Ünnep utáni maradékokból új fogások
Húsvét után sokféle ennivaló marad, legfőképpen sonka, amiből a felesleget a gondos háziasszony még idejében lefagyasztja, arra gondolva, hogy jól jön majd levesek, töltelékek, tészták ízesítésére. Lehet, nem is kell sokáig várni, a füstölt sonka ugyanis fagyasztás nélkül is eltartható, és néhány nap múltán már jobbnál jobb fogások kiegészítésére használható fel. Ráadásul ezekhez néha egy maroknyi is elég. Ám nemcsak a sonka hasznosítható jól, hanem a megszikkadt kalácsból, fehér kenyérből is varázsolhatunk valami újat. A húsvét utáni maradékok felhasználásához nincs is szükség nagy fantáziára, legfeljebb csak néhány jó ötletre.
Az esélytelenek felejthetetlen győzelme
1992 nyarán játszottak egy mérkőzést az amerikai kosárválogatott olimpiai edzőtáborában, amely egészen mostanáig nem kapott kellő figyelmet. Amíg élnek, Michael Jordanék nem felejtik el azt a meccset.
A karakterek életre kelnek, és néha szófogadatlanná válnak
Leszámolás Mamamacival, Pornófilm nőknek, Az egyéjszakás kaland – sokat sejtető címek Szabó Borbála írótól. Novelláit meg is hallgathattuk Török-Illyés Orsolya színművész tolmácsolásában a Hegyvidéki Kulturális Szalon második Író-író találkozóján.
Jókai fészekrakása a Svábhegyen
A kétszáz éve született Jókai Mórról szóló, talán kevésbé ismert történetek révén betekintést nyerhetünk nagy írónk Svábhegyen töltött hétköznapjaiba. Ezúttal – különböző források és tanulmányok segítségével – arról lesz szó, miként tette az általa vásárolt sivár birtokát messze földön híres, virágzó kertté.
„Áldott legyen a láng, mely utamra rávilágított”
Kétszáz éve született Jókai Mór, a magyar irodalom legtermékenyebb regényírója, az 1848-as márciusi ifjak egyik kiemelkedő alakja. Emléke összeforrott a Hegyvidékkel, mivel 1854-től haláláig minden nyarát svábhegyi birtokán, a jelenlegi Jókai-kertben töltötte. Tiszteletére a Hegyvidéki Önkormányzat és a Budapesti Városvédő Egyesület XII. kerületi csoportja közös kiállítást rendezett a polgármesteri hivatalban.
Amikor a gyerekek egymást bántják: KÖZünk van hozzá!
Szerencsére vagy sajnos manapság egyre több szó esik a bullyingról, azaz a gyerekek közötti verbális, vagy akár fizikai bántalmazásról. Szerencsére, mert végre nem söpörjük a szőnyeg alá, és sajnos, mert jobb lenne, ha nem lenne mit elhallgatni. (Lapunk 1. és 6. oldalán konkrét esetek kapcsán részletesen is foglalkozunk a témával.) A KÖZünk van hozzá?! csapata sokat tesz a bullying visszaszorításáért – hogy miképpen, arról beszélgettünk Petrányi Nórával, az egyik alapítóval.
Folyót a hegyen is lehet menteni
A Folyómentő Iskola Hálózat tankönyvsorozata – a PET Kalóz Hajónapló mesekönyvvel kiegészülve – iránymutatást nyújt az iskolák számára, hogy a folyóvédelem témáját interaktív módon építhessék be a tanmenetbe. A Folyómentők Kézikönyveit a Kiss János altábornagy utcai ELTE TÓK dísztermében mutatták be, ennek kapcsán beszélgettünk Szöllősi-Sebestyén Zita környezetvédelmi oktatáskoordinátorral, aki elmondta: nemcsak az iskolák, hanem akár cégek és magánszemélyek is sokat tehetnek a tisztább folyókért.
Legyen menő józannak maradni!
Elsősorban a szenvedélybetegeknek és hozzátartozóiknak, köztük a gyerekeknek nyújt segítséget helyzetük rendezéséhez a XII. kerületi Fogadó Pszichoszociális Szolgálat. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat által huszonöt éve megnyitott intézmény vezetője Frankó András, aki sok egyéb mellett arról is beszélt lapunknak, hogy miközben napjainkban kiemelt politikai téma lett a drogellenes harc, sajnos ennek nem része az alkoholfogyasztás visszaszorítása – pedig Magyarország legpusztítóbb drogja továbbra is az alkohol.
Mondjuk ki, ez így nincs rendben! – bullying a gyerekek között
Bullying – ez a magyar nyelvben is egyre gyakrabban használt angol kifejezés a főként fiatal közösségekben szándékosan, ismétlődően elkövetett zaklatást jelenti. Megnyilvánulhat csúfolás, kiközösítés, közösség előtti megszégyenítés, esetleg fizikai bántalmazás formájában, de az internetes zaklatások is egyre gyakoribbak: a közösségi oldalakon tett bántó, megfélemlítő megjegyzésektől a megalázó képek, videók közzétételéig elképesztően széles az úgynevezett cyberbullying eszköztára. Az, hogy a XII. kerületi intézményekben is mennyire általános problémává vált a gyerekek közti szóbeli, online vagy fizikai agresszió, és hogy milyen komoly traumákat szenvednek el az áldozatok, az érintett szülőkkel és szakemberekkel folytatott beszélgetéseinkből is kiderül.
Megjelentek az idei társasházi pályázatok
Együtt több mint 170 millió forintos keretösszeg áll rendelkezésre a társasházi és az értékvédelmi pályázatokra, amiket erre az évre is kiírt az önkormányzat. A rászorulóknak járó egyes pénzbeli ellátások kapcsán a képviselő-testület a legutóbbi ülésén megemelte a jogosultsági jövedelemhatárokat, így mostantól többen vehetik igénybe ezeket a támogatásokat. Új kategóriaként az önkormányzat bevezeti a piaci pályázati alapú lakbért.