekkel, valamint a négyrét vágott vöröshagymával körberakjuk a kacsasütő edényben vagy az előző éjszakára beáztatott római tálban.
Felöntjük egy pohár fehérborral, és lefedve a 190 fokra előmelegített sütőbe toljuk. A kacsát a mellére fektetve méretétől függően egy-másfél órán át sütjük. Ha a hús villával már könnyedén leválasztható a csontról, félretesszük a fedőt, és 200 fokon ropogósra pirítjuk a bőrét. Vörösáfonya-mártással és kacsazsírba forgatott, hagymás főtt krumplival tálaljuk.
Rákóczi túrós pite
A nyáron idelátogató külföldi vendégeknek kínált klasszikus nem véletlenül arat mindig sikert. Ez a süti behűtve az igazi, úgyhogy adjunk neki legalább egy éjszakányi időt a hűtőben, mielőtt asztalra kerül. Fűszeres Eszter receptje következik.
Hozzávalók
12,5 dkg liszt
2 ek cukor
1 csipet só
12 dkg vaj
½ rúd vanília
A töltelékhez
3 ek baracklekvár
40 dkg tehéntúró
1 dl tejföl
1/2 citrom reszelt héja
1 ek citromlé
2 tojás sárgája
csipet só
4 ek cukor
A habhoz
150 + 35 g cukor
50 ml víz
2 db tojásfehérje
A lisztet keverjük el a cukorral és sóval, adjuk hozzá a vanília kikapart magjait, és kockázzuk rá a hideg vajat. Konyhai robotgéppel vagy ujjbegyeink gyors mozdulataival dolgozzuk össze a tésztát, és lezárt edényben tegyük a hűtőbe egy órára.
Ezután melegítsük elő a sütőt 180 fokra, béleljünk ki a tésztával egy piteformát, helyezzünk bele sütőpapírt, és öntsük tele sütőgyöngyökkel. Süssük negyed óráig, majd vegyük ki, emeljük ki belőle a sütőgyöngyöket a papírral, és kenjük meg az alját sárgabaracklekvárral. Erre halmozzuk a túrótölteléket, amelyhez az áttört túrót elkeverjük a tejföllel, belereszeljük a citromhéjat, hozzáadjuk a citromlevet, a tojások sárgáját, a cukrot és a csipetnyi sót.
Amíg sül (kb. negyed óra), 15 deka cukorral forralni kezdjük a vizet. A maradék cukorból és a tojások fehérjéből kemény habot verünk, amelyhez fokozatosan, vékony sugárban csurgatjuk hozzá a forró cukorszirupot. Körülbelül negyed órán át verjük még, amíg kihűl. Ha kész, habzsákba töltjük, kis csúcsokat halmozunk belőle a túrórétegre, és szakácsfáklyával karamellizáljuk őket, vagy a sütőben, grillállásban „pörköljük” meg a tetejüket.
Duplacsoki-torta
Mivel a legtöbb családtag a közönségkedvenc stefániát követeli tőlem szülinapjára, időről időre igyekszem meggyőzni őket – természetesen szigorúan ünnepen kívül –, más is lehet méltó arra, hogy konkurenciája legyen ennek a valóban remek családi receptnek. Valami újat akartam, ami mégsem „veri ki a biztosítékot”, tehát klasszikus elemekkel dolgozik. Így került a tortatálra legutóbb ez a duplacsoki-torta, amelynek a tésztája már önmagában is finom sütemény lenne, így, együtt pedig határozottan versenyképesnek ítélem. Csak remélni merem, hogy a családi grémium is hasonlóképpen látja majd!
Hozzávalók a tésztához
10 dkg vaj
10 dkg cukor
8 tojás
15 dkg dió vagy mandula
14 dkg étcsokoládé
2 ek rum
Hozzávalók a csokoládékrémhez
4 tojás sárgája
14 dkg porcukor
14 dkg étcsokoládé
½ rúd vanília
2,5 dl tej
3 dl tejszínhab
A sütőt 180 fokra előmelegítjük. A vajat fehéredésig keverjük a porcukorral, majd egyenként belepotyogtatjuk a tojások sárgáját. Hozzáadjuk az összetört magvakat (én nagyobb darabokat is hagyok benne), és a gőz fölött megolvasztott csokoládét is belelocsoljuk a rummal együtt.
A fehérjékből kemény habot verünk, amit óvatosan, részletekben beleforgatunk a masszába. Sütőpapírra helyezett tortagyűrűbe öntjük, és megsütjük. Tölthetjük cukros tejszínhabbal is, úgy is remek hidegen, de ha tovább akarjuk fokozni az élményt, készítsük el hozzá a csokoládékrémet.
Ehhez a tojások sárgáját kikeverjük a cukorral. Gőz fölött megolvasztjuk a csokoládét, és hozzáadjuk. Felhúzzuk tejjel, és sűrűsödésig főzzük, majd jég között lehűtjük. Ha teljesen kihűlt, a 3 dl tejszínből könnyű habot verünk, és lágyan elvegyítjük a krémben. Megtöltjük vele a lapokat, a maradékkal behúzzuk. Másnap jól behűtve tálaljuk!
(Kövesdy)