Friss zöldfélék és gyümölcsök az asztalon
Valaha pünkösd táján került az első „idei” rántott csirke az asztalra. Eleink nagy becsben tartották, friss fejes salátával, petrezselymes újkrumplival ünnepi fogásnak számított. Ma már akkor veszünk rántani való csirkét, vagy zsenge csirkecombokat, amikor kedvünk tartja, de a fejes saláta és az újkrumpli megjelenése miatt most mégiscsak érdemes egy-egy vasárnap ezzel megörvendeztetni a családot. Júniusban még használjunk ki minden lehetőséget a friss zöldfélék és gyümölcsök – zöldborsó, cukkini, tölteni való zsenge tök, karalábé, ribiszke, egres – felvonultatására asztalunkon!
MENTÁS ZÖLDBORSÓKRÉMLEVES
A mentának, hivatalos nevén borsmentának rengeteg változata van. Hűsítő, üdítő hatását forró nyári napokon értékelhetjük igazán. A kiskertekbe érdemes ültetni; folyamatosan szedhetjük erős illatot árasztó, zöld leveleit üdítőitalok, saláták, gyümölcslevesek, mártások, túrós és tojásos ételek ízesítéséhez, díszítéséhez. Olykor cserépben, üzletekben is kapható, megéri vásárolni néhány tövet, hogy díszére váljon konyhánknak, nyári fogásainknak.
Hozzávalók
40 dkg kifejtett zsenge zöldborsó
1 kisebb fej saláta
2 szál újhagyma
4 dkg vaj
só, őrölt bors
10-12 mentalevél
1,5 dl tejszín
1 liter tyúkhúsleves (bioleveskockából is készülhet)
A zöldborsót és a salátát megmossuk, utóbbit metéltre vágjuk. Az újhagymát tisztítás után vékonyan felkarikázzuk, és megfuttatjuk a vajon. Ezután hozzáadjuk a zöldborsót és a salátát is. Megsózzuk, megborsozzuk, és a mentalevelek felét felaprítva hozzáadjuk, ezzel fűszerezzük a levest.
Két-három deci vizet öntünk rá, és fedő alatt 25-30 percig pároljuk. Ez idő alatt a zöldborsó teljesen puhára fő. Merülőmixerrel pépesítjük, felengedjük a húslevessel, még egyszer felforraljuk, majd a tejszínt is beleöntjük. Hűlni hagyjuk, csak utána tálaljuk, a maradék friss mentalevelekkel díszítve.
Tippek:
- Aki nem szereti a menta különleges ízét, menta nélkül is elkészítheti.
- Nagy melegben hidegen is tálalható.
- Húsleves nélkül, vízzel is elkészíthető, akkor lágyabb, enyhébb ízű krémlevest kapunk.
KAKUKKFŰVES RÁNTOTT CSIRKE MÁJAS SZÁRNNYAL
Rántott csirkét minden háziasszony tud sütni, és feltehetően minden családtag szereti is. A májas szárny azonban valahogy kiment a divatból, érdemes lenne visszahozni. A szerény csirkeszárny pompás falattá válik, ha a tövét és a végét szétfeszítjük, s egy-egy májdarabot csippentünk közéjük. Azzal csak fokozhatjuk az élvezeteket, ha a bundáját jobbnál jobb zöldfűszerekkel ízesítjük.
Hozzávalók: 2 kicsi csirke
A bundázáshoz:
10-15 dkg liszt
3 tojás
10 dkg zsemlemorzsa
1 csokor friss kakukkfű
1 csokor petrezselyem
A sütéshez: olaj, bőven
Az egész csirkét mindig 8 darabba vágjuk: 2 comb, 2 fél mell, 2 szárny, 1 hát, 1 püspökfalat. A belsőségből a májat kettévágjuk, és a szárnyakba illesztjük. (A hátdarabokat és a püspökfalatokat eltesszük, jók lesznek máskor egy leveshez.)
