Eper és spárga, a két májusi drága
A címbeli drága szó jelen esetben többet jelent, mint hogy a tavasz e két hírnökéért borsos árat kell fizetnünk. Az eper és a spárga értékes tápanyagaival feltölti szervezetünket, elvarázsolja ízlelőbimbóinkat, gyönyörködteti szemünket. Az eper fantasztikus gyümölcs önmagában is, de megbolondíthatja a megszokott édességeinket: krémeket, fagylaltokat, pitéket, extra finom dzsemet főzhetünk belőle, szokatlanul jól társítható tavaszi salátákkal és a zsenge spárgával. Az elegáns spárga is élvezhető önmagában, párolva, főzve, olvasztott vajban megforgatva, ezért nem kell feltétlenül rafinált fogásokat készíteni belőle. Mindkettőnek rövid a szezonja, használjuk ki, amennyire csak tudjuk!
Spárgás pulykatekercs
A legtöbb kifogás azért éri a spárgát, mert a tisztítása fárasztó, ugyanis minden szálról gondosan le kell húzni a vékony külső hártyát. Zöld változata azonban könnyebben hámozható – néha nem is kell hámozni –, és a színe miatt mutatós fogásokat lehet vele készíteni. A hófehér pulykamellnek például különösen jól áll, igazi ünnepi asztalra való étek.
Hozzávalók
4 szelet, egyenként kb. 15 dkg-os pulykamellfilé
só
6 tojás
4 evőkanál olaj
kb. 20 szál zöldspárga
5 dl tyúkhúsleves, bio-húsleveskockából is készíthető
4 nagy szelet sonka
1-1 dl tejföl és tejszín
1 evőkanál finomliszt
fél mokkáskanál őrölt fehérbors
Egyenként feltekerjük, és megolajozott alufóliába csomagoljuk. Visszarakjuk a lábasba, a főzőlében maradt spárga mellé, és kis lángon kb. 20 percig főzzük. Ezután kiemeljük a hústekercseket, és tálalásig melegen tartjuk. A tejfölt simára keverjük a tejszínnel és a liszttel, ezzel sűrítjük a maradék spárgás levet, majd az egészet turmixoljuk, és átszűrjük. Megborsozzuk, ha kell, utána sózzuk, pár csepp citromlével és leheletnyi cukorral tovább ízesítjük. A hústekercset a fóliából kicsomagolva felszeleteljük, és tálaláskor körülöntjük a mártással.
Tippek:
- Még mutatósabb lesz, ha néhány spárgafejet félreteszünk, és tálaláskor ezzel díszítjük a mártást.
- A spárga főzéséhez érdemes egy kevés cukrot tenni, elmélyíti az ízét.
- Feltétlenül hagyjuk állni egy ideig a pecsenyét tálalás előtt, szebben lehet majd szeletelni!
Epres túrógombóc
Az eper igazi vitalizáló, tele van folsavval, C-vitaminnal, káliummal és különösen életfontosságú mangánnal, amelynek hiánya fáradékonyságot, idegességet, végtagfájdalmakat okoz. Cserzőanyagai gyulladásgátlók, karotinban gazdag színezőanyaga véd a baktériumoktól. Amikor már elteltünk a friss gyümölcs ízével, túrógombócba töltve izgalmas második fogásnak beillő édességet készíthetünk belőle.
Hozzávalók
2 tojás
8 dkg vaj
50 dkg tehéntúró
4 csapott evőkanál búzadara
só
4 evőkanál zsemlemorzsa
16 szem eper
A tálaláshoz
2 dl tejföl
A tetejére
2-3 evőkanál porcukor
Ezalatt felolvasztjuk a maradék vajat, és a morzsát közepes lángon, szorgalmasan kevergetve, aranysárgára pirítjuk benne. Kb. 2 liter vízbe sót szórunk, és felforraljuk. A túrós masszából nedves kézzel 16 pingponglabda nagyságú gömböt formálunk, mindegyik közepébe egy-egy szem epret nyomunk, és adagonként a forrásban lévő vízbe dobjuk. Ha újra forr, mérsékeljük a lángot, hogy a gyöngyöző vízben a gombócok inkább csak dagadjanak, mint főjenek!
