Csábít az eper, az áfonya, igyekezzünk időben kiélvezni ízüket!
Bár a májusi eső elvileg aranyat ér, a rengeteg csapadék köztudottan nem kedvez egyik legnépszerűbb gyümölcsünknek, az epernek. A minden évben egyre korábban megjelenő üvegházi után így nem számíthatunk hosszan elnyúló, nagy árcsökkenéssel járó szabadföldi szezonra. Jó lesz tehát időben lecsapni erre a mennyei zamatú, rendkívül egészséges gyümölcsre, amely vidám külsejével a legegyszerűbb fogásokat is feldobja. Az eper mellett az áfonya is terítékre kerül ilyentájt.
Epres koktélok
Az esőfelhők mögül ki-kibukkanó nap, bizony, néha már júliusi meleget ad, a melegben pedig olykor jólesik egy jeges ital. Készíthetjük alkohollal, fagylalttal vagy ezek nélkül, az epres koktéloknak minden társaságban nagy a csábereje.
Piroska
Légies, de ravasz ital. A pezsgő miatt könnyű koktél hatását kelti, de aránylag magas alkoholtartalma miatt hamar beüt, úgyhogy óvatosan fogyasszuk! A friss gyümölcs épphogy csak átadja aromáját az alkoholnak, de nem oldódik fel benne.
Hozzávalók
3 friss eperszem
15 ml cukorszirup
15 ml konyak
30 ml fehérbor
120 ml habzóbor vagy pezsgő
jég
Törjük össze az epret a cukorsziruppal egy shakerben. Töltsük fel a shakert félig jéggel, öntsük hozzá a konyakot és a fehérbort, majd rázzuk össze alaposan. Öntsük martinis pohárba, majd töltsük fel pezsgővel. Díszítsük a koktélt friss eperszemekkel.
Szerelmi főzet
Sűrű, tejszínes, fagylaltos ital, ideális olyanoknak, akiket nem annyira az alkoholtartalom vonz a koktélokban, inkább édes, gyümölcsös felüdülésre vágynak.
Hozzávalók
30 ml vodka
15 g friss eper
1 gombóc vaníliafagyi
15 ml hideg tejszín
jég
Az összetevőket tegyük turmixgépbe, és készítsünk belőlük homogén, sűrű italt. Töltsük margaritás poharakba, és díszítsük.
Eper colada
A klasszikus piña colada epres változata. Krémes, édes, rumos alapú koktél, amelynek különleges, trópusi hatást kölcsönöz a kókusz és az ananász íze.
Hozzávalók
4 cl rum
2 cl eperlikőr
4 cl kókuszszirup
4 cl eperpüré
2 cl tejszín
10 cl ananászlé
Töltsük fel félig jéggel a koktélshakert, majd öntsünk bele minden hozzávalót. Rázzuk addig, amíg jól lehűl, majd öntsük koktélpohárba.
Mákleves eperrel
A mákot is, az epret is nagyon szeretem, az alábbi kombináció pedig a kettőt ötvözi. Az angolkrémhez hasonlóan készülő alapot tetszés szerint hígíthatjuk tejjel vagy tejszínnel, még tálalás előtt. Nem lehet megunni!
Hozzávalók
5 dl teljes tej
1 dl tejszín
6 tojás sárgája
7 dkg cukor
½ rúd vanília
1 citrom héja
6 dkg mák
15 dkg eper
Egy éles késsel slicceljük fel a vaníliát, és kaparjuk ki belőle a magokat. Adjuk őket a habüstbe potyogtatott tojássárgájához, a hüvelyt pedig dobjuk a lábosba, amelyben a tejet és a tejszínt hevítjük majd fel. A vanília minden porcikájából árad az íz, semmi nem kerülhet belőle idő előtt a szemétbe!
A cukrot fehéredésig verjük a tojások sárgájával és a vaníliamagokkal. Hozzáadjuk a mákot is. A tejet a tejszínnel, a vaníliarúddal és a citromhéjjal együtt felforrósítjuk, majd folyamatos keverés közben fokozatosan a tojásos keverékhez öntjük. Ha elvégeztük a hőkiegyenlítést, a lábosba tesszük az egészet, és alágyújtunk. Folytonosan kevergetjük, míg be nem sűrűsödik. Forralni nem szabad, mert rántotta lesz belőle! Körülbelül 90 fokon kezd sűrűsödni.
Lehetőleg ne vastag talpú edénnyel dolgozzunk, mert azt hiába húzzuk le a tűzről, amikor elértük a megfelelő sűrűséget, még jó ideig tovább hevíti a krémet. Ha kész, hűtsük le! Tetszés szerint hígíthatjuk tejjel vagy tejszínnel. Tálaljuk hidegen, friss gyümölccsel.
Omlós szarvashús burgonyafánkkal
Bevallom, nehéz szívvel álltam az ajándékba kapott nagy adag szarvashús elkészítésének. Szemem előtt az a gyönyörű, méltóságteljes állat lebegett, akivel egy erdei séta közben találkoztunk. Csak átsuhant előttünk az úton, de erős, jellegzetes szagát még hosszú ideig érezni lehetett a nyomában. Aztán elhessegettem a képet, nekiláttam, és nem bántam meg. Jelentem: megbízható forrásból származó, fiatal szarvashúsból pazar fogás készíthető!