A csirkedarabokat megmossuk, leszárogatjuk – aki nem szereti, a bőrét is lehúzhatja –, és jól besózzuk. Egy órácskát így hagyjuk állni, hogy a só jól átjárja a húst, különben íztelen lesz. A bundázáshoz a zsemlemorzsát összekeverjük a megmosott, lecsipkedett, apróra vágott kakukkfűvel és petrezselyemmel. Ezután a csirkecombokat a szokásos módon lisztbe és felvert tojásba forgatjuk, majd a fűszeres zsemlemorzsába bundázzuk. Bő, forró olajban megsütjük. Lehetőleg azonos méretű húsdarabokat tegyünk az olajba, hogy egyszerre készüljenek el.
Azért, hogy egészen biztosan átsüljenek, először fedjük le, és csak akkor vegyük le a fedőt, amikor a darabokat megfordítjuk, így fejezzük be a sütést. A rántott csirke igazán csak frissen jó, ezért közvetlenül a tálalás előtt készítsük el.
Tippek:
- A friss zöldfűszerek megjelenésekor a zsemlemorzsába bátran keverhetünk apróra vágott majoránnát, oregánót, metélőhagymát, kaprot, rozmaringot, akár vegyesen is, de csak mértékkel, nehogy elnyomják az étel ízét, zamatát.
- Szebb színe lesz a bundának, ha a zsemlemorzsába egy kevés pirospaprikát is keverünk.
ÚJHAGYMÁS ÚJKRUMPLISALÁTA
Az újburgonya első apró szemeit legjobb ropogósra sütni, és salátával elcsemegézni. Ehhez meg sem kell tisztítani a krumplit. Ha már nagyobbak, akkor többféle felhasználás jöhet szóba, akár szokatlanok is. Kánikulában például ez a hideg, újhagymás, kapros saláta.
Hozzávalók
80 dkg újkrumpli
1 kiskanál borecet
1 mokkáskanál mustár
2,5 evőkanál hidegen préselt olívaolaj
só, frissen őrölt bors
1 csomó újhagyma
1 dl tejföl
A krumpli héját kefével vagy kiskéssel eltávolítjuk, majd a szemeket annyi vízben, amennyi ellepi, megfőzzük, de óvatosan, nehogy túlpuhuljanak. Ezután leszűrjük a főzővizét, s még melegen az ecetet és a mustárt belekeverjük, másfél evőkanálnyi olajjal, sóval, borssal ízesítjük.
A közben kissé kihűlt krumplit vékony szeletekre vágjuk, és az elkészített salátalébe forgatjuk. A megtisztított újhagymát a zöldjével együtt felkarikázzuk (a zöldből félmaroknyit félreteszünk a díszítéshez), a többit egy evőkanál olívaolajon megfuttatjuk, de nem sütjük meg. Végül ezt is a salátához adjuk, és egy ideig állni hagyjuk, hogy összeérjenek az ízek. Tálalás előtt óvatosan összekeverjük a tejföllel, és felaprított újhagymazölddel megszórva kínáljuk.
Tippek:
- Aki szereti, friss, apróra vágott kaprot is hinthet a tetejére.
- Frissensültek mellé hideg köretként, főtt tojással előételnek vagy önálló hideg vacsorának is kínálható.
CUKKINIS TÉSZTA
Ennek az ételnek azért ilyen kategorikusan egyszerű a neve, mert bármilyen tésztával nagyon finom. Készíthetjük spagettivel, hosszú metélttel, fodros kockával, vagy azzal, amit találunk otthon. A hangsúly a cukkinin van: mutatós, olcsó, semleges ízű, könnyű zöldség, amely jól házasítható a legtöbb zöldfélével, hússal, sajttal, tojással, tejföllel is, ezért nem lehet megunni. Nem szabad meghámozni – harsány, zöld színével minden fogást feldob!
