Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Főzzünk a szabadföldi termésekből, amíg lehet!

Régimódi nyár volt az idei. Az elmúlt évek embert próbáló kánikuláihoz képest most többnyire kellemes, meleg napok és hűvös éjszakák váltották egymást. Nem csoda, ha ilyen időben megjön az ember kedve a befőzéshez, sütéshez, főzéshez, pláne akkor, ha olyan helyen töltjük a nyarat, ahol van kistermelői piac, netán a mi kiskertünkben is beérik ez-az. Az idén próbabefőzést tartottunk a meggy-málna lekvárból és az őszibarack-sárgabarack kombó arányait is igyekeztünk kikísérletezni. A friss gyümölcsöket sütibe, a zöldfűszereket mártogatósokba szórtuk, a zöldségekkel megágyaztunk a húsoknak, a nyári színek ihletadó sokaságát pedig igyekszünk majd átmenteni az őszbe és a télbe is…

Rukkolás mártogatnivaló

A nyári szabadság alatt nálunk általában nagy a jövés-menés. Vendégségek, lagzik, grillpartik váltják egymást, de ha csak magunk között vagyunk is, általában nagy az igény valami finom, friss ropogtatnivalóra, amit csak úgy, előételként is bátran fel lehet tálalni a strandról beeső, farkaséhes gyerekeknek, hogy túléljék valahogy az ebédig hátralévő időt. Ezt a rukkolás mártogatóst hosszában felszeletelt répával, uborkával, zellerszárral, sőt újhagymával is fogyaszthatjuk, de kenyér mellé reggelire, vacsorára is adhatjuk.

 

Hozzávalók

25 dkg friss túró vagy ricotta

20 dkg natúr krémsajt

2 ek tejföl

3-4 szál újhagyma

2 nagy marék rukkola

só, bors

 

Az újhagymát megmossuk, felkarikázzuk, a többi hozzávalót magas falú edénybe halmozzuk, és botmixerrel homogénre pürésítjük. A kence állagát tetszés szerint még egy kis tejföllel lazíthatjuk. Ha megfelelő, hozzákeverjük a hagymakarikákat, és lezárt edényben legalább egy órára hűtőbe tesszük.Fozzunk_a_szabadfoldi_termesekbol2

 

Barackleves bazsalikomos fagylalttal

Ezt a mennyei baracklevest a lányom könyörögte ki először, aztán, csodák csodája, az idei nyár slágere lett. Illatos, bazsalikomos fagylalttal megspékelve igazi ínyencfogás, de nélküle is jól csúszik.

 

Hozzávalók a barackleveshez

2 kg lédús, érett őszibarack

12 + 10 dkg kristálycukor

1 rúd vanília

3 dl tejszín

2,5 l víz

3 tojás sárgája

 

Hozzávalók a bazsalikomos fagylalthoz

400 ml teljes tej

300 ml tejszín

45 g natúr krémsajt

160 g cukor

1 tk kukoricakeményítő

3 tojás sárgája

1 nagy marék friss bazsalikomlevél

 

A leveshez karamellizáljuk a 12 dkg cukrot, majd belekaparjuk a felsliccelt vanília magjait, és a hüvelyt is beledobjuk. A barackok kétharmadát meghámozva rászórjuk a karamellre, és fedő alatt megpároljuk, majd felöntjük vízzel. Ha felforrt, lehúzzuk a tűzről, és kihorgásszuk a vanília hüvelyét. A cukor másik felével fehéredésig verjük a tojássárgájákat, majd hőkiegyenlítést végzünk: a forró lé egy részét fokozatosan belemerjük a tojásba, elkeverjük, majd az egészet visszaöntjük a lábasba, és újra tűzre tesszük.

Felhevítjük 90 fokra, majd elzárjuk alatta a tüzet, és belevagdaljuk a maradék barackot. Botmixerrel vagy turmixgéppel homogenizáljuk, végül hozzáöntjük a tejszínt, és egy éjszakára lefedve a hűtőbe tesszük.

