Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Rendszeres mozgás időskorban

Mit és hogyan mozogjanak otthon az idősek? – erről a fontos kérdésről szólt az Egészségesen a Hegyvidéken – Szabadegyetem októberi előadása. Soósné Zimmer Teodóra, a Budai Egészségközpont gyógytornásza gyakorlati tanácsokkal is ellátta az érdeklődőket.

A mozgás állandó változást jelent – életelem, életjelenség, életfeltétel, életfunkció. Örömforrás, hatással van a testi és a lelki jólétre. Szó szerint függőséghez vezethet, ami azt jelenti, hogy egy idő után nem tudunk élni nélküle. Ennek egyik feltétele az egészségtudatos gondolkodás, következménye pedig a lelki és a testi egészség megőrzése, vagy visszanyerése – kezdte előadását Soósné Zimmer Teodóra, a Budai Egészségközpont gyógytornásza az Egészségesen a Hegyvidéken – Szabadegyetem legutóbbi összejövetelén a Hegyvidéki Kulturális Szalonban.
A szakember elmondta, hogy testünk közvetlen mozgatórendszere csontokból, izmokból, szalagokból áll. Ebből a csontok viselik a terheket, míg a szalagok biztosítják a csontok közötti összeköttetést, egyben stabilizációs funkciót látnak el. A működtetés az izomrendszer feladata; léteznek felületes és mélyizmok, előbbiek az elmozdulásért, utóbbiak a stabilizálásért, a szükséges fékezésért felelnek. Ha nem használjuk, és kevés inger éri, idővel leépül az izomzat. Ehhez elég egy lábtörés, máris jelentősen csökken az izomtömeg.Rendszeres_mozgas_idos_korbanIdősebb korban lassabb a regeneráció, mert a szövetek rugalmatlanabbá válnak, ezt a (gyógy)tornánál, vagy bármilyen más mozgásformánál figyelembe kell venni. A mozgásnál a helyes testtartás megéreztetése, kialakítása és megtartása is fontos feladat. Dinamikus egyensúlyi állapotról van szó, amit izmok sokaságának összehangolt munkája biztosít. A testtartás alapja a medence megfelelő helyzetének megtartása. Meg kell találni – méghozzá kinyújtott térd mellett – azt az érzetet, amikor se előre, se hátra nem érzünk feszítettséget. Ennek a komfortos helyzetnek az egyik feltétele a súlyvonal állandósága.
Lényeges az egészséges ülés, ami az egyensúlyon alapul: ha rendszeresen görnyedten tartjuk magunkat, idővel maradandó elváltozások alakulhatnak ki. Egyes izmok megnyúlnak, mások csomósodnak, rövidülnek. Ugyanez a helyzet a fekvéssel: hogy megelőzzük a problémákat, hanyatt fekve tegyünk a térdhajlat alá egy kisebb párnát. Fontos, hogy a fejünk alatt legyen párna, ami megakadályozza a gerinc egészségtelen görbülését. Oldalt fekve a párnát helyezzük a térdeink közé, így lehet megtalálni a nyugalmi állapotot.
A mozgásnak csak jótékony hatásai vannak, segíti a vérellátást, frissíti a vérkeringést, az izmok nem rozsdásodnak be, a belső szervek több oxigénhez jutnak, az ízületek olajozottá válnak, a csontfelületek egyenletesen terhelődnek. Javítja az agyműködést és a tüdőkapacitást, serkenti a vegetatív folyamatokat, gyorsítja a káros anyagok kiürülését. Lényeges a megfelelő folyadékbevitel, a napi minimum másfél-két liter víz elfogyasztása.
És ez még nem minden! A rendszeres mozgás segíti a koordinációt, támogatja a térbeli eligazodást, az egyensúlyozást. Erősíti az immunrendszert, pihentetőbb alvást biztosít, így pedig javul az életminőségünk. Ezt kell elérni, függetlenül attól, hány évesek vagyunk!
Heti öt napon alkalmanként 30 perc az ideális mozgásmennyiség, de lehetőleg legalább másnaponként fordítsunk rá ennyi időt. Eleinte háromszor tíz perc is elegendő, ha utána fokozatosan növeljük az időtartamot. Mindegy, mennyi az életkorunk, bármikor érdemes elkezdeni a mozgást, mivel nagyon gyorsan eredményre vezet.
Azoknál, akik nem mozognak eleget, gyakoribbak a kardiovaszkuláris és mozgásszervi problémák, nagyobb az esélye a cukorbetegségnek, az emésztési zavaroknak, az egyensúlyzavarnak és a csontritkulásnak. Ez utóbbi megelőzésére kifejezetten ajánlottak a folyamatos és függőleges megterhelést jelentő mozgásformák, így a gyaloglás, a séta, a kocogás. Nem „a csontritkulás sportja” az úszás és a kerékpározás, ezek viszont kiválóan alkalmasak a kardiovaszkuláris betegségek kockázatának csökkentésére.
Otthon is tökéletesen megvalósítható a rendszeres testmozgás. Remek választás az elliptikus tréner, és ugyanígy hatásos a szobabicikli használata is. Ha nincs elég helyünk, kiváló segédeszköz a steppad, amellyel a lépcsőzést lehet „gyakorolni”. Kifejezetten ajánlottak a végtagokat erősítő gumiszalagok, a tapadós felületű tornalabda, a stabilizálást segítő fitneszlabda és az izmokat megmozgató kisebb súlyok. Kifogás nincs: eszközök nélkül is lehet fekve, ülve, állva tornázni! A rendszeres mozgás kizárólag elhatározás kérdése.

sm.