Hozzávalók
2 közepes szál sárgarépa
40 dkg zsenge cukkini
4 gerezd fokhagyma
4 evőkanál olaj
só, frissen őrölt bors
25 dkg főzni való tészta
A tetejére: reszelt sajt
A sárgarépákat megtisztítjuk, megmossuk, és vékonyan felkarikázzuk. A szintén megmosott cukkinikat, végeiket levágva, héjastul két-három milliméter vastagon felszeleteljük. (A nagyobb átmérőjű cukkinikat először hosszában félbe is vághatjuk, csak azután szeleteljük fel!)
Az olajat megforrósítjuk egy serpenyőben, a megtisztított fokhagymagerezdeket hirtelen megpirítjuk benne, majd kidobjuk. (Vigyázzunk, nehogy megégjenek, mert megkeserednek!) Először a sárgarépa-karikákat dobjuk a fokhagymás olajba, és egy-két percig sütjük, ez idő alatt szép sárgára színezik az olajat, majd a cukkinit is hozzáadjuk. Megsózzuk, megborsozzuk, és párolni kezdjük; ügyeljünk rá, hogy kissé roppanós maradjon. Végül zsírjára sütjük.
Amíg a zöldség puhul, a tésztát lobogva forró, sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük, jól lecsöpögtetjük, és a megsült sárgarépás cukkinira szedjük. Óvatosan összerázzuk, hogy a tészta és a cukkini kellőképpen összekeveredjen, de ne törjön össze. A reszelt sajtot külön tálkában kínáljuk hozzá, hogy mindenki kedvére tehessen belőle a tésztájára.
Tippek:
- Készíthetjük sárgarépa nélkül is, de akkor, ha lehet, sárga és zöld cukkinit vegyesen vegyünk hozzá.
- Úgy is készíthetjük, hogy a főtt tésztát először egy nyers tojássárgájával és reszelt sajttal összekeverjük, a sült cukkinit csak utána adjuk hozzá. Igaz, ezzel más jellegű, de hasonlóan finom fogást kapunk.
RIBISZKEZSELÉ ÉS -TORTA
Különleges süteményeink egyik legfinomabb ízesítője a ribiszkezselé. Most van itt az ideje, hogy eltegyünk néhány üveggel, hogy télen ne kelljen méregdrágán megvennünk. Bármilyen bonyolultnak tűnik, roppant egyszerű az elkészítése, és nem kell sok belőle egy-egy süteményhez.
Ribiszkezselé
A megtisztított ribiszkét megmérjük, és befőző lábasba szórjuk. Kilónként 3 deci vizet öntünk rá, felforraljuk, és 5 percig fedő alatt főzzük. Ezután fakanállal vagy merőkanál hátával kicsit szétnyomkodjuk a gyümölcsszemeket, és tésztaszűrőbe szedve átszűrjük, sőt alaposan ki is préseljük a levét.
Az így kapott gyümölcslevet megmérjük, majd 5 percig még forraljuk, utána minden literre 80 deka cukrot számítva apránként összedolgozzuk, és keverés nélkül még 10 percig főzzük. Közben leszedjük a habot a tetejéről.
Porcelántányérra cseppentve ellenőrizzük, hogy kellőképpen megdermedt-e. Ha nem, kissé tovább főzzük. Amikor már jó, forrón kis üvegekbe töltjük, és szárazgőzben hagyjuk kihűlni. Ha túlságosan besűrűsödne, felhasználás előtt egy kevés meleg vízzel hígíthatjuk, vagy mikrohullámú készülékben felolvaszthatjuk.
Ribiszkezselés torta
Öttojásos, kerek piskótát sütünk, megkenjük vaníliapudinggal vagy saját kezűleg főzött vaníliakrémmel, kirakjuk ribiszkeszemekkel, és megkenjük a ribiszkezselével. Csak akkor vágjuk fel, ha a zselé már megdermedt!
Pákozdi Judit