A fagylalthoz felforraljuk a tejet, majd a tűzről levéve hozzáöntjük a tejszínt, és beledobjuk a bazsalikomleveleket. Elkeverjük benne a krémsajtot és a cukorral vegyített kukoricakeményítőt, végül hozzáadjuk a tojások sárgáját is. Ha kihűlt, leszűrjük és fagylaltkészítőbe öntjük. A leveshez egy-egy gombócot mérünk belőle tálaláskor, a fogást bazsalikomlevéllel díszítjük.Fozzunk_a_szabadfoldi_termesekbol4

 

Káposztás szűzérme

Ez az étel kísértetiesen hasonlít az erdélyi lucskos káposztára, de annál kevésbé leveses, viszont jól áll neki a klasszikus erdélyi zöldfűszer, a csombor. Mivel szűzpecsenyéből raktuk össze, rekordidő alatt elkészül, és tulajdonképpen köret nélkül is megállja a helyét, elég mellé egy szelet finom, puha kenyér.

 

Hozzávalók

50 dkg sertésszűzérme

15 dkg füstölt szalonna

2 fej hagyma

1 kg fehér káposzta

6 gerezd fokhagyma

2 tk borsikafű (csombor)

1 tk szárított kapor

2,5 dl tejföl

1 ek liszt

só, bors

 

A szalonnát és a hagymát apró kockákra vágjuk. A húst lehártyázzuk, felaprítjuk kicsit kisebb darabokra, mintha egy egyszerű pörkölthöz készítenénk elő. A káposztát megpucoljuk, a torzsáját kivágjuk, majd nagyobb kockákra vágjuk.

Először a szalonnát pirítjuk le. Ha kiengedte a zsírját, hozzáadhatjuk a hagymát, a fokhagymát is. Rádobjuk a húst, sózzuk, borsozzuk, meghintjük csomborral és apróra vágott kaporral, majd nagy lángon megpirítjuk. Belekeverjük a káposztát, és annyi vizet öntünk hozzá, hogy éppen ellepje. Lassú forralással puhára főzzük. Amikor kész, lisztes tejföllel behabarjuk.Fozzunk_a_szabadfoldi_termesekbol1

 

Teljes kiőrlésű barackos pite

A teljes kiőrlésű liszttel készült tésztában az az igazán jó, hogy amellett, hogy tudvalevően hosszabb ideig elbíbelődik lebontásával a szervezet – így a segítségével ritkábban tépi fel az ember a spájzajtót valami nassolnivaló után –, sokkal egyenletesebben szívja magába sütés közben a vajat, mint a tisztán fehér liszttel készült tészták.

 

Hozzávalók

13 dkg teljes kiőrlésű liszt

13 dkg finomliszt

22 dkg vaj

1 tk só

4 tk cukor

4 ek tejföl

kb. 60 dkg sárgabarack

fahéj

cukor, ízlés szerint

búzadara

 

A liszteket átszitáljuk, és rámérjük a cukrot, a sót. Felkockázzuk a hideg vajat, és gyors mozdulatokkal annyi tejföllel dolgozzuk össze, hogy szép, gyúrható, homogén tésztát kapjunk. Ha elkészültünk, két cipóra osztjuk, és lezárt üvegedényben a hűtőszekrénybe helyezzük, legalább egy órán át pihentetjük, csak ezután kezdünk vele dolgozni.

Az egyik cipót akkorára nyújtjuk, hogy ki tudjunk bélelni vele egy piteformát. A tésztára búzadarát hintünk, majd rádobáljuk a kimagozott, kettészedett sárgabarackokat. Meghintjük fahéjjal és annyi kristálycukorral, amennyit jónak érzünk. A másik cipót is nagyjából ugyanolyan méretűre nyújtjuk, mint az elsőt, majd befedjük vele a gyümölcsöt. A forma szélén levágjuk a lelógó tésztát, és ebből leveleket, gyümölcsöket formálunk, de fonatot is készíthetünk. Ezekkel díszítjük a pite tetejét, amelyet cukros tejjel kenünk meg, hogy szép aranybarnára süljön. Körülbelül egy óra kell neki 180-190 fokon.

Akkor lesz az igazi, ha a gyümölcs lekvárszerűen összesül, és kissé karamellizálódik a cukorral. Ehhez el kell párolognia belőle a fölösleges nedvességnek, ám ez rendszerint épp akkorra következik be, amikorra a tészta a megfelelő színűre sül.Fozzunk_a_szabadfoldi_termesekbol3

 

(Kövesdy)