Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Nagycsaládot pótolnak a szülőkből lett önkéntesek

Miért lesz valaki az Otthon Segítünk Alapítvány önkéntese? Erről beszélgettek a civil szervezet legutóbbi összejövetelén azok, akik anyagi ellenszolgáltatás nélkül, szabad idejükben nyújtanak segítséget a XII. kerületben élő kisgyermekes családoknak.

Egy négygyermekes édesanya elmesélte, hogy a harmadik gyermekét várta, amikor először hallott az Otthon Segítünk Alapítványról. Segítséget kapott, ami jó érzéssel töltötte el, hiszen volt, akire a nehéz helyzetekben is számíthatott. Már ekkor elhatározta, hogy ha felnőnek a gyermekei, visszaadja másoknak az önzetlen támogatást.

Hasonló a háttere annak a fiatal anyukának, akinek ikrei születtek, és a kiskorukban kapott segítséget igyekszik meghálálni azzal, hogy ő is önkéntesnek állt. István, a háromgyermekes édesapa – a kevés férfi önkéntes egyike – a válása után döntött úgy, kisgyermekes szülőknek segít, mert furcsa volt számára, hogy egyik pillanatról a másikra megszűnt körülötte a gyerekzsivaj. Mostanában főként sérült gyereket nevelő családoknál dolgozik önkéntesként a szabad idejében.

Mindez az Otthon Segítünk Alapítvány legutóbbi összejövetelén hangzott el a Hegyvidéki Kulturális Szalonban, ahol az idősebb önkéntesek arról beszélgettek, hogy nyugdíjasként is szeretnék hasznossá tenni magukat. Van, aki unoka hiányában választotta magának ezt az elfoglaltságot, míg más azt emelte ki, hogy olyan közösséget keresett, amiben azonos szemléletű, pozitív gondolkodású emberekkel találkozhat.

„Hét évvel ezelőtt, amikor oktatásszervezőként nyugdíjba mentem, úgy éreztem, továbbra is valami hasznos dologgal kellene tölteni az időmet. 2013-ban elvégeztem az Otthon Segítünk Alapítvány önkéntesfelkészítő tanfolyamát, négy éve pedig a szervező-koordinátori képzést” – emlékezett vissza a közelmúltra Bereczkiné Bodnár Klára, aki ma már a szervezet közép-budai munkáját irányítja.

A II. és XII. kerületi önkéntesek koordinátora szerint az alapítvány a hagyományos értelemben vett többgenerációs nagycsalád hiánypótlására jött létre. A szülők többsége élete legboldogabb időszakaként éli meg a gyermeke születése után otthon töltött éveket, azonban gyakran szembesül a bizonytalanság, a tanácstalanság, a magányosság, a magára utaltság érzésével, különösen akkor, ha a rokonok és barátok nem, vagy csak ritkán tudnak segíteni.Nagycsaladot_potolnak_a_szulokbol_lett_onkentesek

„Egyre gyakrabban fordulnak hozzánk olyan családok, amelyekben kisbaba született – főleg ikrek –, vagy amelyekben több kicsi gyermeket nevelnek, netán olyanok, akik újonnan költöztek a környékre, és még ismeretlenek számukra a helyi lehetőségek. Egyedülálló szülők is rendszeresen kérnek segítséget” – adott képet az érintettek köréről Bereczkiné Bodnár Klára. Mint mondta, a gyakorlati segítségnyújtás mellett mentálisan is erősítik az otthon lévő szülőket, azzal a céllal, hogy képessé tegyék őket a felmerülő nehézségek kezelésére, és megtapasztalhassák a szülővé válás pozitív, örömet adó oldalát.

A szolgálat önkéntesei maguk is szülők. Korábban elsősorban nyugdíjasok jelentkeztek, az utóbbi időben viszont egyre több fiatal, aktív ember segít. Szakképesítésre nincs szükségük, de el kell végezniük egy ingyenes felkészítő tanfolyamot, mielőtt családokkal találkoznak. Fontos, hogy a jelentkezők szülői tapasztalattal rendelkezzenek, nyitottak legyenek mások gondjaira és örömeire, s persze tudjanak titkot tartani.

Az önkéntesek csak átmenetileg részei a családok életének, általában három-hat hónapig járnak egy helyre. Az Otthon Segítünk Alapítvány 2010-ben megalakuló XII. kerületi helyi szolgálatának jelenleg tíz felkészített önkéntese van, ők tavaly kilenc családnál vettek részt huszonhárom kisgyermek gondozásában, összesen 640 órában. Az idén újabb négy hegyvidéki család – kilenc gyermekkel – kérte a szervezet segítségét.

Mindig szükség van újabb segítőkre, ezért az alapítvány várja mindazok jelentkezését, akik szívesen felajánlanak heti kettő-négy órát a szabad idejükből. Elegendő számú jelentkező esetén azonnal elkezdődik az ötvenórás felkészítés, hogy a tanfolyam elvégzését követően minél több családhoz eljuthassanak az önkéntesek.

d.

 

Az Otthon Segítünk Alapítvány önkéntesének Bereczkiné Bodnár Klára koordinátornál lehet jelentkezni a 06-20/386-6958-as telefonszámon vagy a bodnar.klara@gmail.com e-mail-címen. Bővebb információ a szervezet munkájáról: www.otthonsegitunk.hu.