Keserű, mégis szeretjük!
A komlóról mindenkinek a sör jut az eszébe. A növény hosszú hajtásai itt tekeregnek közöttünk, talán már honfoglaló eleink előtt megérkeztek, hogy aztán meghódítsák előbb a kontinens apátságait, később pedig a sörgyárakat.
A komlóról mindenkinek a sör jut az eszébe. A növény hosszú hajtásai itt tekeregnek közöttünk, talán már honfoglaló eleink előtt megérkeztek, hogy aztán meghódítsák előbb a kontinens apátságait, később pedig a sörgyárakat.
Örömteli, hogy évről évre kevesebb bejelentés érkezik a parlagfűvel kapcsolatban. Nem dőlhetünk azonban hátra, mert sajnos az allergiások számának alakulásában még nem látszik ez a tendencia.
A Hegyvidék utcáit járva rengeteg kiszáradt fenyőt lehet látni a kertekben. A lehangoló látvány hátterében a tavalyi szárazság és egy kártevő áll – de vajon kell-e félteni az életben maradó tűlevelűeket, és mit tehetünk a lábon száradó fatorzókkal?
Budapest egyik legkedveltebb kirándulóhelye a Normafa. Nincs még egy olyan nevezetes fa a fővárosban, de talán az egész országban sem, aminek az emléke közel száz évvel az elpusztulása után is fennmaradt volna, és élénken élne az emberek tudatában. Vajon minek köszönheti a népszerűségét, hogyan és miért jött létre a számtalan róla szóló legenda? A Normafa történetét jártuk körbe, ezúttal egy kicsit másképp, öt kérdést feltéve és a lehető legpontosabban megválaszolva.
Az 1947-ben Franciaországban letelepedő Thuronyi István a keresztény festészet egyik jeles képviselője, azonban munkássága jelentős részét világi témákat feldolgozó művei teszik ki. Ezekből ad ízelítőt a XVII. Ars Sacra Fesztivál programsorozat részeként rendezett kiállítás a polgármesteri hivatal folyosógalériájában, ahol a művész hazánkban most először látható alkotásai is helyet kaptak.
Nem öregszik meg az, akinek zsálya nő a kertjében – tartja a szólás. A növény latin neve, a salvia is ezt látszik igazolni, eredője a salvere ige, ami annyit tesz: meggyógyít. Virágénekeink, népköltészetünk kincsei közt se szeri, se száma a zsályát dicsérőknek, valahogy mégis feledésbe merült. A Földközi-tenger mentén, különösen Dalmácia karsztvidékén sok helyütt ma is vadon nő. Jellegzetes illatú, meghatározó aromájú fűszernövény, ezért ne vigyük túlzásba a használatát, mert kesernyés utóízt eredményezhet. Mértékkel – különösen ha egy kevéske rozmaringgal házasítjuk – friss vagy száraz leveleivel szinte bármilyen ételt megbolondíthatunk, a sültektől a leveseken át a főtt tészták ragujáig.
A népgyógyászat szerint levele leforrázva kiváló gyógyítója a száj- és torokbetegségeknek, a bélhurutnak, emellett a változókori hőhullámok kellemetlenségeit is képes enyhíteni. Markáns ízével segíti az emésztést, főleg zsíros ételek esetében, ezért érdemes kövér húsokkal, sertéssel, marhával, libával házasítani. Leveleit közvetlenül virágzás előtt kell leszedni, szárítva tárolni, kiváló molyűző.
Hóágyú nélkül nincs sísport, és ez a kijelentés nemcsak Magyarországra, hanem szinte egész Európára igaz. Erről beszélgettek a szakemberek a Chernel István Sí és Turisztikai Klaszter által szervezett szakmai fórumon a Normafa Látogatóközpontban, ahol a Normafánál újraindított síélet is szóba került.
Szent Mihály ünnepén pásztortűzzel és tánccal búcsúztunk a nyártól, másnap, október első napján pedig a MOMkult kertjében, valamint a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontban köszönthettük az őszt. A Gesztenyenap koncertekkel, kreatív játékokkal, lóversennyel, parasztgolffal, kosaras körhintával, titkos kerttel és megannyi különleges programmal várta a hegyvidékieket, akik az idén is átélhették a közös élmények csodáját.
Kicsit hűvös volt, az eső vigasztalanul esett, de ez sem szegte kedvét a svábhegyi terményünnepen megjelenő vendégeknek. A megannyi mosolygó gyerek és felnőtt a Diana park helyett ezúttal a Szent László Közösségi Házban tapsolt a zenés-táncos műsorszámoknak, és vett részt a hagyományos kenyérszentelésen.
Tanítványai közül sokan csak Mózesként emlegették Bakonyi Mihály festőművészt, a Tamási Áron iskola művésztanárát, aki az idén lenne kilencvenéves. Tiszteletére most márványtáblát avattak az oktatási intézményben.
Régi igazság, hogy a betegségek legjobb ellenszere a megelőzés, amihez az egészséges életmód mellett a rendszeres orvoshoz járás, a szűréseken való részvétel is hozzátartozik. Ebben segít minden évben az idén már huszonnegyedik alkalommal megrendezett Hegyvidéki Egészségnap, amin beutaló nélkül lehet elvégeztetni a legfontosabb egészségügyi állapotfelméréseket. Érdeklődőből ezúttal sem volt hiány, megtelt az eseménynek helyet biztosító MOMkult, ahol fél nap alatt több száz ingyenes vizsgálatot végeztek el a legkülönfélébb orvosszakmák képviselői.
A Cziffra György Fesztiválnak óriási szerepe van abban, hogy a legendás zongoraművész munkássága és emléke a magyar kultúra részévé válhatott. A Hegyvidékhez, a MOMkulthoz ezer szállal kötődő, 2024. január 18-a és február 25-e között immár kilencedik alkalommal sorra kerülő rendezvénysorozatban szokás szerint több műfaj, művészeti ág kedvelői is megtalálhatják a számukra legérdekesebb programokat.
A szakma és a közönség elismerését egyaránt kiérdemlő különleges épületek, köztük a „kavicsnak” becézett Budapest Sportaréna, a Puskás Aréna és az MVM Dome terveit is jegyző Skardelli György kapta meg a Hegyvidék díszpolgára kitüntető címet. Az elismeréssel járó oklevelet Pokorni Zoltán polgármester adta át a MOM Kulturális Központban rendezett avatóünnepségen.