Amikor feljönnek a víz színére, még nincsenek készen, további 6-8 percig kell őket főzni. Ezután szűrőkanállal átszedjük hideg vízbe, így kívülről hirtelen kérget kapnak, és később sem esnek szét. Végül jól lecsöpögtetve meghempergetjük a gombócokat a morzsában. Melegen, tejföllel meglocsolva, porcukorral meghintve tálaljuk, de önthetünk köré meleg epermártást is.
Tippek:
- Legegyszerűbben úgy készíthetünk epermártást, hogy 30 deka tisztított epret 2 evőkanál mézzel turmixolunk, majd átszűrjük.
- Ha az epermártást meleg fogáshoz tálaljuk, csak éppen langyosítsuk meg, ne forraljuk fel, hogy megőrizzük a gyümölcs értékeit!
Tavaszi álomsaláta
Az eper és a spárga, ez a két nagyszerű primőr megérdemli, hogy néha kísérletképpen valami egészen szokatlan, különleges összeállításban tálaljuk őket. A lágy ízű, zsenge spárgát az eper édessége, az olajbogyó kesernyéssége és a finoman pikáns salátaöntet izgalmas salátává varázsolja. Ünnepi menüsor bevezetőjeként, esetleg partifogásként tálalhatjuk.
Hozzávalók
50 dkg zsenge spárga
15 dkg füstölt lazac vagy hajszálvékony füstölt sonkaszelet
12 szem olívabogyó
50 dkg eper
1 maroknyi zsenge spenótlevél
fél fej fejes saláta
néhány ágacska kakukkfű
só, cukor
A salátaöntethez
2 evőkanál narancslé
3 evőkanál almaecet (legjobb a mézes vagy málnaecet)
1 evőkanál almalé
só
1 evőkanál mustár
3 evőkanál olívaolaj
1 kiskanálnyi cukor
frissen őrölt bors
A spárgát megtisztítjuk, és 3-4 percig enyhén sós-cukros vízben főzzük. Ezután leszűrjük, a fejeket levágjuk, és az utána lévő szárrészből még egy-egy másfél centis darabot is (a többit félretesszük, később levest főzhetünk belőle). A narancslevet, az almaecetet, az almalevet csipetnyi sóval, cukorral és a nem túl erős mustárral alaposan összekeverjük, végül az olajat is cseppenként hozzáadjuk.
Az epret megtisztítjuk, gyenge folyó víz alatt alaposan leöblítjük, a saláta- és spenótleveleket külön-külön alaposan megmossuk, leszárogatjuk, és a roppanósra főtt spárgával, valamint az olajbogyóval együtt az öntetbe forgatjuk. Végül a lazacot vagy a sonkát csíkokra vágjuk, feltekerjük, és a salátalevelek közé dugdossuk. Kakukkfűvel és frissen őrölt borssal megszórva kínáljuk.
Tippek:
- Amikor a spárga még egészen zsenge, a fejeket nyersen is a salátába keverhetjük.
- A spenót rukkolával, a kakukkfű csírákkal helyettesíthető.
Zsenge karalábéleves
A karalábé nem igazán májusi zöldség, az első zsenge fejek biztosan melegházból valók, de mert vágyunk a friss ízekre, egy könnyű levest már főzhetünk belőle. Ezúttal nem a megszokott, magyaros, pirospaprikás ízesítéssel, hanem selymes, tejszínes sűrítéssel készítve. Hogy igazán karalábéízű és -színű legyen, a petrezselyem helyett – vagy azzal együtt – a zsenge leveleket is vágjuk apróra, és ezzel fűszerezzük!
