Vénusz almájától Vilmos körtéjéig
A római korban a birsalma a szerelmet és a termékenységet szimbolizálta, innen a szép Vénusz almája elnevezés is. Ám hiába előkelő múltja, finom, fanyar íze, kompóton és birsalmasajton kívül nemigen készítünk belőle mást. Igaz ez a körtére is, a most már aranyló sárgára érett Vilmosra és társaira, amelyek a gyümölcsöstálon kívül aligha kerülnek más formában az asztalunkra. Példának kedvéért birsalmából és körtéből, a jól ismert módon, finom krémlevest lehet főzni, ahogyan a mostanában „színpadra” lépő brokkoliból is. Az alábbi receptek, reméljük, adnak némi inspirációt.
BROKKOLIKRÉMLEVES SZÁRNYAS GALUSKÁVAL
Minden zöld színű zöldség nagy mennyiségű magnéziumot tartalmaz, amely nélkülözhetetlen izmaink és szívünk jó működéséhez. A brokkolinál zöldebb zöldség pedig nem kell! Könnyen, gyorsan készíthetünk belőle krémlevest, amit különböző betétekkel tálalhatunk. Legegyszerűbb a pirított zsemlekocka, a sajtos pirítós vagy a kisebb, főtt brokkolirózsák. Ha pedig szárnyas galuskát főzünk bele, máris a „húsos levesek” közé avanzsálhat!
Hozzávalók
A leveshez
50 dkg brokkoli
1 kis vöröshagyma
4 dkg vaj
8 dl húsleves (bioleveskockából is jó)
2 dl tejszín
1-1 késhegynyi őrölt fekete bors és szerecsendió
só
A húsgaluskához
15 dkg darált csirkemellfilé
0,5 dl tejszín
1 tojás
1 evőkanál búzadara
fél mokkáskanál só
késhegynyi reszelt szerecsendió
A darált csirkemellet a többi galuskához valóval összekeverjük, majd a hűtőbe téve 15 percig pihentetjük, hogy a dara kissé megduzzadjon. Közben a brokkolit megtisztítjuk, a szárát körömnyi darabokra vágjuk, a virágját kisebb rózsáira bontjuk, a leveleit felaprítjuk, és együtt a levesbe szórjuk. A hagymát megtisztítjuk, megreszeljük, és megfuttatjuk az olvasztott vajon.
A brokkolis levet ráöntjük, nagy lángon felforraljuk, majd lefedve kis lángon kb. 20 perc alatt puhára főzzük. Kissé hűlni hagyjuk, végül turmixoljuk, vagy merülőmixerrel pépesítjük. A tejszínnel ízesítjük, megborsozzuk, a szerecsendióval fűszerezzük, ha kell, utánasózzuk, és egyet forralunk rajta. A húsos galuskamasszát mokkáskanállal forrásban lévő, enyhén sós vízbe szaggatjuk. Kb. 4 percnyi főzés után leszűrjük, a levesbe dobjuk, és már tálalhatjuk is.
TIPPEK:
- Ha nincs húslevesünk, akkor vízzel is elkészíthető, viszont kissé erőteljesebben kell fűszerezni, és az ízét még egy-két evőkanál fehérborral is fokozhatjuk.
- Mélyhűtött brokkoliból is készülhet, ez majdnem minden tápanyagot tartalmaz, amit a friss.
SAJTTAL TÖLTÖTT SÜLT KÖRTE
Könnyű, gyors előétel, ami csak frissen jó, ezért közvetlenül a tálalás előtt készítsük el. Felhasználhatjuk hozzá a kevésbé szép és ép körtéket. A Vilmost azért ajánljuk, mert édes aromája kiválóan kiegészíti a sajtok sós, füstölt ízét. Nemcsak finom, hanem a sütés közben keletkező ínycsiklandó illatának köszönhetően étvágygerjesztő is.
Hozzávalók
4 nagy, kemény körte
10-10 dkg füstölt és félkemény sajt
5 dkg vaj
só, őrölt fehérbors, reszelt szerecsendió
A körtékbe töltjük, és a tetejére darabka vajat morzsolunk. A maradék vajjal kikenünk egy tűzálló tálat vagy tepsit, a töltött gyümölcsöt szépen egymás mellé belerakjuk, és forró sütőben addig sütjük, amíg a sajt olvadni kezd, a tetején enyhe pír jelenik meg (ez kb. 5-6 perc) – de nem szabad megsülnie!
TIPPEK:
- Feltétlen fehér őrölt borsot használjunk hozzá, mert a feketebors-pöttyök elcsúfítják a krémesre olvadó sajtok színét.
- Másféle sajttal is kísérletezhetünk, ami bírja a sütést.
BIRSALMÁS MARHARAGU
Teljeséggel ismeretlen ételről lesz szó alább, olyanról, amit elképzelni sem tudunk, de ami megszólalásig hasonlít a magyar marhapörköltre. Mindezt anélkül, hogy a húson kívül bármi olyan kellene hozzá, ami ezt a jellegzetes honi ételkölteményt jellemzi. Nincs benne olaj, hagyma, pirospaprika, hiszen nem magyar, hanem szíriai illetőségű. Ott még gránátalma- vagy citromlevet is csöpögtetnek rá. Elképesztően jó!
