Változott a beruházások engedélyeztetése
Az éghajlatváltozás következtében sok beruházás zajlik az országban és a Hegyvidéken is, ezek azonban – még ha erről nem is tud mindenki – bejelentési kötelezettséggel járhatnak. Akár légkondicionáló, akár az állami támogatási rendszerek segítségével megvalósított napelemek telepítésekor felmerül az önkormányzati eljárás igénye, aminek az elmaradása esetén, egy közelmúltban történt rendeletváltozás miatt, akár súlyos büntetés is kivethető a mulasztó beruházóra.
Variációk vagdaltra
A vagdalt, közismerten a fasírt – teljes nevén: fasírozott, népiesen: labdapecsenye – konyhánk legismertebb, leghétköznapibb fogása. Van, aki marhából, van, aki sertésből, mások pulykahúsból sütik, van, aki panírozza, van, aki csak lisztbe forgatja, de akad, aki tésztába bugyolálva süti meg, és még biztosan nem soroltuk fel az összes elkészítési formáját. Mindig akad egy-egy új ötlet, egy-egy csavar a fűszerezésében, a hozzávalóiban, olyanok például, mint amilyenekből most is válogattunk. A Stefánia vagdalt azonban örök, és büszkén állíthatjuk, hogy magyar eredetű, legalábbis a neve. Kalandos története az Osztrák–Magyar Monarchiáig nyúlik vissza.
Cziffra György Fesztivál a MOMkultban
A Cziffra György Fesztivál idei jubileumi, 10. évadában ismét legendás művészek látogatnak hazánkba, különleges, egyedi produkciók születnek, és a közönség megismerheti a legifjabb zenei nemzedéket is. Szokás szerint most is kiemelt helyszín a MOMkult, ahonnan annak idején az egész eseménysorozat elindult. Az alábbiakban a Csörsz utcai kulturális központ fesztiválprogramjait gyűjtöttük egybe. Ezekről, valamint a többi rendezvényről a momkult.hu és a cziffrafesztival.hu weboldalakon olvashatók további részletek.
„Egy paradicsom, amit el nem cserélnék Semiramis függő kertjeiért”
Átmenetileg megszakítjuk a nyolcvan évvel ezelőtt Budapesten történtek rovatbéli felidézését, mégpedig egy jeles bicentenárium ünnepeltje „kedvéért”: 200 éve, 1825. február 18-án született Jókai Mór. A 2025-ös évet Jókai-emlékévvé nyilvánította az Országgyűlés. Magyarország egyik legkiemelkedőbb irodalmi alakja 1854-től 1904-es haláláig az összes nyarat szeretett Svábhegyén töltötte, amelyet minden lakóhelyénél jobban kedvelt, itt érezte magát igazán otthon. A villáját körülvevő, régi bányából átalakított tündérkertjénél nincs árulkodóbb bizonyíték az író természetszeretetére, amely több művében is megjelenik.
Éhes vízilovak a fitt gyerekek versenyén
Szombat reggel-délelőtt nem feltétlenül megy el az ember otthonról, hacsaknem a hétvégi bevásárlást intézni. Hogyan lehet ebben az időpontban megtölteni egy sportcsarnok lelátóját jókedvű és legalább annyira hangos szurkolóhaddal? A válasz: a „Fitt leszel, ha itt leszel!” versennyel, amelyet már tizenhatodik éve rendez meg februárban a Hegyvidéki Szabadidősport Nonprofit Kft. Ahogy mindig, most is óvodások, kisiskolások és vállalkozó kedvű szüleik lepték el a MOM Sport küzdőterét, hogy közösen játsszanak egy jót.
Hogy kerül a dizájngondolkodás az iskolába?
Miként lehet élményszerű az irodalomoktatás? Erre ad választ Juhász Eszter, aki a dizájngondolkodásban látja a megoldást. Koncepcióját az OTP Fáy Oktatási Innovációs Díj bírálóbizottsága is elismerte, és a középiskolai kategóriában bronzfokozattal díjazta. A Városmajori Gimnázium pedagógusával beszélgettünk.
Pitypang a Városmajorban
Félreértés ne essék, Pitypang nem egy virág, hanem egy kutya, pontosabban egy mese főszereplője, akit a megálmodója, Pásztohy Panka vitt el a Városmajori Óvodába. Róla és kis gazdájáról, Liliről mesélt a gyerekeknek, hogy a kedves történetekkel népszerűsítse a felelős állattartást. Ez egybevág az óvoda célkitűzésével, amely most pályázott harmadszor a már előzőleg kétszer elnyert állatbarát óvoda kitüntető címre.
Újabb egészségmegőrző programok indulnak
Online és személyes, egyéni és csoportos, fizikai és lelki egészségmegőrző foglalkozásokat egyaránt szervez a Szent János Centrumkórház Egészségfejlesztési Irodája, amely több újdonsággal is készül az idei évben. Ilyen lesz például az időseknek szóló március 14-i workshop, ami a testi és szellemi frissesség megőrzésének technikáit igyekszik bemutatni.
A gerincdaganatok is kezelhetők
A gerincdaganatok gyógyításának lehetséges módszereiről beszélt dr. Szövérfi Zsolt PhD gerincgyógyász, a Budai Egészségközpont szakorvosa a Hegyvidékiek Egészségiskolája előadás-sorozat januári programjában. Elmondta, hogy amíg korábban néhány hónap volt a túlélési arány, addig mára akár az áttétes gerincdaganatok esetében is hosszú évekre kitolódhat a beteg élete. A gerincdaganat-specialista előadásán elhangzottakat foglaljuk össze az alábbiakban.
„Az itt élőkkel közösen akarjuk irányítani a kerületet”
Tudta, hogy a Hegyvidéken természetvédelmi polgárőrség működik, amellyel közösen akár növényeket is lehet menteni? Hogy itt alakult meg az a sérült fiatalokból verbuválódó alapítvány, amelyik sok ezer fős szemléletformáló felvonulásokat szervez? És azt, hogy a mentális problémákkal küzdő gyerekek szülei összefogtak a kerületben, és rendszeresen szerveznek közösségi programokat? Sajnos eddig kevés figyelmet kaptak a XII. kerületi civil szervezetek, mostantól viszont ez megváltozik, aminek az egyik első jele a MOMkultban megtartott első Hegyvidéki Civil Nap. Több mint kéttucat társadalmi szervezet mutatkozott be az egész napos programon, ami alkalmat adott az újonnan kiírt társadalmi pályázatok ismertetésére is: az idén az önkormányzat az eddiginél 40 millió forinttal több támogatást oszt szét a civilek között.