Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Közbeszerzési irodát hozott létre az önkormányzat

A szociális lakbérek mértékének változatlanul hagyása mellett a költségelvű és piaci lakbérek 10%-os emeléséről, közbeszerzési iroda létrehozásáról, továbbá a Szent János Kórház gasztroenterológiai laborjának orvosi eszközzel történő támogatásáról is döntött az önkormányzat képviselő-testülete. A két decemberi ülés határozatait szedtük csokorba.

Emlékezés a nyilas tömeggyilkosságok áldozataira

Maros utca, Városmajor utca, Alma utca – a három helyszínen nyolcvan évvel ezelőtt közel négyszáz embert, főként zsidó polgárokat öltek meg a XII. kerületi nyilasok. A rémtettek áldozataira rendhagyó programmal, az érintett címek végiglátogatásával emlékezett az önkormányzat.

A budapesti ostrom napjai 1944–45 (2.) - Fekete István újév-kezdete a Notre Dame de Sionban

Nyolcvan évvel ezelőtt zajlott Budapest ostroma, ami nemcsak 1944 karácsonyát, hanem 1945 elejét is befeketítette. A történteket számos túlélő naplója megörökítette. Fekete István 1944-es karácsonyi emlékeit előző lapszámunkban idéztük fel, most a népszerű író új évi naplótöredékeit osztjuk meg olvasóinkkal. Fekete István a Sashegyen élt, a Notre Dame de Sion apácakolostorral szemben, amely a mai Sashegyi Arany János iskolának ad helyet. Ide költözött át családjával 1945 legelején, majd a 45. születésnapját is itt ünnepelte január 25-én. Naplótöredékei a Tíz szál gyertya című munkájában jelentek meg, ezekből adunk közre részleteket.

Közmeghallgatás megújult formában

A Böszörményi út átalakításától az építési és parkolási ügyeken át a belterületen tanyázó vaddisznókig számos téma terítékre került a Hegyvidéki Önkormányzat éves közmeghallgatásán. A fórum a helyszínt és a lebonyolítás módját tekintve sem a megszokott keretek között zajlott.

Esélyek Ünnepe a Normafánál

Kilenc új parasporteszközt kapott a Normafa Látogatóközpont melletti műanyag pályát üzemeltető Normafa Síiskola, állami támogatással, az Aktív Magyarország program keretében. A speciális ülő síbobok átadása alkalmából szervezett Esélyek Ünnepén kiderült, hogy ezek az eszközök valóban eltüntetik a különbségeket, és a mozgás örömén keresztül megadják az egyik legfontosabb emberi igény, a szabadság érzését.

A januári konyha is tartogat meglepetést

Az ünnepek után nemigen vágyunk nagy, izgalmas fogásokra. A tartalmas, meleg – például csomboros káposztából készült – levesek után elég egy adag frissen sült pogácsa, vagy az almás sütemény.

A zöldségek körét kiegészíthetjük az elfeledett pasztinákkal, ezzel a petrezselyemgyökérre emlékeztető, nagy, fehér gyökérrel, amelyet még lehet kapni ez idő tájt a piacokon. Termesztésével valószínűleg már a rómaiak is foglalkoztak. A 16. századra Európa-szerte használták semleges, enyhén édeskés íze miatt. Sok benne a keményítő, így energiatartalmát tekintve inkább a krumplihoz, mint a többi gyökérzöldséghez áll közel. A burgonya Európába érkezése előtt sütve, főzve fontos népeledel volt. Kiváló rostforrás, az emésztés élénkítésével a vércukorszintet is képes szabályozni. Ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz, például vasat, kalciumot, foszfort. Sós ételekhez, hús- és zöldséglevesekbe, salátákba, töltelékekbe, köretekbe érdemes kipróbálni.

Szerencsehozó növények az új évre

Újév napján, január 1-jén hagyományosan előkerülnek a szerencsét, bőséget, egészséget ígérő tárgyak és jelképek, mint a lóhere, a patkó vagy a malac. Az asztalra pedig a gazdagságot előrevetítő lencsét szoktuk tálalni. Talán nem is gondolnánk, hogy világszerte milyen sokszínű és ősi hagyománya van a szerencsehozó növényfajoknak. Ezek közül mutatunk be néhányat.

Télen is figyeljünk madarainkra!

Több téli madárbarát program népszerűsítésével csatlakozik a Hegyvidéki Zöld Iroda a Magyar Madártani Egyesület lakossági adatgyűjtő és ismeretterjesztő kampányához. Ennek célja a kertek, parkok madarainak téli megfigyelése és védelme.

Önnek van már esőkertje?

A klímaváltozás hatásainak mérséklésére találták ki alig három évtizede az esőkertet. Az elnevezés talán nem a legtalálóbb, a Hegyvidék hosszú távú környezeti fenntarthatósága érdekében mégis az lenne a legjobb, ha minden ház mellett lenne belőle egy. Ennek érdekében ismerkedjünk meg ezzel a hasznos és egyébként szép kertészeti vívmánnyal!

Detre László csillagász nevét viselheti a Normafa új útja

Egy korábbi szavazás eredményeként, az önkormányzat javaslatára nemrégiben arról döntött a Fővárosi Közgyűlés, hogy Detre László csillagász, a Svábhegyi Csillagvizsgáló egykori igazgatója nevét viselje a Normafa központját elkerülő új út. A kiváló tudós emlékét lánya, Detre Villő segítségével idézzük fel.