Bolgár pedagógusok ismerkedtek a hegyvidéki oktatással
A magyar általános iskolai és óvodai jó gyakorlatok átadásával járul hozzá a Hegyvidéki Önkormányzat a 2011-ben Bulgáriából elinduló Tengeri Akadémia 2020 oktatásfejlesztési program sikeréhez. A Duna-menti országok pedagógusainak szakmai tapasztalatcseréjét célzó együttműködés részeként időről időre bolgár pedagógusok érkeznek a XII. kerületbe, hogy megismerjék az itteni oktatási-nevelési modelleket.
Első alkalommal a Kós Károly és a Németvölgyi iskolában, valamint a Mackós és a Városmajori Óvodában jártak a vendégek, majd más intézmények is bekapcsolódtak a projektbe. A Bulgáriában és a Hegyvidéken megtartott konferenciákon még több információhoz juthattak a szakemberek, és ezek az alkalmak a személyes kapcsolatok elmélyítését is elősegítették.Csepreginé Volosinovszki Mária, a polgármesteri hivatal oktatási és közművelődési irodájának vezetője elmondta, hogy az önkormányzat igyekszik bemutatni valamennyi kerületi fenntartású óvodát és a volt önkormányzati iskolákat, tíz év alatt az összes intézmény sorra kerül. Fontos szempont, hogy minden alkalommal óvodákat és iskolákat is meglátogathassanak a küldöttség tagjai, hiszen óvodapedagógusok, tanítók, általános és középiskolai tanárok, intézményvezetők is jönnek Bulgáriából.
„Figyelünk arra, hogy valamilyen aktualitással szolgáljunk, ezért vittük el őket az idén a Zugligeti Általános Iskola nemrégiben átadott épületébe. Ezenkívül a Táltos Óvoda, valamint a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium vett részt a mostani programban” – tette hozzá a vendégeket legutóbb fogadó irodavezető.
A Zugligeti Általános Iskolában Bernyák Adrienn igazgató kalauzolta a látogatókat. Az önkormányzatnak köszönhetően kialakított új épületszárnyat szeptemberben vehette birtokba az iskola. Modern tantermek létesültek, ezeken kívül könyvtár, saját tornaterem, gyógytornaterem, természettudományi előadó, informatikaterem és alkotóműhely segíti az oktatást. Erről a bolgár pedagógusok, két tanórát végignézve, a gyakorlatban is meggyőződhettek.
A Táltos Óvodát Szabó Mónika óvodavezető mutatta be. A bejárást követően a külföldi szakemberek énekfoglalkozáson ismerkedtek a magyar népi játékokkal, népdalokkal és néphagyományokkal.
A Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnáziumban Patkó Lajos igazgató és Aszódi Judit igazgatóhelyettes először a tanintézmény történetének legfontosabb eseményeit elevenítette fel, majd az általános iskolai és a gimnáziumi képzés erősségeiről, a nyelvoktatásról, a néptáncoktatásról és a természettudományi képzésről beszélt. Ez utóbbit erősíti az iskola büszkesége, az Öveges Laboratórium, ahol egy szaktantárgyi foglalkozást is megtekintettek a pedagógusok.
A tanulmányút végén mindhárom intézményről, az ott folyó oktatásról, nevelési munkáról rendkívül elismerően nyilatkoztak a résztvevők. Elmondták, hogy számos hasznos ötlettel, kezdeményezéssel, módszerrel találkoztak, amit „hazavisznek” Bulgáriába.
sm.