Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Hideg napokra meleg reggeli, avagy minden rosszban van valami jó

Minden évben egyre korábban kezdik kipakolni az üzletekben a karácsonyi kollekciót, de szolgáljon ez figyelmeztetésül, ideje észbe kapnunk: ha kézzel készített ajándékot szánunk szeretteinknek, jó lesz megtervezni a lépéseket, hiszen lassú munkához idő kell! Márpedig manapság az az igazán jó ajándék, ami nyugalmat áraszt és megnyugvást kínál. Mostantól mi is igyekszünk ötletekkel szolgálni mindehhez; elsőként egy finom házi mogyorókrém receptjével rukkoltunk elő.

Talkerli reggelire

Ha lenne olyan orvos, aki a testi betegségek gyógyítása helyett kizárólag a kedélyjavításnak szentelné az életét, az hűvös hétfő reggelekre biztosan meleg reggelit írna elő. Milyen jó is lenne receptre felíratni egy jó könyvet, vagy egy szép zenét! Ha lenne „jószó-patika”, ahová betérhetünk néhány doboz derűért, vagy egy levél megnyugtató beszélgetésért! Mindjárt kevesebb dolguk akadna a háziorvosoknak…

Míg valaki feltalálja ezeket, nincs más lehetőségünk, mint kisütni magunknak valami jót. Például ezt a könnyen elkészíthető, finom cseh fánkot, amellyel a hasunkban egészen biztosan nagyobb kedvvel vágunk majd neki a hétnek.

 

Hozzávalók

6 dl tej

6 ek cukor

50 dkg liszt

2 dkg élesztő

4 tojás sárgája

2 csipet só

5 dkg vaj

 

A langyos tejet elkeverjük a tojások sárgájával, majd belemorzsoljuk az élesztőt is. Hozzáadjuk a lisztet, a csipet sót. Felolvasztjuk a vajat, végül ezt is belekeverjük a sűrű masszába. A tálat letakarjuk tiszta konyharuhával, és legalább fél órán át kelni hagyjuk a tésztát. Ezután serpenyőben kevés olajat hevítünk, és kisebb merőkanállal belemérjük a fánkokat, amelyeket mindkét oldalán aranyszínűre pirítunk. Baracklekvárral, még melegen tálaljuk!Hideg_napokra_meleg_reggeli2

 

Sárgalencse-krémleves

Remek érzés viszontlátni az ősz színeit az asztalon. Ilyenkor a sárga mintha sárgább, a vörös mintha izzóbb lenne, és a fáradt zöldek izgalmas kontrasztba helyeznek mindent, ami már lemondott nyári színéről. Ebben a levesben, amelyben az édes és a savanykás szépen kiegészíti egymást, ráadásul az indiai fűszerek még intenzívebbé teszik a lencse amúgy is vad színét.

 

Hozzávalók

½ kg sárga lencse

2 vöröshagyma

1 l csirkealaplé

4 gerezd fokhagyma

2 ek garam masala fűszerkeverék

2 tk őrölt kurkuma

lime

só, bors

 

A lencsét egy éjszakára beáztatjuk. A hagymát felkockázzuk, és kevés olívaolajon megdinszteljük, fokhagymanyomón áttörjük a fokhagymagerezdeket, és ezt is megpároljuk. Ezután jöhet a lencse! Összeforgatjuk a fűszerekkel, és amikor illatozni kezd, felöntjük az alaplével. Sóval, borssal igazítunk a fűszerezésén, végül hozzácsorgatjuk a lime levét is. Friss korianderlevelekkel díszítve tálaljuk!Hideg_napokra_meleg_reggeli1

 

Újhagymás szűz kéksajtos raguban

Az ember nem is gondolná, milyen rengeteget számít, hogy a sokféle hagyma közül melyiket választja alapanyagul egy-egy fogáshoz. Ehhez a dús, tejszínes raguhoz tökéletesen passzol az újhagyma. Frissé, izgalmassá teszi az ízhatást.

 

Hozzávalók

2 szép szűzérme

2 csokor újhagyma

1 szárzeller

18 dkg márványsajt vagy más kéksajt

1,2 dl tejszín

½ dl zöldségalaplé

cayenne bors, só

 

A húst lehártyázzuk, és ujjnyi szeletekre vágjuk, felkockázzuk. A hagymákat megtisztítjuk a zöldjüktől és a gyökerüktől, majd felkarikázzuk. Egy evőkanálnyi zsírt hevítünk egy serpenyőben, ezen pirítjuk meg a hagymát és a vékony szeletekre vágott zellerszárat. Ez különösen jó ízt kölcsönöz majd a fogásunknak. Ha a zöldségek összeestek, magasabb fokozatra kapcsolunk, és pár perc alatt lepirítjuk a húskockákat is, amelyekre közben cayenne borsot és sót hintünk. Ha a hús átsült, rámorzsoljuk a sajtot, megolvasztjuk, majd felöntjük a zöldségalaplével és a tejszínnel. Összerottyantjuk, és már kész is!Hideg_napokra_meleg_reggeli5

 

Szilvás túrós lepény

Egy sokat koptatott, kis, kék füzetkében, megsárgult lapokon, szép, rendezett sorokban találtam rá erre a receptre nagymamám konyhaszekrényében. Egy élet alatt lejegyzett ételleírások hadát fedeztem fel, leginkább süteményekét, amikben mindig is a legjobb volt a nagyi. Csalhatatlan igényességében ezúttal sem csalódtunk. Ez a süti mennyiségben és minőségben is a régi idők vendéglátásának koordinátarendszerébe illeszkedik. A túrónak hála még másnap, harmadnap sem szárad ki, a rétegei állagának különbözőségében rejlő élmény pedig a legfinomabb új hullámos francia desszertek koncepcióját idézi. Nincs új a nap alatt. Van viszont régi!

