Édes és sós ajándékötletek a közelgő ünnepekre
Bár egy-egy napra egészen tavasziassá válik az idő, azért lassan, de biztosan begördülünk a célegyenesbe: közeledik a december, az ünneplés időszaka. Ki csokimikulást gyárt, ki karácsonyi ajándékokat. Mi is folytatjuk az ötletelést, hogy mindenkinek bőven legyen ideje eldönteni, mit szeretne megvalósítani az év végéig. Lélekmelegítőnek pedig tüzes, mexikói bablevest főzünk.
Tapenade
Pirított kenyéren, sós mártogatósként vagy húsok mellé is remek ez a provanszi pesztóféleség, amelynek alapösszetevőit, az olívaolajban pépesített olaj- és kapribogyót végtelen sok variációban ízesíthetjük. Adhatunk hozzá citrusokat, magvakat, zöld fűszereket, olajos halakat, sőt alkoholt is. Elkészíthetjük a saját variációnkat még jóval az ünnepek előtt, így a nagy napra tökéletesre érik az ízorgia. Ajándéknak is kiváló!
Hozzávalók
30 dkg fekete olajbogyó
30 dkg zöld olajbogyó
2 evőkanál kapribogyó
1 gerezd fokhagyma
5-6 szem olajban eltett aszalt paradicsom
néhány evőkanál jó minőségű, extra szűz olívaolaj
Az összes hozzávalót egy késes aprítógépbe halmozzuk, és kevés olívaolajjal pépesítjük. Az olaj fontos összetevő, hiszen tartósít is! A tapenade-ot kis, fertőtlenített üvegekbe porciózzuk, és a tetejükre vékony olívaolaj-réteget öntünk, majd lezárva hűvös, napfénytől védett helyre tesszük.
Frijoles charros
Még lehet kapni fejteni való babot a piacokon, de szárazbabból is remek ez a mexikói bableves. A charrók Mexikónak olyanok, mint nekünk a csikósok: nemzeti jelképek. Épp ilyen jellegzetes a róluk elnevezett sűrű, csípős bableves is, amelyet friss korianderlevéllel, limegerezdekkel tálalunk.
Hozzávalók
25 dkg tarkabab
1 szelet szalonna
2 szelet füstölt sonka
1-2 szál chorizo kolbász
15 dkg aprított hagyma
2 gerezd aprított fokhagyma
1 jalapeño paprika
2 mogyoróhagyma
20 dkg paradicsom
korianderlevél, lime
A beáztatott (vagy friss) babot sós vízben puhára főzzük. Míg puhul, egy serpenyőben megsütjük az apró kockákra vágott szalonnát. Hozzáadjuk a felkockázott sonkát és a szeletekre vágott kolbászt. Apróra vágjuk a hagymákat is, ezt szintén a serpenyőbe szórjuk, és rátörjük a fokhagymagerezdeket.
Ha nem konzerves paradicsomot használunk, akkor egy percre forró vízbe mártjuk, és lehámozzuk a paradicsomokat, majd kivágjuk a csumájukat, és felkockázzuk őket, aztán ez is mehet a serpenyőbe. Minderre rákarikázzuk a jalapeño paprikát, és lassú tűzön körülbelül negyedóra alatt sűrű szószt főzünk. Közben a bab is megpuhul, s ha minden kész, a szószt a babhoz öntjük, és 10-15 perc alatt összefőzzük az egészet.
Padlizsánpite
Ez a jellegzetes görög étel könnyű, mégis laktató ebéd lehet, különösen azoknak, akik nem élnek-halnak a húsos fogásokért, ellenben hozzám hasonlóan bármikor bármilyen formában megeszik a padlizsánt.
Hozzávalók
1 kg padlizsán
35 dkg feta sajt
4 tojás
2 közepes vöröshagyma
7 dl tej
friss petrezselyem
44 dkg kukoricaliszt
olívaolaj
só, bors
A padlizsánokat meghámozzuk, megmossuk, és felszeleteljük, majd körülbelül egy órára hideg, sós vízbe áztatjuk, hogy elveszítsék keserű ízüket. Felverjük a tojásokat, hozzájuk morzsoljuk a feta sajtot, az apróra kockázott hagymát, a kukoricalisztet, és a tejjel mindebből sűrű, sima masszát keverünk. Sóval, borssal, finomra metélt petrezselyemmel ízesítjük.
