Meleg falatok a hűvösebb ősz végi napokra
A november végi esős, fázós időben ösztönösen meleg szobára és kiadós, forró ételekre vágyunk. A magyar konyha nem szűkölködik ezekben, de nyitott a változatosságra. A ropogós banánfalattal például gyerekeket, vendégeket lephetünk meg. A csirkemájas metélt a tésztakedvelőknek lehet egy új stílusú meleg vacsora. A gazdag provanszál babgulyás és a töltött aranygaluska télvíz idején vasárnapi ebédnek is kiváló. A kínai kellel pedig itt az ideje barátkozni, mert az egész télen kapható üde zöldféle hidegen-melegen egyaránt tálalható.
ROPOGÓS BANÁNFALAT
Ki gondolta volna, hogy az édes banán és a sós szalonna valaha is összejöhet a tányéron? Pedig így van, és nagyon is sikeres párost alkotnak. Csak arra kell odafigyelni, nehogy a banán túlsüljön, mert akkor elveszti a „tartását”!
Hozzávalók (12 darabhoz)
3 nagy, nem túl érett banán
12 szelet vékony húsos szalonna (ún. sliced bacon)
2 evőkanál méz
1 kiskanál currypor
1 evőkanál ketchup
1 kiskanál zöld bors
Ehhez a fogáshoz nagy, kissé kemény banánokat válasszunk. Mindegyiket meghámozzuk, és négy egyforma darabba vágjuk. A mézet elkeverjük a ketchuppel és a curryporral, így pikáns, szép színű mártást kapunk. Ebben körös-körül megforgatjuk a banándarabokat, majd egyenként körültekerjük egy-egy szelet húsos szalonnával. „Talpra” állítjuk, és díszítésül néhány szem zöld borsot dugdosunk a kilátszó részébe.A szalonnás tekercseket grillsütőbe tesszük, és néhány percig sütjük (5, maximum 10 percig, mialatt végig figyeljük). Amikor látjuk, hogy a szalonna pirulni kezd, már csak rövid ideig hagyjuk a grillben, nehogy túlpuhuljanak a banánok. A húsos szalonnának sem kell egészen ropogósra sülnie, elég, ha a zsírja kicsordul, és kissé megpirul.
TIPPEK:
- A zöld borsot helyettesíthetjük kapribogyóval. A nagyobbat ketté is vághatjuk. A kapribogyó pikáns íze kitűnően illik az édes-sós banánfalathoz.
- Ne hagyjuk állni, csak frissen, forrón jó!
CSIRKEMÁJAS METÉLT ZÖLDEKKEL
Mi, magyarok, szeretjük a tésztafogásokat, és az elkészítésükben nagyon hagyománytisztelők vagyunk. Ez alól talán csak az olasz tészták, a milánói, bolognai spagetti jelentenek kivételt. A csirkemájas metélt kísérlet egy olyan étel megalkotására, aminek amúgy minden elemét kedveljük külön-külön. Miért ne mennének együtt?
Hozzávalók
50 dkg csirkemáj (szív nélkül)
6 gerezd fokhagyma
1 kiskanál mustár
só, őrölt bors
6 evőkanál olívaolaj
2 piros színű paprika
30 dkg spenót (mélyhűtött leveles is lehet)
1 póréhagyma
50 dkg széles metélt
1 kiskanál morzsolt oregánó
A tetejére
4-5 evőkanál reszelt parmezán
1 citrom reszelt héja
Présen áttörjük a fokhagymát, jól összekeverjük a mustárral, egy kevés sóval meg borssal, 4 evőkanál olajat adunk hozzá, és beleforgatjuk a csirkemájakat. Így hagyjuk pácolódni, amíg a spenót szárát lecsipkedjük, és a leveleket megmossuk. Ezután lecsöpögtetjük, kissé felaprítjuk.