Hozzávalók2-3 zsenge karalábé
5 dkg vaj
1 csapott evőkanál finomliszt
késhegynyi őrölt fehérbors
1 kiskanál cukor
1-1 dl tejszín és tejföl
1 csokor petrezselyem
A karalábékat félbevágjuk, vékonyan meghámozzuk, 4-5 milliméter vastagon felszeleteljük, és ugyanilyen vastag – azaz vékony – csíkokra vágjuk. Egy fazékban a vajon megpároljuk, a felaprított, zsenge leveleket is ekkor adjuk hozzá. Öt-hét percig pároljuk, majd a liszttel megszórjuk, egy percig együtt, meg-megkeverve sütjük, végül bő egy liter vízzel felengedjük. Megsózzuk, megcukrozzuk, az őrölt borssal fűszerezzük, és felforraljuk.
Csak addig főzzük, amíg a karalábécsíkok megpuhulnak, ez nem lesz több 5-10 percnél. Közben kóstolgassuk, nehogy a zöldség szétfőjön, inkább maradjon kissé roppanós! Végül a tejszínt és a tejföl felét egy kevés meleg levessel simára keverjük, és szűrőn keresztül visszaöntjük a levesbe. Ha kell, egyet forralunk rajta, utána ízesítjük. Tálaláskor megszórjuk az apróra vágott petrezselyemmel, és tejfölpettyekkel díszítjük.
Tippek:
- Ha laktatóbb levesre vágyunk, kis vajas galuskákat is főzhetünk bele.
- Víz helyett csirkehúslevessel is felengedhetjük, ez csak javára válik.
- Aki szereti, a tetejét tálaláskor meglocsolhatja néhány csepp extra szűz olívaolajjal.
Karamellás bodzavirágszörp
Minden évben készítek bodzaszörpöt. Kezdetben nem tettem bele tartósítószert, olyankor gyakran megforrt. Azután próbáltam felforralva, majd kigőzölve is tartósítani, de a hő nem tett jót az ízének, illatának. Ezért sűrűbb sziruppal kezdtem készíteni, így már elállt tartósítószer nélkül is. Végül a cukor egy részét kissé karamellizáltam, amitől a szörp olyan lett, mint a méz, az ízének is jót tett a leheletnyi karamelles „beütés”.
Hozzávalók
20 tenyérnyi bodzavirág
3 liter víz
2,5 kg cukor
1,5 dkg citromsav, 1 dkg borkősav (gyógyszertárban kaphatók)
Egy nagy uborkásüvegbe 3 liter vizet öntünk, és kevergetve feloldunk benne 2 kiló cukrot. A maradék fél kiló cukrot egy lábasba szórjuk, kevergetve megolvasztjuk, és amikor karamellizálódni kezd, azaz a színe sárgára változik, máris lehúzzuk a tűzről, nem hagyjuk, hogy megsötétedjen. Azonnal az üvegben lévő cukros vízbe öntjük, ahol először összeugrik, majd elolvad. Ettől a víz színe gyönyörű mézsárgára változik.
Két vegyszermentes, biominőségű citromot alaposan megmosunk, felkarikázunk, majd beledobjuk. A citromsavat és a borkősavat is hozzáadjuk, utána egyenként beledugdossuk a bodzavirágokat. A megtöltött üveget egy kistányérral lefedve 3-4 napig állni hagyjuk, majd a szörpöt kifertőtlenített üvegekbe töltjük színültig, és lezárva végleges helyére tesszük a kamrában.
Tippek:
- A virágot védett helyről szedjük, hogy lehetőleg ne kelljen megmosni, mert azzal máris veszít illatanyagaiból.
- Ha nem vagyunk biztosak a virágok tisztaságában, meg is moshatjuk őket, de csak gyenge vízsugár alatt, hogy amennyire lehet, ne mossuk le róluk a virágport.
Pákozdi Judit