 

Hozzávalók a tésztához (egy nagy tepsihez)

25 dkg vaj

20 dkg porcukor

4 nagy tojás

35 dkg liszt

2 tk sütőpor

 

Hozzávalók a túróréteghez

75 dkg túró

2 tojás

15 dkg porcukor

1 csomag vaníliás pudingpor

1 citrom

 

2 kg félbevágott, magozott szilva

 

Hozzávalók a szórathoz

40 dkg liszt

20 dkg olvasztott vaj

20 dkg cukor

1 tk őrölt fahéj

 

A tésztához minden hozzávalót összedolgozunk, és elterítjük a sütőpapírral bélelt tepsi alján. A túrót áttörjük, majd hozzáadjuk a tojásokat, a porcukrot, meglocsoljuk a citrom levével, végül hozzákeverjük a pudingport is, és egyenletesen eloszlatjuk a tészta tetején. Erre jön a magozott, félbevágott szilva, amit tetőcserépszerűen rendezünk el, jó sűrűn, hogy mindenhol befedje az alatta lévő réteget. Vajat olvasztunk, és a lisztet alaposan elkeverjük az átszitált porcukorral és a fahéjjal.

Ha az apró szemcsék tökéletesen elvegyültek egymással, egy fakanál segítségével gyors mozdulatokkal belekeverjük az olvasztott vajat. Szemcsés, poros állagú tömeget kapunk, amit tiszta kézzel rászórunk a sütemény tetejére, szintén arra törekedve, hogy egészen elfedjük vele a szilvát. A süti 200 fokon körülbelül 40-45 perc alatt sül meg. Akkor jó, ha a szórat a tetején aranybarnára pirult. Érdemes megvárni, amíg kihűl – mint minden túrós sütemény, hűtve az igazi élmény.Hideg_napokra_meleg_reggeli4

 

Házi mogyorókrém

Az elmúlt években divatosak lettek a „mindenmentes” sütemények, a „hétszűkesztendős” paleokészítmények, a vegán étrend, de a Nutella népszerűsége töretlen! Hiába minden, a bioapukák haragja, az inkvizícióval vetekedő pálmaolaj-üldözés, a gyerekek ezer trükkel járnak túl üldözőik eszén…

Közkedvelt a felnőttek körében is, felhasználjuk sütemények töltéséhez, de ízesíthetjük vele fagylaltjainkat, vagy a forró csokoládét. Ráadásul csodás ajándék, ha magunk készítjük el! Ha a házi mogyorókrémet egy csinos üvegbe töltjük, szép, finom és saját készítésű ajándékot adhatunk családtagjainknak és barátainknak. Arra figyeljünk, hogy a házi verzió nem áll el olyan sokáig, mint a bolti! Legjobb, ha hűtőben tároljuk, és egy hét alatt elfogyasztjuk. Így időzítsük tehát a készítését is, ha valamely kedves alkalomra adjuk ajándékba!

 

Hozzávalók

22,5 dkg török mogyoró

3 ek mogyoróolaj (vagy semleges ízű olaj)

1 csipet só

1 ek kristálycukor

3 ek cukrozatlan kakaó

45 dkg tejcsokoládé

2 dl tej

10 dkg tejpor

 

A mogyorót száraz tepsibe tesszük, és kb. 10 percig pirítjuk, amíg a külső héja kezd elválni a magtól, és a mogyorószemek megpörkölődnek. Kivesszük, és konyharuhával ledörzsöljük a barna héját. A mogyorót késes robotgépben lágy vajállagúra őröljük. (Óvatosan a géppel, inkább pulzálva érdemes dolgoztatni, nehogy leégjen!) Fontos, hogy a mogyoró már önmagában is krémes állagú legyen! Ezt úgy tudjuk elősegíteni, hogy őrlés közben fokozatosan adagoljuk hozzá az olajat.

Ezután hozzáadjuk a cukrot és a sót, amivel tovább őröljük, végül beletesszük a kakaót is. További 2-3 percig járatjuk a gépet, hogy még finomodjon a mogyoró, és teljesen feloldódjon a cukor. Egy kis lábosban felmelegítjük a tejet, simára keverjük a tejporral. Vízgőz felett felolvasztjuk a csokoládét, és összekeverjük a tejes masszával. A mogyorókrémet kikeverjük a tejes-csokis masszával, üvegbe töltjük, és a csokis mogyorókrémet hagyjuk teljesen kihűlni. Tartsuk hűtőben, de számoljunk vele, hogy egy kicsit besűrűsödik, megszilárdul!Hideg_napokra_meleg_reggeli3

(Kövesdy)