Hozzávalók a szarvashoz
1 kg szarvascomb
8-10 szem borókabogyó
kakukkfű
rozmaring
2 ek mustár
bors
napraforgóolaj
2 sárgarépa
1 kisebb zeller
1 fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
néhány fej gomba (barna csiperke vagy laska)
2,5 dl sör
só
Hozzávalók a burgonyafánkhoz
1 kg burgonya
50 dkg liszt
4 egész tojás
5 dkg élesztő
só
A napraforgóolajból, kakukkfűből, rozmaringból, borókabogyóból, mustárból, borsból pácot készítünk. A húst felszeleteljük, és a szeleteket egyenként megkenjük a páccal, majd az egészet felöntjük annyi olajjal, amennyi ellepi. Ebben akár egy hétig is állhat, de legalább egy-másfél napig jó benne hagyni.
Sütés előtt leöntjük a hússzeletekről a felesleges olajat, és szétterítjük őket egy tűzálló edény alján. Melléteszünk egy-két felkarikázott sárgarépát, zellert, négyfelé vágott hagymát, fokhagymagerezdeket, a félbevágott gombákat, aztán alaposan megsózzuk, és felöntjük egy pohár sörrel vagy vízzel. Alufóliával légmentesen lezárjuk az edényt, és 130 fokon egy-másfél órán át sütjük.
Ha megpuhult, levesszük a fóliát, és negyed órán át 250 fokon lepirítjuk a húst. A szaftját lábasba öntjük, felcsavarjuk alatta a gázt, és sűrűre redukáljuk. A húst a gombával, répával együtt tálaljuk, és gazdagon meglocsoljuk a szafttal.
A burgonyafánkhoz megfőzzük és lehámozzuk a krumplit, összetörjük, hagyjuk kihűlni, majd belemorzsoljuk az élesztőt egy kevés cukorral, és a liszttel, tojással, sóval együtt lágy tésztát gyúrunk belőle. Kanállal vagy lisztes kézzel tenyérnyi darabokat szaggatunk belőle, és ezeket forró olajban kisütjük.
Epres-áfonyás csokoládétorta
Ezt a desszertet jó a tálalás előtti napon elkészíteni, hogy biztosan legyen ideje megdermedni a csokoládékrémnek. Azért szeretem, mert a csokiréteg zselatin nélkül, csak a tojás segítségével dermed meg, ezért mindig lágy, mégis van tartása. A gyümölcsökkel együtt csodálatosan üde ízélményt remélhetünk tőle.
Hozzávalók a tésztához
10 dkg cukor
20 dkg hideg vaj
10 dkg mandula
20 dkg liszt
1 tojás
Hozzávalók a csokoládés töltelékhez
40 dkg tejcsokoládé
1 rúd vanília
4 dl tejszín
1 tojás
5 dkg vaj
20 dkg nagy szemű, friss áfonya
10 dkg friss eper
A tésztához finomra daráljuk a mandulát, elkeverjük a liszttel és a cukorral, majd gyors mozdulatokkal beledolgozzuk a felkockázott, hideg vajat. Lezárt dobozban legalább 40 percre hűtőbe tesszük. Utána vastagon kibélelünk vele egy kb. 24 centis tortaformát, papírt helyezünk rá, amire kerámia sütőgyöngyöket teszünk, majd a 180 fokra előmelegített sütőben körülbelül 35 perc alatt aranybarnára pirítjuk. Ha kész, kivesszük belőle a gyöngyöket, és teljesen lehűtjük.
A töltelékhez felforrósítjuk a tejszínt, majd a tűzről lehúzva feloldjuk benne a csokoládét. Elkeverjük benne a tojásokat és a kikapart vaníliamagokat, s visszatéve a tűzhelyre gyakori kevergetés mellett körülbelül 90 fokra hevítjük. Amikor sűrűsödni kezd, elzárjuk alatta a tüzet, és kissé hűlni hagyjuk. Kitöltjük vele a tésztát, és hűtőben hagyjuk megdermedni. Ezután az epreket félbevágjuk, és a friss áfonyaszemekkel együtt gazdagon megszórjuk velük a tortát.
Túrókiflik
Tudom, hogy mindenki azt mondja, nem jó forrón befalni a süteményeket, de ezeket a kifliket muszáj azon melegében elfogyasztani. Nemcsak azért, mert nagyon finomak, de azért is, mert így adnak vissza a legtöbbet a nagymama konyhájában eltöltött gyerekkori évekből, amikor még minden a mi kedvünkre főtt a sparhelten, és az unokák legnagyobb örömére legális volt a szabadrablás a sütő feneketlen mélységéből kihúzott forró sütikből is. Móra Ferencné legendás aprósütemény-gyűjteményéből következik a legpuhább kifli receptje.
Hozzávalók
25 dkg liszt
25 dkg túró
25 dkg vaj
1 ek cukor
1 csipet só
10 dkg eper- vagy baracklekvár
1 tojás a kenéshez
Törjük át a túrót, és gyúrjunk ruganyos tésztát belőle a liszttel, a vajjal, a cukorral és a sóval együtt. Nyújtsuk vékonyra, és vágjuk fel négyzetekre. Ezekre tegyünk 1-1 teáskanál lekvárt, majd tekerjünk belőlük kis kifliket. Kenjük meg őket tojással, és 180 fokon süssük aranybarnára.
(Kövesdy)