Ha letelt az egy óra, lecsepegtetjük a padlizsánszeleteket, és kevés olajon megsütjük őket. Egy agyagedény vagy jénai aljára annyi szeletet fektetünk, ahány elfedi, majd egy adag tojásos masszát öntünk rá. Erre újabb réteg padlizsán kerül, aztán újabb adag massza, és így tovább, míg minden hozzávaló elfogy. A tetejére massza kerül. A tálat 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és még körülbelül egy órán át sütjük.
Nutellás, körtés tarte
Sokféle körte közül válogathatnak a körteimádók ezekben a hónapokban. A hosszúkás és a kerekded, a roppanós és a lédús, a kemény és a lágy, a barna és az aranysárga, a zöld, amely meglepően érett, az érdes, amely fantasztikusan édes – szinte végtelen a lehetőségek száma. Tulajdonképpen mindegy is, melyikhez nyúlunk, csalódás a legritkább esetben érhet minket. Ebbe a sütibe is bármelyikből tehetünk, a végeredmény csak jó lehet!
Hozzávalók az omlós tésztához
6 dkg vaj
1 tojás
4 dkg porcukor
2 ek mandulaliszt
11 dkg finomliszt
1 csipet só
Hozzávalók a nutellás töltelékhez
3 tojás
2 dl tejszín
15 dkg Nutella
15 dkg őrölt mandula
3 körte
Először az omlós tésztát készítjük el. Ehhez a tojást kikeverjük a porcukorral. Hozzáadjuk a mandulalisztet és a csipet sót is, végül beleforgatjuk a lisztet. Ezután gyors mozdulatokkal beledolgozzuk a felkockázott, hideg vajat, és egy lezárt üvegedényben a hűtőbe tesszük legalább fél órára. Ezalatt felverjük a tojásokat, belekeverjük a Nutellát, a mandulalisztet és a tejszínt.
Vágjuk hosszában ketté a körtéket, csumázzuk ki, és vékonyan szeleteljük fel őket. A tésztát nyújtsuk ki, béleljük ki vele a formákat, majd szurkáljuk meg villával. Osszuk el a formák közt a nutellás masszát, és mindegyik tortácska közepére helyezzünk egy fél körtét. Előmelegített sütőben, 180 fokon, körülbelül 25 perc alatt sülnek készre. Hidegen tálaljuk!
Pisztáciás aszalt barackos golyók, fehér csokiba mártva
Pofonegyszerűen elkészíthető, mégis különlegesen egzotikus finomság ez az aszalt barackba ágyazott, ropogós édesség, amely ajándéknak sem utolsó. Ha karácsonyra szánjuk, már most nyugodtan elkészíthetjük, az idő csak jót tesz neki, az ízek jobban összeérnek. Ha tehetjük, mártás előtt temperáljuk a csokoládét, úgy roppanósabb lesz a burok.
Hozzávalók
1 zacskó aszalt barack
1 zacskó sótlan pisztácia
fahéj, kardamom
fehér csokoládé
A pisztáciát megtisztítjuk, a vékony héjat is ledörzsöljük a magokról. Késes robotgépbe tesszük az aszalt barackot, meghintjük a fűszerekkel, és finom péppé daráljuk. Hideg vízbe mártjuk a kezünket, és elkezdjük a csomagolást. Épp csak annyi barackot csippentsünk le a masszából, amennyi vékonyan, de teljesen befedi a pisztáciamagokat. Ezután helyezzük őket egymás mellé egy lezárható edénybe, és tegyük hűtőbe, amíg gőz fölött felolvasztjuk, majd temperáljuk a fehér csokoládét.
Ha elkészültünk, elővehetjük a golyókat a hűtőszekrényből, és kezdődhet a mártás. Legegyszerűbb, ha ehhez két kis villát használunk. A golyókról lecsepegtetjük a fölösleges csokoládét, és egy sütőpapírra helyezzük őket. Ha jól temperáltunk, a csoki villámgyorsan megdermed rajtuk. Igyekezzünk minél kevesebb felesleget hagyni, hogy szép, kerek formákat kapjunk. Ha az első réteg megszilárdult, felkerülhet a második. Ennek már teljesen el kell fednie a barack színét, szép, sima, fehér felületet kell kapnunk.
Ha első alkalommal mégsem sikerülne mind tökéletesre, töltsük habzsákba a maradék csokoládét, és gyors mozdulatokkal húzzunk csíkokat az egymás mellett sorakozó golyóbisok tetejére, ezzel a díszítéssel elterelhetjük a figyelmet az apró tökéletlenségekről. Bár a kézzel készített ajándékoknak épp az a bája, hogy távol áll tőlük a gyári perfekció.
(Kövesdy)