A póréhagymát megtisztítjuk, megmossuk, ujjnyi hosszúságú darabokra vágjuk, majd hosszában vékony csíkokra metéljük. Mindkét zöldséget külön-külön leforrázzuk, azaz enyhén sós vízbe szórva 2-3 percig főzzük, majd leszűrjük, és átszedjük hideg vízbe, hogy megtartsa a színét, ropogósságát. (A mélyhűtött spenótot értelemszerűen sem megmosni, sem forrázni nem kell.)
A bepácolt májat a saját olajában, serpenyőben 10-12 perc alatt aranybarnára sütjük, majd 10 percig pihentetjük. Nem kevergetjük, csak rázogatjuk. A széles metéltet, a szokásos módon, lobogva forró, sós vízben kifőzzük, majd leszűrjük, és meleg vízzel leöblítjük. Jól lecsöpögtetjük a spenótot és a póréhagymát, majd megfuttatjuk a maradék 2 evőkanál olajon. A piros színű paprikát felaprózzuk, és ezt is belekeverjük.
A májat fél kisujjnyi csíkokra vágjuk, a zöldségekhez adjuk, oregánóval fűszerezzük, és átforrósítjuk. Végül a tésztát is beleforgatjuk, és azonnal tálaljuk. Reszelt parmezánnal és csipetnyi reszelt citromhéjjal hintjük meg.
TIPPEK:
- A spenót ízében is, színében is nagyon illik ehhez a tésztaételhez, de aki nem szereti, kínai kellel helyettesítheti.
- Aki az erőset kedveli, csípős paprikát vehet hozzá.
PROVANSZÁL BABGULYÁS
Provence, Dél-Franciaország csodálatos vidéke híres a fűszeres illatú, könnyű, zöldséges, tengeri herkentyűs fogásairól. Ám télen a helyiek, a provanszál emberek sem vetik meg a kiadós, húsos egytálételeket. Igaz, ezekből sem sajnálják a zöldféléket meg az olajbogyót!
Hozzávalók
40 dkg fehér bab
80 dkg borjúlábszár vagy -lapocka
5 evőkanál olaj
1 nagy fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 mokkáskanál kakukkfű
őrölt fekete bors
só
1 babérlevél
10 dkg paradicsompüré
1 dl vörösbor
1 evőkanál cukor
1 húsos zöld színű paprika
1 közepes, kb. 30 dekás padlizsán
A főzést megelőző este hideg vízbe áztatjuk a babot. A húst 2 centis kockákra vágjuk, majd a megtisztított, apróra vágott vöröshagymával együtt megpirítjuk az olajban. Fűszerezzük a zúzott fokhagymával és a kakukkfűvel, kissé megborsozzuk, majd 1 kiskanál sóval ízesítjük. Ráöntünk 3-4 deci vizet, lefedjük, és kis lángon kb. 40 perc alatt félpuhára pároljuk.
Ezután hozzáadjuk a leszűrt babot, majd annyi vízzel öntjük fel, amennyi éppen ellepi. Megsózzuk, beledobjuk a babérlevelet, és újabb 40 perc alatt puhára főzzük. Tíz perccel azelőtt, hogy elkészülne, a csíkokra vágott paprikával, a közepes kockákra vágott padlizsánnal és az olajbogyóval együtt hozzáadjuk a paradicsompürét, a bort és a cukrot. Így főzzük készre. Akkor jó, ha az állaga egy sűrű babgulyáséhoz hasonló.
ARANYGALUSKA SÁRGABARACK-TÖLTELÉKKEL
Egy kiadós zöldséges, babos leves után jó választás lehet második fogásnak valamilyen finom kelt tészta. Ez egy különleges változat, átmenet a bukta és a klasszikus aranygaluska között, de egyiknél sem nehezebb elkészíteni. Az azonban tény, hogy időt kell szánni rá.
