Gyümölcsöző gyümölcsfaprogram
„Hozzuk vissza a gyümölcsfákat hegyvidéki kertjeinkbe közösen!” – így hirdette meg a Hegyvidéki Zöld Iroda a Gyümölcsöző Hegyvidék programot. A felhívás értelmében ingatlanonként két előnevelt alma-, meggy-, körte-, barack- vagy szilvafát igényelhettek a kerületiek, méghozzá jutányos áron, csupán a vételár felét kellett kifizetniük. A kezdeményezés sikeresnek bizonyult, előzetes regisztrációval alig két hét alatt 150 facsemetét foglaltak le az új tulajdonosok, akik a Városháza téren vehették át a növényeket.
„Amikor évekkel ezelőtt hozzáláttunk a kerület zöldítéséhez, nemcsak az önkormányzathoz tartozó közterületekre gondoltunk, hanem igyekeztünk bevonni a magánkerteket is. Mindezt azért, hogy még szebb, virágosabb, fásabb legyen a Hegyvidék. Pontosan ezt a célt szolgálja a gyümölcsfaprogram” – szólt az előzményekről Kovács Lajos, az önkormányzat újonnan alakult zöld bizottságának elnöke. Mint hozzátette, arra igyekeznek rávenni a kerület lakóit, hogy ne csak tujákat, díszcserjéket, bokrokat, hanem hasznos és – ami legalább ennyire fontos – őshonos növényeket is ültessenek.
A távlati cél az, hogy a természeti, környezeti viszonyokhoz alkalmazkodó minél több növény éljen a Hegyvidéken. Ilyenek a most átadott fajták is, amelyek túl azon, hogy javítják a biodiverzitást, évtizedekig elláthatnak minket finom és egészséges gyümölcsökkel.
Azért, hogy ez valóban így legyen, az önkormányzat a közreműködő telektulajdonosok segítségével követi majd a csemeték fejlődését. Rövid időn belül kiderülhet, hogy a gyakorlatban mely gyümölcsfák érzik valóban jól magukat a Hegyvidéken az egyre változó klíma mellett, és fordulnak termőre időben. Ez utóbbit az önkormányzat azzal is segíti, hogy a növények mellé a gyökeresedést támogató gombatápot és más természetes tápanyagokat tartalmazó, úgynevezett gondossági csomagot adott, tovább a fák megtámasztásához elengedhetetlen karókat is biztosított.Kovács Lajos beszélt a tavaly elindított Méhbarát Kert programról is, amely több ponton kapcsolódik a fásításhoz. Ez nemcsak a méhek, hanem általában a hasznos rovarok elterjesztését segíti. Fontos szerep jut ebben a virágzó fáknak, amik táplálékot és búvóhelyet biztosítanak számukra. A kezdeményezés létjogosultságát mutatja, hogy egyre többször maradnak termés nélkül a növények azért, mert nincs, ami beporozza őket.
Mindehhez Rózsa Zoltán, a Hegyvidéki Zöld Iroda vezetője annyit tett hozzá, hogy – a most elültetett gyümölcsfák megmaradását elősegítendő – tavasszal előadásokat és metszésbemutatót szerveznek. Látványkaptárok elhelyezését tervezik a Normafán, az ezekbe telepített méhcsaládok életét szakértő méhész mutatja be, és egyebek mellett közös mézpergetésre is lehetőség nyílik majd. Ami a közterületi fásítást illeti, még az idén több mint száz fasori fát ültetnek, elsősorban a helyi viszonyokhoz alkalmazkodó hárs- és juharfát.
„Nyakunkon a klímakatasztrófa, a fák azonban sokat segíthetnek nekünk. Most szilvát és meggyet választottunk, ezek az egészséges táplálkozáshoz is hozzájárulnak” – indokolta a programhoz való csatlakozását F. Lassú Zsuzsa, aki elárulta, hogy a „10 millió fa” mozgalom tagjaként több helyen ültet fát.
Zalai Ervin almafákat vitt haza, részben a gyerekkori emlékei miatt, de azért is, mert ebből a gyümölcsből nagyszerű lekvár főzhető, ráadásul sokáig eláll, így télen sem kell lemondania róla. A kertészmérnök mindenkinek javasolja, hogy ha teheti, a díszcserjék, bokrok helyett inkább termő növényeket ültessen. Ezek nemcsak hasznosak, hanem virágai valódi ékességei lehetnek a kerteknek. Attól sem kell félni, hogy sok vesződséggel jár, évente alig néhány órát kell szánni a metszésükre és szükség esetén a permetezésükre. Ez pedig semmivel sem több idő, mintha tujákkal teleültetett kertet gondoznánk.
sm.