Hozzávalók
60 dkg gulyásnak, pörköltnek való marhahús
só
1 evőkanálnyi őrölt szegfűbors
50 dkg birsalma
1 kis doboz sűrített paradicsom
4 gerezd fokhagyma
Worcestershire-mártás
1,5 evőkanál cukor
A főzést a marhahús kockákra vágásával kell kezdeni, mintha egy tisztességes pörköltet akarnánk készíteni. Egy bögrényi vizet, egy csipet sót és őrölt szegfűborsot adunk hozzá, semmi egyebet, és puhára főzzük. (Legjobb kuktában.) Miközben a hús puhul, jó fél kilogrammnyi birsalmát megmosunk, a magházát kivágjuk, de nem hámozzuk meg. Kockákra vágjuk, és annyi vízben, amennyi ellepi, 10 percig főzzük.
A megpuhult marhahúshoz egy doboz sűrített paradicsomot keverünk, 4 gerezd megtisztított fokhagymát préselünk rá, azután beleszórjuk a birsalmát, és a főzővizéből annyit adunk hozzá, amennyivel mártássá hígíthatjuk. Ez attól függ, mennyi leve maradt a húsnak. Néhány csepp Worcestershire-mártással óvatosan ízesítjük. A cukrot külön megkaramellizáljuk, és hozzáadjuk; pillanatok alatt elolvad, miközben meglágyítja a paradicsomos mártás ízét. Ezt követően kis lángon még 10-15 percig főzzük. A birsalmás marharagut csak párolt rizzsel szabad kínálni!
TIPPEK:
- Tálalás előtt hagyjuk állni egy ideig, hogy az ízei összeérjenek.
- Az sem baj, ha több gyümölcsöt dolgozunk fel, mert a felesleget lefagyaszthatjuk.
KÖRTÉS SALÁTA PROVANSZI ÖNTETTEL
Ez az a saláta, ami klasszikus savanyúság szerepben pecsenyék, frissen sültek, raguk kísérője lehet, de dióval, hideg csirkemellcsíkokkal, esetleg főtt tojással önálló fogásként is megállja a helyét. Amitől más, mint egy egyszerű zöld saláta, az a provanszi öntet, a vörös káposzta, a rukkola és a körte, amelyektől egyedi külsőt és ízvilágot kap.
Hozzávalók
1 fej jégsaláta
1 nagy maroknyi rukkola
1 cikk vörös káposzta
2 keményebb Vilmos körte
A provanszi salátaöntethez
1 kiskanál enyhe borecet
1 kiskanál mustár
csipetnyi só
1 csapott kiskanál porcukor
1 kis fej apróra vágott lila hagyma
5 evőkanál extra szűz olívaolaj
Először a salátaöntetet készítjük el. Az ecetet összekeverjük az ízesítőkkel, a felaprított lila hagymát is hozzáadjuk, de az olajat csak a végén csurgatjuk bele. Addig kevergetjük, amíg opálos lesz. A salátához valókat, a körte kivételével, alaposan megmossuk, leszárogatjuk. A salátát apró darabokra vágjuk, a káposztát hajszálvékonyan felcsíkozzuk. (Aki nyersen idegenkedik tőle, kissé le is forrázhatja.)
Az összes zöldet, beleértve a rukkolát is, összekeverjük, és egy salátástálban a provanszi öntetbe forgatjuk. A körtét meghámozzuk, és vékony hasábokra vágjuk. Egy-két laza mozdulattal a salátába vegyítjük, de nem keverjük, nehogy összetörjön. Akkor étvágygerjesztő igazán, ha a fehér körte hangsúlyt kap a zöld salátalevelek között.
TIPPEK:
- Más körtéből is elkészíthető, de fontos, hogy ne legyen túl puha, hogy szeletelni lehessen, és ne törjön össze a salátában.
- A lila hagymát újhagyma zöldjével vagy metélőhagymával helyettesíthetjük.
MÁKOS-VAJAS SÜLT BIRS
Ha belekóstolunk egy nyers birsalmába, fanyar ízétől inkább elmegy a kedvünk, mint megjön az amúgy étvágykeltő, illatos gyümölcshöz. Aki az első csalódás után nem adja fel, s megpárolja, megfőzi, vagy megsüti, egy életre beleszerethet páratlan zamatába!
Hozzávalók
2 nagy birsalma
8 dkg vaj
2 narancs leve
10 dkg porcukor
2 evőkanál mák
A birsalmát alaposan megmossuk, a héjáról konyharuhával ledörzsöljük a viaszos szöszöket. A szemeket elfelezzük, és a gömbölyű felükről levágunk egy kis lapocskát, hogy majd megálljanak a tányéron. A magházukat karalábévájóval kimetsszük, de a gyümölcsfeleket nem hámozzuk meg. A vágott felükkel felfelé egyenként kicsi, kivajazott tűzálló tálba rakjuk. Ráfacsarjuk egy-egy fél narancs levét, a magházuk helyére vajat morzsolunk. Sütőben kis lánggal (176 °C, légkeveréses sütőben: 160 °C) 45 percig sütjük. Tálalás előtt bőven megszórjuk porcukorral és mákkal, majd 5-6 percre visszatoljuk a sütőbe.
TIPPEK:
- Finom és mutatós lesz, ha nagy szemű, kék szőlőt is sütünk mellette.
- Édesítésnek porcukor helyett mézet is használhatunk.
- Az édesszájúaknak kínáljunk mellé külön mákot és porcukrot.
Pákozdi Judit