Hozzávalók (6-8 személyre)
1 dl tej
3 csapott evőkanál cukor
3 dkg élesztő
40 dkg finomliszt
1 tojás
2 tojás sárgája
só
1 kiskanál (10 g) vaníliás cukor
1 biocitrom reszelt sárga héja
5 dkg vaj
A töltelékhez
20 dkg sűrű sárgabaracklekvár
A vaníliasodóhoz
1 liter tej
1 vaníliarúd
15 dkg cukor
2 csapott evőkanálnyi finomliszt
4 tojás sárgája
Az élesztőt felfuttatjuk langyos cukros tejben. A lisztet tálba szórjuk, a közepébe mélyedést nyomunk, ebbe kerül a tojás, a tojássárgája, a só, a vaníliás cukor és a reszelt citromhéj. Beleöntjük a felfuttatott élesztőt, és 4-5 percig dagasztjuk. Akkor jó, ha a tészta elválik az edény falától, és hólyagosodni kezd. Közben apránként 5 deka olvasztott vajat is beledolgozunk. Meghintjük liszttel, és 30 percnyit kelesztjük.
Ezután belisztezett deszkán kb. 20 centi átmérőjű körlappá lapítjuk, majd 5 centi átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszúrjuk. Mindegyik lapocska közepére 1-1 kiskanál sárgabaracklekvárt halmozunk, és a tésztát összecsípjük fölötte (így burkoljuk be a tölteléket). Egyenként összegömbölygetjük, a maradék olvasztott vajba forgatjuk, és lazán egymás mellé tűzálló tálba rakjuk. Meleg helyen újabb 30 percig kelesztjük, majd előmelegített sütőben közepes lánggal (180 °C, légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 35 percig sütjük.
A sodóhoz habverővel összekeverjük a hozzávalókat, és beletesszük a félbehasított vaníliarudat is. (Ezt majd tálalás előtt dobjuk ki belőle!) Vízgőz fölött, állandóan verve, sűrűsödésig főzzük.
TIPPEK:
- Jó, ha tudjuk: ennek a finomságnak az elkészítési ideje 2 óra.
- Nagyon sűrű sárgabaracklekvár kell hozzá, nehogy kifolyjon! Most felhasználhatjuk a régen eltett lekvárokat.
KÍNAI KEL HIDEGEN, MELEGEN
A kínai kel nyitott kérdés a magyar konyhában. Mit kezdjünk vele? Se nem káposzta, se nem kelkáposzta, salátának sem az, amit megszoktunk. Igaz, többé-kevésbé mindhárom zöldségféle elkészítési módjai alkalmazhatók rá. Salátának meleg változatban is megalkotható. Natúr sült mellé köret és saláta egyben.
Hozzávalók
1 kis kínai kel
1-1 piros héjú alma és paradicsompaprika
fél citrom leve
5 evőkanál pirított napraforgómag
Az öntethez
1 evőkanál méz
1 kiskanál mustár
1 evőkanál fehérborecet
4 evőkanál olívaolaj
só
Először a salátaöntetet készítjük el. A mézet, a mustárt, a borecetet simára keverjük, majd belecsurgatjuk az olívaolajat, és enyhén megsózzuk. Alaposan megmossuk a kínai kelt, majd hosszában cikkekre bontjuk-vágjuk, egy részét fel is aprítjuk, és elosztjuk a tányérokon.
Csinosan felkockázzuk a paradicsompaprikát és az almát, ez utóbbit gyorsan meglocsoljuk citromlével, nehogy megbarnuljon. A kelcikkekre szórjuk, meghintjük a pirított napraforgómaggal, és meglocsoljuk az öntettel. Azonnal tálaljuk! Hagyjuk, hogy a salátát mindenki maga vágja össze a tányérján, és forgassa az öntetbe.
TIPP:
- Melegen is elkészíthetjük, nagyon egyszerűen. Az öntetet megforrósítjuk, és a tálalás pillanatában a salátára locsoljuk.
Pákozdi Judit